Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Dlaczego rynek biżuterii laboratoryjnej rośnie?

Konsumenci chcą wiedzieć, skąd pochodzą ich produkty i jak są wytwarzane. Od czasu konfliktu o krwawe diamenty w latach 90-tych, osoby kupujące diamentową biżuterię szukały egzemplarzy o jasno określonym pochodzeniu.

Ponad dwie dekady później, nie zawsze wystarczy wiedzieć, gdzie diament lub inny kamień szlachetny został wydobyty. Proces Kimberly nie uwzględnia pośrednich etapów łańcucha dostaw, ani nie bierze pod uwagę zrównoważonego rozwoju. W rezultacie diamenty hodowane w laboratoriach lub kamienie syntetyczne cieszą się coraz większą popularnością. Według ostatniego raportu Paula Zimnisky'ego, oczekuje się, że do 2025 r. popyt na nie podwoi się.

O raporcie

Raport firmy Paul Zimnisky pokazuje, że obecnie rynek diamentów hodowanych laboratoryjnie jest wyceniany na 2 miliardy dolarów i 3 miliony karatów, co oznacza wzrost z kilkuset tysięcy karatów trzy lata temu. Ten wzrost kontrastuje z rynkiem diamentów wydobywanych, który w latach 2017-2021 zmniejszył się ze 152 mln do 111 mln karatów. Spadek ten mógł być częściowo spowodowany ostrożnością konsumentów podczas pandemii COVID-19. Raport Zimnisky'ego przewiduje ponadto, że do 2025 r. wartość rynku diamentów hodowanych laboratoryjnie wyniesie 3,9 mld USD.

Chociaż jubilerzy od dziesięcioleci używają alternatywnych diamentów, takich jak cyrkonia sześcienna i moissanit, diamenty wy hodowane w laboratorium przypominają swoje naturalne odpowiedniki w zakresie "4Cs". Technologia laboratoryjna naśladuje sposób, w jaki Ziemia generuje diament. Zamiast tworzyć się przez tysiące lat, syntetyczny kamień może być stworzony w ciągu jednego do czterech tygodni i oferuje bardziej precyzyjny wygląd z mniejszą liczbą inkluzji. Następujące zmiany przyczyniły się do rozwoju rynku biżuterii laboratoryjnej.

Zmiany ze strony sprzedawców detalicznych

Nawet po pojawieniu się syntetycznych diamentów do użytku komercyjnego, sprzedawcy biżuterii byli początkowo sceptyczni, sądząc, że konsumenci nadal będą skłaniać się ku kamieniom naturalnym.

Jednak rosnąca świadomość na temat przemysłu wydobywczego i potencjalnych szarych stref w łańcuchu dostaw wpłynęła na zainteresowanie alternatywami wyhodowanymi w laboratorium. W rezultacie sklepy takie jak Hannoush Jewelers z Connecticut mają w swojej ofercie kamienie wyhodowane w laboratorium, obok ich naturalnych odpowiedników.

Zainteresowanie zrównoważonym rozwojem

Chociaż raport Zimnisky'ego pokazuje, że zrównoważony rozwój nie jest głównym czynnikiem napędzającym, młodsze pokolenia zaczęły wymagać większej odpowiedzialności od sprzedawców detalicznych i łańcuchów dostaw. Z kolei coraz więcej konsumentów z pokolenia Millennials i Gen Z poszukuje diamentów hodowanych laboratoryjnie, aby uzyskać źródło bezkonfliktowe, które nie niszczy Ziemi.

Jednak nie wszystkie diamenty wyhodowane w laboratorium są jednakowe pod względem zrównoważonego rozwoju. Kamienie wytworzone przy użyciu technologii wysokociśnieniowej i wysokotemperaturowej zużywają więcej energii. Natomiast rozwiązania napędzane energią wodną nie generują żadnych emisji.

Licząc w liczbach, obie metody zużywają mniej energii niż górnictwo, które uwalnia 125 funtów węgla na każdy znaleziony karat. Diamenty wyhodowane w laboratorium zużywają średnio około 44 funtów na karat.

Przystępność cenowa i zmiany na rynku jubilerskim

Diamenty wyhodowane laboratoryjnie pojawiły się w momencie, gdy branża jubilerska przechodzi reorganizację. Śluby i inne specjalne okazje do wręczania biżuterii były kiedyś głównym motorem sprzedaży. Jednak starzejący się Millennial konsumenci z większą siłą nabywczą kupują kawałki dla siebie i stworzyli to, co jest znane jako "biżuteria mody" rynku.

Choć "modna biżuteria" kojarzy się nam zazwyczaj z niklowymi wyrobami z dżetami, to obecnie termin ten odnosi się do wyrobów ze średniej półki cenowej, w których wykorzystuje się złoto, srebro lub wolfram z prawdziwymi kamieniami. Ponieważ proces tworzenia diamentów wyhodowanych w laboratorium jest mniej pracochłonny, elementy te są sprzedawane po bardziej przystępnych cenach - czasami o 75% niższych niż kamienie naturalne - i dlatego przemawiają do konsumentów z pokolenia milenialsów o wyrafinowanych gustach modowych i większych dochodach rozporządzalnych, którzy chcą kupić stylowy lub inwestycyjny element.

Więcej za dolara

Osoby poszukujące większego, bardziej przejrzystego kamienia lub większej liczby karatów mają większe szanse na znalezienie go w ramach swojego budżetu wśród kamieni wyhodowanych laboratoryjnie. Thus, whether you're seeking an engagement ring with a larger center stone or a cluster formation, these possibilities end up being within reach due to the lower prices of lab-grown diamonds.

Aby rozpocząć swoje poszukiwania syntetycznych diamentów, zwróć się do Hannoush Jewelers. Odwiedź jeden z naszych sklepów w Connecticut, aby osobiście obejrzeć biżuterię z diamentów syntetycznych.