Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Dlaczego złote kolczyki ciemnieją i co z tym zrobić - wskazówki od profesjonalistów Gold.ua

Nawet złote kolczyki mogą ciemnieć

 

Czy zauważyłaś przebarwienia na samych kolczykach lub na płatku ucha podczas noszenia złotych kolczyków? To cię martwi i zastanawiasz się, dlaczego złote kolczyki są sczerniałe. Może kolczyki nie są złote?

Koleżanki-kuzynki podsunęły i nawet "ciekawy" pomysł - ktoś podsunął psucie. Pożegnaj się natychmiast z takimi informacjami, mamy XXI wiek. Lepiej jest rozważyć bardziej wiarygodne wersje tego, dlaczego czernieją złote kolczyki w uszach.

Złoto, które nosimy, nigdy nie jest czyste i niezafałszowane. "Czyste" złoto jest bardzo miękkie, a wykonane z niego elementy są niestabilne, kruszą się i wyginają. Dlatego w złotej biżuterii można znaleźć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia (stopy), od srebra przez miedź po pallad. Niektórzy rzemieślnicy wprowadzają do złota kadm, cynk i nikiel.

Karat Twojej biżuterii zależy od ilości zanieczyszczeń. Im niższa klasa, tym więcej dodatków. Oznacza to, że utrata zbywalności jest bardziej prawdopodobna. Reakcja Twojej skóry na taką "biżuterię" jest trudna do przewidzenia.

Dlaczego złote kolczyki się utleniają

Kolczyki stają się ciemne, ponieważ Twój organizm reaguje na zanieczyszczenia. Stąd teoria, że jeśli złote kolczyki stają się czarne, to znaczy, że dana osoba jest w złym stanie. Zwiększona produkcja potu jest objawem wielu chorób, a naturalna wilgoć w skórze powoduje reakcję z dodatkiem metalu. Nie jest możliwe powiązanie ciemnienia złotych kolczyków w uszach z jakąkolwiek konkretną chorobą. Oficjalna medycyna nie ma jeszcze odpowiedzi, a różne spekulacje będą działać na nerwy.

Brud, który zbiera się na skórze, może pogłębić ciemnienie.

Pocimy się również w saunach i na trenażerach. Od dziecka wiemy, że "złotu nic się nie stanie", a naszą biżuterię eksploatujemy "do woli". Pot "przywiera" do smaru, siarczków, a nawet ulicznego pyłu na wierzchu. Nadal zastanawiasz się, dlaczego złote kolczyki stają się coraz ciemniejsze?

Biżuteria musi być traktowana z najwyższą starannością. One naprawdę nie lubią nosić makijażu. Kiedy używasz kremów, balsamów, a nawet lakieru do włosów, musisz wyjąć kolczyki z uszu. Nawet bardzo dobre kremy mogą zawierać wtrącenia, na które reaguje samo złoto lub zanieczyszczenia. Podczas wizyt w salonach kosmetycznych kolczyki należy zostawić w domu. Nie musisz wystawiać swoich kolczyków na tak ekstremalną próbę w domu.

Rtęć i jod są najgorszymi wrogami złota. Możesz zastosować jodynę na małe skaleczenie i skończyć z ciemną plamą na kolczyku. Plamy jodowe są bardzo trudne do usunięcia, a plamy rtęciowe są niemożliwe.

Plamy rtęci są szare i nie da się ich usunąć, ponieważ złoto po prostu się rozpadło. Można je usunąć jedynie poprzez polerowanie, które usuwa warstwę złota wraz z plamą. Jeśli miedź jest obecna w stopie, plamy będą miały brudnozielony kolor.

Ciemnienie złotych kolczyków i swędzenie z wysypką wystąpi, jeśli jesteś uczulona na nikiel.

Jednym z powodów, dla których złote kolczyki pozostawiają czarne ślady na uszach może być pasta polerska. Jeśli pasta się zetrze, ślady na uszach znikną. Twoim zadaniem jest po prostu umycie nowego przedmiotu szamponem dla dzieci lub płynem do mycia naczyń dla dzieci.

Wreszcie, kupuj swoją biżuterię tylko w zaufanych sklepach jubilerskich i salonach. Jest mniej prawdopodobne, że skończysz z biżuterią, której nie chcesz, a raczej z czymś z kilkoma dodatkowymi problemami.

Jakie wnioski wyciągamy? Ciemnienie złotych kolczyków w uszach nie jest problemem - jest całkowicie rozwiązywalne. Dbałość o swoją biżuterię i rozsądne podejście do ewentualnych zmian w wyglądzie kolczyków zaoszczędzi Ci wielu zmartwień.