Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

DIAMENTY SYNTETYCZNE CZY NATURALNE?

 
Badania przeprowadzone przez DPA mówią, że dla znaczących momentów ludzie nadal są bardzo jasne, że chcą, aby naturalne diamenty symbolizowały i opowiadały ich historie, ale stwierdzamy, że jesteśmy pytani o syntetyczne diamenty bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, więc pomyśleliśmy, że byłoby interesujące, aby umieścić kilka informacji razem, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania.
 
Czym one są?
 
Słowo "diament" faktycznie oznacza naturalnie uformowany kamień szlachetny i tak niektórzy twierdzą, że te syntetyczne kamienie nie powinny być nazywane diament w ogóle.  My zawsze byliśmy bardzo ostrożni, jak opisujemy nasze kamienie szlachetne i jesteśmy świadomi, jak mylące język może być. Niektórzy nazywają je "lab created diamond", ale doradzono nam, aby nazwać je "syntetyczne diamenty" na razie, ponieważ jest to, jak zwykle odnoszą się do innych człowieka wykonane wersje (np. syntetyczne szafiry).
 
Unlike diamond simulants jak cubic zircon lub syntetyczne moissanite, które wyglądają podobnie do białych diamentów, ale są chemicznie różne, syntetyczne diamenty są prawdziwe diamenty, ale zostały one wyprodukowane w laboratorium w przestrzeni tygodni lub miesięcy, a nie głęboko pod ziemią w ciągu milionów lat.  Mają dobrą przejrzystość, ponieważ nie ma zanieczyszczeń obecnych podczas tworzenia kryształu i mogą być traktowane do zmiany w różnych kolorach.
 
Ludzie pytają o nie z trzech różnych powodów
 
1. Są zaniepokojeni środowiskowymi i etycznymi konsekwencjami wydobycia nowych kamieni
 
Zawsze jesteśmy bardzo zadowoleni z rozmów na temat etyki naszej biżuterii i jesteśmy bardziej niż szczęśliwi, że możemy pracować zarówno z syntetycznymi diamentami, jak i naturalnymi wydobywanymi kamieniami. Oba są interesujące etyczne opcje i uważamy, że ważne jest, aby być w stanie zaoferować oba, w zależności od własnego poczucia klienta, co jest dla niego odpowiednie.
 
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że górnictwo jest brudnym biznesem i że ogromne ilości skał muszą być wydobyte, aby uzyskać niewielką ilość diamentów. Przypominamy klientom, że tworzenie kryształów w laboratorium jest bardziej energochłonne niż się spodziewają - możemy to porównać do używania papieru zatwierdzonego przez FSC, ponieważ zarządza i chroni lasy, zamiast używania papieru z recyklingu, który zużywa więcej energii w procesie przetwarzania, ale nie wymaga wycinania nowych drzew.  W rzeczywistości, według DPA, ślad węglowy 1 karatowego syntetycznego diamentu jest równy lub czasem większy niż wydobycie nowych kamieni.
 
Podczas gdy kamienie syntetyczne są identyfikowalne i wiemy, że powstają w bogatszych krajach, gdzie standardy bezpieczeństwa i higieny pracy są surowe, jesteśmy świadomi, że to tylko niewielka część dylematu etycznego.  Górnictwo wspiera miliony ludzi na całym świecie, którzy często nie mają innego dostępu do zatrudnienia. Jako firma wierzymy, że staramy się wspierać tych, którzy znajdują się na końcu łańcucha dostaw diamentów i nie mają innej możliwości niż zarabianie na życie poprzez wydobycie. Czujemy, że gdybyśmy mieli kupować tylko syntetyczne diamenty, ci ludzie nie mieliby innej pracy i nie byliby w stanie utrzymać swoich rodzin, więc obecnie pracujemy nad projektem, aby spróbować pozyskać identyfikowalne diamenty wydobywane przez rzemieślników... To będzie niezła podróż.
 
2. Myślą, że będą znacznie tańsze
 
Growing syntetyczne diamenty zajmuje ogromną ilość energii podtrzymywanej przez kurs tygodni lub miesięcy; najmniejsze wahania w ciepło lub ciśnienie może być katastrofalne dla wzrostu kryształu.  W związku z tym, zwłaszcza większe kamienie są czasem droższe niż się spodziewano. Technologia tworzenia syntetycznych kamieni szlachetnych jest szybko ulepszana, co oznacza, że (w przeciwieństwie do naturalnych diamentów, których wartość będzie rosła) ceny kamieni syntetycznych spadają. Jest to świetne rozwiązanie dla klientów, którym nie podoba się pomysł nowego wydobycia, ponieważ dzięki temu rzeczy stają się bardziej dostępne; oznacza to jednak, że ich biżuteria prawdopodobnie straci na wartości. W rzeczywistości mamy kilka syntetycznych diamentów, które kupiliśmy w zeszłym roku, które musieliśmy obniżyć cenę, ponieważ ich wartość już spadła. Dla tych, którzy chcieliby kupić zabawny kawałek biżuterii sukienka dla siebie, to może być korzystne. Ostatnio jednak ceny syntetycznych diamentów wzrosły, ale jest to wynik szumu marketingowego, więc przewidujemy, że spadną ponownie. 
 
3. Osoba ma tło naukowe i lubi ideę wzrostu kryształów w laboratorium
 
Oczywiście, jeśli ktoś ma tło w nauce to jest piękne wiedzieć, że możemy pomóc im opowiedzieć swoją historię przez sourcing naprawdę specjalne syntetyczne gemstone dla nich.
 
Identyfikacja
 
Istnieją dwa główne sposoby uprawy diamentów w laboratorium:
 
HPHT - High Pressure, High Temperature. Starter "nasiona" jest poddawany wysokim ciśnieniom i temperaturom w sposób podobny do tego, co wydarzyłoby się w ziemi.  Ponieważ dzieje się to o wiele szybciej niż w naturze, jeśli przyjrzysz się wystarczająco dokładnie pod mikroskopem, możesz zobaczyć, że struktura kryształów i wzorce wzrostu w syntetycznym kamieniu są bardzo różne od tych w naturalnym. Bezbarwne syntetyki HPHT są trudne do stworzenia, ponieważ wymagają dłuższego czasu wzrostu i bardziej stabilnych, bezazotowych warunków uprawy.
CVD - Chemical Vapour Deposition (chemiczne osadzanie z fazy gazowej).  W procesie tym gaz zawierający węgiel (np. metan) jest poddawany działaniu mikrofal, a powstałe atomy węgla są przyciągane w dół, tworząc płaskie płytki diamentu. Podobnie jak w przypadku HPHT, proces ten trwa kilka tygodni. Bezbarwne kryształy mogą być hodowane, ale ich wzrost trwa dłużej, lub CVD musi być połączone z HPHT, aby usunąć kolor.
Możemy łatwo wybrać diamentowe stymulanty z prawdziwych diamentów, albo tylko przez doświadczenie w patrzeniu na te kamienie lub sprawdzając je dokładniej pod powiększeniem i / lub z testerem termicznym, ale nawet eksperci nie mogą odróżnić diamentów, które występują naturalnie i tych hodowanych w laboratorium bez dość wyrafinowanego sprzętu do testowania. Z tego powodu, istnieje obawa, że syntetyczne diamenty są coraz mieszane z naturalnie występujących kamieni przez pozbawionych skrupułów dealerów. Harriet i Steffi były naprawdę podekscytowane, mogąc zobaczyć niektóre z nowych technologii opracowywanych w celu zwalczania tego zjawiska podczas niedawnej podróży do Antwerpii. Steffi mówi:
 
"M-Screen+ jest wysoce zaawansowaną maszyną przesiewową, która wykrywa syntetyczne diamenty, które są teraz coraz częściej mieszane w paczkach z naturalnymi diamentami. Melee (drobne, fasetowane diamenty) są wsypywane do górnej części maszyny i skanowane niezwykle szybko - minimum 3-4 diamenty są skanowane co sekundę, co oznacza do 15.000 na godzinę przy najwyższej prędkości!  Urządzenie może zidentyfikować okrągłe brylanty od 0,005ct do 0,20ct w zakresie kolorów D-J.
 
Harriet chce zainwestować w podobną maszynę z GIA. Jesteśmy pewni, że meleksy, których używamy zostały już zeskanowane, ale chcemy być w stanie zademonstrować, że jesteśmy świadomi tego wyzwania dla przemysłu diamentowego.  Będzie to oznaczać, że możemy sprawdzić diamenty, które zostały przywiezione do nas przez klienta ze starego kawałka biżuterii i ostatecznie da naszym klientom spokój wiedząc, że wprowadzamy te praktyki w życie."
 
Tak więc, czy lepiej jest używać kamieni naturalnych czy syntetycznych w swoim zamówieniu na miarę?
 
Jak już wspomnieliśmy, jesteśmy bardziej niż szczęśliwi, aby pracować zarówno z syntetycznymi, jak i naturalnymi diamentami w zależności od preferencji klienta i zapewniamy, że zawsze jesteśmy otwarci i uczciwi na temat tego, czego dokładnie używamy.  Prowadzimy dogłębne rozmowy z naszymi klientami na temat tego, co jest dla nich właściwe, w tym dyskusje na temat praktyk górniczych, jak również spadek cen kamieni syntetycznych. Podczas gdy my wolimy używać naturalnych diamentów, ponieważ uważamy, że jest to najlepsza etyczna opcja, jesteśmy świadomi, że nie każdy podziela ten pogląd i jesteśmy wystarczająco otwarci, aby to uznać. Cieszymy się z rozwoju technologii, który prowadzi do lepszego śledzenia w przemyśle diamentowym i w tworzeniu syntetycznych diamentów też - prosimy nie krępować się nas o to pytać!