Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Dlaczego warto wybrać zielone kamienie szlachetne

Zielone kamienie owiane są legendami, atmosferą tajemniczości i powabu. Starożytni zwracali uwagę na ich magiczną moc związaną z motywami młodości, miłości, witalności i siły. Ludzie nadal uważają, że zielony kolorowy kamień ma pozytywny wpływ na ogólny stan umysłu. A jubilerzy używają zielonych kamieni szlachetnych, aby inspirować ludzi pięknem biżuterii.

Szlachetny zielony kamień doskonale łączy się z platyną, srebrem, a także żółtym i białym złotem. Dlatego też różne zielone minerały są szeroko reprezentowane w biżuterii.

Emerald

Szmaragd to kamień naturalny, który jest szczególnie popularny w jubilerstwie. Ze względu na ich wyrafinowanie i popularność, szmaragdy zdobią szeroką gamę biżuterii, od męskich spinek do mankietów po ozdobne naszyjniki. Ponieważ jest to bardzo drogi kamień, nie nadaje się do oprawy w srebrze próby 925. Jeśli jubiler będzie oprawiał szmaragd w biały metal, wybierze białe złoto lub platynę.

Za szczególnie cenne uważa się szmaragdy o maksymalnej przejrzystości i czystości barwy, tak jak w przypadku szmaragdów kolumbijskich, które mają kolor bujnej, młodej trawy. Ta jasność i definicja wynika z obecności chromu w kamieniu. Czasami szmaragd jest z domieszką niebieskiego lub żółtego. Jednak najbardziej cenione przez jubilerów są okazy o bogatej i czystej zielonej barwie.

Te zielone klejnoty fascynowały ludzkość od czasów starożytnego Egiptu. Używano ich do ozdabiania ubrań i sprzętów królów. Na całym świecie szmaragdy były używane do ozdabiania ołtarzy, posągów bogów i innych przedmiotów świątynnych. Wierzono, że szmaragd odpędza namiętności i równoważy emocje. Uważano, że szmaragd jest uosobieniem mądrości.

Tourmaline

Nie wszystkie turmaliny są ściśle zielone. Niektóre są zabarwione czerwono-purpurowo, różowo, a także ciemniejsze odcienie, które mogą osiągać prawie czarne tony. Jest to minerał o dość złożonym składzie, który uzasadnia jego nazwę (tłumaczoną jako "kamień mieszany"). Dla jubilerów jest on szczególnie interesujący ze względu na jego zdolność do gry z odcieniami światła i zmiany jego barwy.

Związany jest z dziedziną miłości. Chociaż każdy zielony minerał odpowiada planecie Wenus i bogini miłości Afrodycie, zielony turmalin został skojarzony z rozszerzeniem pożądania.

Demantoid .

Minerał ten jest zielonym kamieniem naturalnym, podobnym pod wieloma względami do szmaragdu, ale o zupełnie innym pochodzeniu. Demantoid należy do rodziny granatów. Jest to przezroczysty kamień o zielonym odcieniu (możliwe są żółte plamki). Niektóre demantoidy mają wewnątrz złote iskierki, dające efekt "kociego oka".

Dość rzadko można znaleźć demantoid, który nadaje się do cięcia. Ale te z nich, które mogą być stosowane w branży jubilerskiej zbliżyć piękno diamentu cięcia. Jego zdolność do załamywania światła jest prawdziwym magnesem przyciągającym wzrok.

Chryzolit

Klejnot ten ma różne odcienie zieleni. Najczęściej spotykane są blade odcienie chryzolitu. Niektóre kamienie są niejednoznaczne po wypolerowaniu, ponieważ ich twardość może się różnić w różnych kierunkach. Chryzolity nie są zalecane do stosowania w obrączkach ze względu na ich stały kontakt ze skórą. Kamień może być ostry i powodować dyskomfort. Ale całkiem dopuszczalne jest inkrustowanie nim innej biżuterii. Na przykład, kolczyki. Chryzolit dobrze komponuje się z żółtym złotem. Metal w kolorze słońca pomaga wydobyć bladość zielonego minerału i stanowi dla niego fascynujący kontrast.

W czasach rzymskich znany był jako "szmaragd wieczorny". Gdy słońce zaczyna zachodzić i jego promienie bledną, chryzolit nabiera intensywnego odcienia charakterystycznego dla szmaragdu. Już w czasach Kleopatry minerał ten często mylony był ze szmaragdem. Ale był on pożądany przez egipską królową. Chryzolitów używano również do wyrobu wszelkiego rodzaju talizmanów. Wierzy się, że między kamieniem a jego właścicielem tworzy się więź oddania. Chryzolit działa ochronnie na noszącego i chroni go przed nierozważnymi decyzjami.

Tsavoryt .

Zielony klejnot o ciemnym lub jasnym odcieniu. Jest to rodzaj grossoilu, który może przewyższać szmaragd pod względem blasku. Kolor kamienia zależy od obecności zanieczyszczeń w jego składzie. Jego barwa może się wahać od niebiesko-zielonej do trawiasto-zielonej. Tsavority są małymi kamieniami, bardzo rzadko większymi niż 4 karaty. Pod pewnymi względami, ten klejnot może rywalizować z szmaragdem. Najlepszym sposobem na wybór biżuterii z tsavorytem jest światło dzienne. Wówczas ujawni się jego pierwotny kolor.

Zgodnie z wierzeniami na temat psychologicznego działania kamieni, uważa się, że tsavoryt, podobnie jak szmaragd, przynosi spokój osobie noszącej. Kolejną mocą tego kamienia jest poprawa samopoczucia osoby noszącej go.

Sapphire

Zielony szafir jest bardzo rzadkim kamieniem szlachetnym, który można znaleźć w drogiej biżuterii (często w towarzystwie diamentów). Jest bardzo twardy, który jest podobny do diamentu, tylko nieco gorszy od niego w gęstości. Ze względu na zawartość trójwartościowego żelaza, kamień nabiera zielonego koloru z lekkim zamgleniem. Jest to jednak nadal kamień półszlachetny, co oznacza, że jest stosunkowo łatwo dostępny. Posiada wysoką wartość artystyczną. Dlatego też wielu jubilerów zwraca uwagę na dostawy minerałów ze Sri Lanki, gdzie wydobywane są jedne z najlepszych zielonych szafirów na świecie.

Zielony szafir jest czasami nazywany również "orientalnym szmaragdem". Astrologowie kojarzą ten kamień z czystą i niekłamaną miłością. Powstała z połączenia czułego uczucia trawiastej Wenus i wzniosłości niebiańskiego szafiru.

Malachit

Zielony kamień półszlachetny z mieszankami kolorów, niespodziewanymi przebłyskami i delikatnymi prążkami. Nieprzezroczysty, z wyjątkiem bardzo małych kryształów, stanie się półprzezroczysty. Na pęknięciach i krawędziach blask malachitu staje się wyraźniejszy i bardziej jedwabisty. Kamień ten jest wykorzystywany w jubilerstwie i może dobrze komponować się ze złotem. Malachit ze względu na swoją dostępność wykorzystywany jest również do tworzenia innych przedmiotów (szkatułki, elementy dekoracyjne itp.). Malachit został sztucznie wyprodukowany. Dlatego też na rynku można znaleźć syntetyczny malachit. Analog różni się od kamienia naturalnego przystępną ceną. Ponadto oryginalny malachit ma jaśniejsze zabarwienie i wyrazisty wzór.

W starożytnym Egipcie, te półszlachetne zielone kamienie były związane z Hathor, boginią nieba. Była patronką piękna, płodności i radości. Prawdopodobnie z powodu tego egipskiego kultu, malachit był powszechnie uważany w Europie za jeden z najlepszych talizmanów dla dzieci. Wyroby z malachitu miały pobudzać ciekawość dziecka i odkrywać jego talenty lub poszerzać horyzonty intelektualne dorosłych.

Więcej na: http://zlota-obraczka.pl