W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...
Czytaj WięcejSzafir naturalny i syntetyczny: podobieństwa i różnice
Szafir, to niezwykle rzadko spotykany minerał. Jest on jednak bardzo popularny i pożądany. Jego nietuzinkowy, niebieski odcień, sprawia że cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a wszelkie wyroby jubilerskie, w których możemy go znaleźć, bez problemu znajdują nabywców. Jego popularność od wieków pozostaje na wysokim poziomie. Jest od drugim, zaraz po diamencie, kamieniem, odznaczającym się wyjątkową trwałością i cieszy się takim samym zainteresowanie.
Szafir naturalny i syntetyczny- porównanie
Biżuteria z szafirami cieszy się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że nieuczciwi sprzedawcy, bardzo często oszukują swoich klientów, oferując im tańsze zamienniki. Wprawieni jubilerzy bez problemu rozpoznają oryginał i falsyfikat, ale jak ma dokonać tego osoba całkowicie nie znająca się na szlachetnych tworzywach? Czym różnią się szafiry naturalne od syntetycznych? Jeżeli chcemy zakupić wisiorek, czy też pierścionek z szafirem, musimy liczyć się z kosztami. Jeżeli cena takiego wyrobu jest nieporównywanie niska, do podobnych w innych sklepach, powinno to wzbudzić naszą ostrożność. Syntetyczne szafiry, są zwyczajnie tańsze, dlatego biżuteria, w której zostają wykorzystane, znajduję się zazwyczaj na niskiej lub średniej półce cenowej. Należy pamiętać, że naturalne kamienie, nigdy nie zostaną osadzone w nieszlachetnych oprawa. Najpiękniejsze, naturalne szafiry, otoczone są zazwyczaj czystym złotem. Dlatego, jeśli kupujemy wyroby jubilerskie, sprawdźmy, czy nie jest nam proponowany tańszy materiał. Syntetyczne wyroby bardzo często są również dość miękkie. Co to oznacza? Naturalny kamień jest ponadprzeciętnie twardy, dlatego oczka z niego wykonane, nigdy nie są idealnie zaokrąglone, ich krawędzie są widoczne, a tafla nie posiada żadnych zarysowań. Pojawić się jednak mogą, delikatne, wewnętrzne zanieczyszczenia, świadczące o naturalnym pochodzeniu materiału.
Czy szafir jest zawsze niebieski?
Naturalne szafiry bardzo rzadko posiadają idealne natężenie koloru. Na świecie możemy spotkać również odmiany, o barwie żółtej i zielonej. Nawet najpopularniejsze, niebieskie kamienie, nie są zabarwione w 100%. Zazwyczaj szafir zabarwiony jest wyłącznie z jednej strony, druga zaś pozostaje bezbarwna. W przemyśle jubilerskim, możemy zatem znaleźć wyroby z białym szafirem. Syntetyczne wyroby dość często mają idealny kolor na całej swojej powierzchni i właśnie ten aspekt, najczęściej powoduje rozpoznanie podróbek.
Kolory szafiru w jubilerstwie
W jubilerstwie, oprócz najczęściej wybieranych kamieni w kolorze niebieskim, możemy spotkać wiele innych odmian. Zmienna barwa wynika z różnych proporcji domieszek, takich jak żelazo, czy tytan. W biżuterii możemy zatem znaleźć wyroby w kolorze żółtym, fioletowym, a nawet czarnym! Kamień naturalny, którego barwa została uzyskana przez połączenie z inną materią, będzie jednak odpowiednio opisany, dlatego nie musimy się martwić, że jest to wyrób syntetyczny.
Pierścionek z szafirem
Pierścionek z szafirem, w niepowtarzalnej formie, to cudo, któremu nie oprze się żadna przyszła panna młoda. Od wielu lat, właśnie takie drobiazgi, cieszą się największą popularnością. Pierścionek zaręczynowy powinien być wyjątkowy, dlatego panowie bardzo często decydują się na połączenie złota (białego lub żółtego) z szlachetnym kamieniem, takim jak szafir. Połączenie barw sprawia, że pierścionek wygląda niespotykanie. Subtelna barwa oczka, podkreśla delikatną urodę kobiet.
Dlaczego akurat szafir w pierścionku zaręczynowym?
Choć na rynku jubilerskim występuję wiele wyrobów z wykorzystaniem kamieni szlachetnych, największą popularnością cieszą się pierścionki zaręczynowe właśnie z szafirem. Na kolejnych miejscach plasują się błyskotki z rubinami, czy szmaragdami. Zainteresowanie szafirami, wynika jednak nie tylko z ich nietuzinkowego wyglądu. Kamień ten jest symbolem mocnego związku opartego na partnerstwie, co stanowi dobrą wróżbę dla przyszłych małżonków. W dodatku ma on świadczyć o nieśmiertelności, zapewne przez wzgląd na swoją trwałość, dlatego wiele osób pragnie w ten sposób zapewnić o długowieczności swoich uczuć.
Cena pierścionków z szafirem
Pierścionki z kamieniami szlachetnymi, są z pewnością droższe, niż te, w których wykorzystano zwykłe szkiełka, czy syntetyczne wyroby. Cena jednak, idzie w parze z jakością. Żaden, sztucznie uzyskany kamień, nie osiągnie takiej trwałości i wyjątkowego wyglądu, jak naturalny. Ceny pierścionków , jak i innej biżuterii, w której znajdziemy prawdziwe szafiry, są jednak bardzo zróżnicowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kamienie te, mogą zostać osadzone w różnych materiałach. Dodatkowo wiele błyskotek, oprócz głównego kamienia, ma również wiele mniejszych oczek wykonanych z innych, równie cennych tworzyw.