Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Jak czyścić biżuterię

Przywróć blask złotu: czyszczenie złotej biżuterii w domu

Złoto blaknie. Przywrócenie do życia ulubionych przedmiotów może być tak proste, jak poddanie ich czyszczeniu. Możesz oddać swoją biżuterię do profesjonalnego jubilera, ale możesz też zrobić to samemu. Musisz wiedzieć, jak i czym możesz usunąć brud i osady z Twojego złota, nie powodując przy tym żadnych szkód.

Preparaty

Przed przystąpieniem do czyszczenia złotej biżuterii należy wybrać odpowiedni pojemnik na roztwór. Powinien być metalowy i wystarczająco głęboki, aby płyn całkowicie je przykrył. Umieść kawałek miękkiej tkaniny na dnie pojemnika.

Większość złotej biżuterii ma skomplikowane wzory, ornamenty i inkrustacje z kamieni. Usunięcie brudu z tych miejsc jest trudne, więc przygotuj szczoteczkę do zębów.

Łatwe sposoby czyszczenia

Jak i czym czyścić złotą biżuterię zależy od jej charakteru. Mogą być wykonane z:

  • zwykłe złoto;
  • z kamieniami;
  • białe złoto.

Zwykłą złotą biżuterię można myć w wodzie z rozpuszczonym detergentem: jedna łyżeczka na szklankę wody. W tym roztworze pozostaw biżuterię na pół godziny. Jeśli są bardzo brudne, roztwór z jednej łyżeczki proszku do prania, pół łyżeczki sody oczyszczonej, jednej ampułki amoniaku i jednej ampułki nadtlenku wodoru pomoże pozbyć się płytki nazębnej. Namoczyć złoto w środku czyszczącym na maksymalnie pięć minut.

Po obróbce jakimkolwiek roztworem, złote przedmioty należy dobrze wypłukać i wysuszyć. Zaleca się pozostawienie ich na noc w słodkiej wodzie: dwie do trzech łyżeczek cukru na szklankę. Nie jest jednak możliwe umycie biżuterii tą metodą. Kąpiele glukozowe dadzą im tylko jasny połysk.

Wyzywająca biżuteria

Szczególnym pytaniem jest jak czyścić biżuterię z kamieniami. Metody czyszczenia muszą być dostosowane do rodzaju minerału. Na przykład kamień księżycowy, turkus, opal, malachit, perła i bursztyn nie tolerują wody.

Należy również unikać środków ściernych, nawet proszku do zębów, ponieważ mogą one pozostawiać zarysowania. Użyj wody kolońskiej lub benzyny i zanurz w niej patyczek do uszu. Delikatnie przetrzyj kamienie od dołu do góry.

Akcesoria zawierające granat, rubin, topaz i apatyt mogą być czyszczone w roztworze mydła. Nie wytrzymują one jednak skutków zmian temperatury i tracą swój blask. Przy czyszczeniu pereł należy zachować ostrożność.

Łatwo tracą swój nacreous połysk, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Użyj roztworu szamponu i pędzelka do cieni do powiek, aby je wyczyścić. W żadnym wypadku nie należy myć pereł octem, gdyż spowoduje to po prostu rozpuszczenie minerału.

Diamentowa biżuteria wymaga innego podejścia. Kamień jest łatwo zabrudzony przez tłuszcz i połysk i powinien być czyszczony co miesiąc w roztworze mydła, jeśli jest noszony na ciele przez długi czas. Jeśli Twoja biżuteria platynowa jest wykonana z platyny, nie możesz używać mydła do prania, ponieważ "zje" ono połysk stopu.

Dla takich obiektów należy przygotować roztwór amoniaku: sześć kropli amoniaku na szklankę wody. Biżuterię zanurza się na pół godziny, po czym miejsca na tylnej stronie oprawy przeciera się patyczkiem do uszu. Jeszcze raz zanurz biżuterię w roztworze i osusz ją szmatką.

Białe złoto z lustrzanym połyskiem

Biżuteria z białego złota jest pokryta na wierzchu rodem, metalem znacznie cenniejszym niż samo złoto. Dlatego czyszczenie powinno być szczególnie delikatne, aby nie zeskrobać go z powierzchni. Żadnych szczoteczek do zębów, proszków czy past!

Zaleca się stosowanie roztworu alkoholu amoniakalnego w proporcji 1:1 z wodą. Można również dodać odrobinę szamponu. Biżuterię z białego złota należy zanurzyć na pół godziny, po czym wypłukać i wysuszyć. Wilgoć jest bardzo szkodliwa dla metalu.

Osady tłuszczowe można usunąć za pomocą 25% roztworu amoniaku. Powierzchnie takie należy przecierać bardzo delikatnymi ściereczkami.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek i zaleceń, zawsze będziesz mieć błyszczącą biżuterię w swojej szkatułce. Więcej informacji na: http://stacjarynek.pl