Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Przypadkowe znalezisko: co zrobić ze znalezioną biżuterią

 •  

Można śmiało powiedzieć, że biżuteria dzielą się na dwie duże grupy: twoje i cudze. Nie Twoja własna może być biżuteria z katalogu internetowego hipermarketu akcesoriów jubilerskich Gold.ua lub na wystawie sklepowej (oczywiście pod warunkiem, że ich nie kupisz), biżuterię przekazaną w spadku, a także te, które nie są Ci znane. Ale tu jest Co zrobić z biżuterią znalezioną na ulicy? Czy powinny być uważane za cudze, czy też, skoro je znalazłeś, za własne? Pytanie nie jest proste, a znalezienie jednoznacznej odpowiedzi jest prawie niemożliwe.

Na którą stronę patrzeć

Musisz się zgodzić, że każde znalezisko często wywołuje w nas niepokój. Bo nie bardzo wiadomo, po co właściwie zwraca się uwagę na leżące przedmioty, dlaczego one tu są, a przede wszystkim - co zrobić ze znalezionymi rzeczami. Zwłaszcza jeśli, na przykład, biżuterięzamiast banknotu o nominale 10 hrywien. Co robić w takiej sytuacji? Można na to spojrzeć z kilku punktów widzenia.

Twoje własne bezpieczeństwo

Niestety, świat jest pełen oszustów i ludzi bez skrupułów. Złota lub srebro Biżuteria leżąca na ulicy może być tam nie tylko dlatego, że ktoś ją zgubił. Czasami jest to narzędzie "oszustów" i "naciągaczy". Istnieją dobrze ugruntowane schematy, w których ludzie kładą biżuterię w ruchliwym miejscu i obserwują, kto ją odbierze. Jeśli zainteresuje Cię błyszcząca biżuteria i weźmiesz ją do ręki, aby ją obejrzeć, podejdzie do Ciebie oszust, przedstawi się jako właściciel cennego przedmiotu i... zażąda zwrotu reszty biżuterii, którą zgubił wraz z zaangażowanie pierścionek lub bransoletka. Ty, oczywiście, pozostajesz całkowicie zdumiony, ale oszuści nie dbają o twoje uczucia. Jak sytuacja może rozwijać się dalej, można sobie wyobrazić, ponieważ istnieje kilka opcji, a każdy z nich smutniejsze niż ostatni.

 

Dlatego, jeśli znajdziesz biżuterię na ulicy, bądź bardzo ostrożny i nie daj się nabrać na sztuczki oszustów. Oczywiście, takie oszustwa nie zdarzają się wszędzie. Powiedzmy, że jeśli znalazłeś kawałek złota w morzu lub rzece, jest mało prawdopodobne, że jest człowiek siedzący w krzakach, który przedstawi się jako właściciel klejnotu. Innymi słowy, chodzi raczej o ruchliwe ulice, skrzyżowania, podwórka... Jeśli więc oszacować procentowo, to ryzyko padnięcia ofiarą oszusta nie jest aż tak duże. Ale z pewnością tak jest. Pomyśl tysiąc razy: może lepiej przejść obok i nie kusić losu?

Kodeks etyki

Nie mniej ważna w przypadku znalezienia cudzych kosztowności jest strona etyczna lub moralna. Zastanów się, jak odpowiedziałbyś na to pytanie, co zrobić, gdy znajdziesz pierścionek lub inną biżuterię na ulicy? Prawie na pewno wielu z nas zdaje sobie sprawę, że właściwą odpowiedzią jest próba zwrócenia pierścionka lub innego akcesorium jego właścicielowi. W końcu to czyjaś własność, a nas wszystkich uczono w dzieciństwie, że zabieranie cudzej nie jest dobre.

Inną sprawą jest to, że biżuteria nie jest telefonem, który również można znaleźć. Przynajmniej telefon ma listę numerów i można zadzwonić i znaleźć właściciela. Nie możesz zadzwonić do dzwonka, choćbyś nie wiem jak się starał. I tu ważne jest, abyś sam zdecydował, w jakiej sytuacji znalazłeś biżuterię i w jakim stopniu jesteś gotów zadać sobie trud, aby zwrócić ją właścicielowi.

Tak więc, na przykład, znalazłeś biżuterię przed swoim domem lub nawet na podjeździe. Jest prawie sto procent szans, że zgubił je ktoś, kogo znasz, ktoś, kto mieszka w domu lub ktoś, kto przyszedł w odwiedziny. Wpisanie i wydrukowanie ogłoszenia o zagubieniu i znalezieniu, a nawet napisanie go odręcznie, to kwestia kilku minut. Wystarczy wpisać swój numer telefonu i uważnie słuchać, jak potencjalny właściciel opisuje swoje smakołyki. Uwierz mi, radość z powrotu klejnotu do właściciela będzie nie tylko jego, ale także Ciebie. W końcu biżuteria jest w pewnym sensie warta znacznie więcej niż jej pieniądze. Ludzie często mają swoją osobistą historię związaną z danym elementem biżuterii. A kiedy oddajesz ludziom ich biżuterię, zwracasz im zarówno wspomnienia, jak i symbolikę tego konkretnego elementu biżuterii.

 

Jeśli znaleźliśmy biżuterię w transporcie lub w pracy, w sklepie lub kawiarni, warto oddać ją administracji placówki. W tym przypadku odnalezienie właściciela staje się ich zmartwieniem. To prawda, nie zawsze można polegać na prawości i uczciwości innych. Ale podejrzewanie wszystkich wokół, że są gotowi przywłaszczyć sobie czyjeś rzeczy, też nie jest rozwiązaniem. Administracja może przynajmniej zrobić to, co zrobiłaś w poprzednim przypadku: wywiesić ogłoszenie i czekać, aż właściciel się pojawi.

Kolejna rzecz, jeśli znalazłeś klejnot na drodze lub w lesie. Oczywiste jest, że tutaj już wklejanie reklam nie pomoże. I jeszcze: poświęć kilka minut własnego czasu i siły psychicznej na zastanowienie się, jak znaleźć właściciela. A jeśli nic nie przyszło jeszcze nie udało (a zdarza się, i to bardzo często), nie rozpaczaj i bądź pewien, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś, aby pomóc nieznajomemu.

Następnym krokiem jest Twój wybór. Możesz podnieść biżuterię lub zostawić ją tam, gdzie ją znalazłeś. Nie ma tu dobrych czy złych odpowiedzi, wystarczy wsłuchać się w głos swojego serca.

Prawo jest trudne, ale to jest prawo.

Wielu ludzi wyznaje zasadę: jeśli nie wiedzą, co zrobić w nieznanej sytuacji, najmądrzejszą rzeczą, jaką mogą zrobić, jest przestrzeganie prawa. Oczywiście, Ukraina ma swoje własne ustawodawstwo dotyczące znalezisk biżuterii, które ma bardzo jasne zasady. O czym my mówimy?

 • Uwaga, skarbie! Skarbem są nie tylko klejnoty z "Prostokvashino" czy "Wyspy Skarbów". Być może zaskoczy Cię fakt, że skarb można znaleźć również w naszym codziennym życiu. Tak czy inaczej, skarbem jest wszystko, co ma wartość (biżuteria, pieniądze, inne kosztowności), a czego właściciel jest nieznany lub utracił swoje prawa. Jeśli znalazłeś ukryty skarb, twoim obowiązkiem jest go oddać, a państwo automatycznie staje się jego właścicielem. Jednak znalazca skarbu ma prawo do nagrody równej jednej czwartej ceny skarbu.
 • Obiekty osierocone. Jeśli skarbem jest coś, co jest celowo ukryte (zakopane w ziemi, ukryte w budynku lub piwnicy, itp.), to przedmioty, które nie są nigdzie ukryte, są uważane za przedmioty osierocone, ale ich właściciel jest nieznany lub w ogóle nieobecny. Jeśli nie szukałeś skarbu, ale po prostu znalazłeś pierścionek lub naszyjnik leżący na ziemi, własność ta jest prawnie uznawana za własność osieroconą i jest uważana za twoją własność osobistą w całości.

 

Warto zauważyć, że ukierunkowane poszukiwanie złotej biżuterii jest dziś dla niektórych osób realną możliwością. Na przykład, we wczesnych godzinach porannych na plażach można zobaczyć ludzi z wykrywaczami metalu, którzy szukają biżuterii wypoczywających urlopowiczów. Bywa, że celowo poszukuje się skarbów, wydobywając pobliskie skarby historyczne i "zapominając" o tym, że znalazca posiada zaledwie 25% ich wartości... Miłośnikom zarabiania na cudzym nieszczęściu warto przypomnieć, że jeśli nie przeszkadza Ci moralnie takie zarabianie pieniędzy, to prawo nie jest po Twojej stronie. Jeśli przywłaszczasz sobie czyjąś własność, kodeks karny ciąży na tobie: na takich ludziach spoczywa odpowiedzialność. Możesz zostać aresztowany na okres do sześciu miesięcy, a jeśli biżuteria ma wartość historyczną lub kulturalną, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 50-krotności minimalnego wynagrodzenia.

I na koniec: nie zazdrośćcie archeologom i wolontariuszom pracującym przy wykopaliskach. Jeśli znajdą coś wartościowego, nie dostaną za to nic poza wynagrodzeniem: artefakty o wartości muzealnej nie podlegają prawu o poszukiwaniu skarbów.

Przesądy i omeny

Szczerze mówiąc, większość z nas, podejmując decyzję czy odebrać znalezioną biżuterię czy nie.szczerze mówiąc, większość z nas tak naprawdę nie myśli o etyce czy prawie. Jedyne rzeczy, o których ludzie myślą, to znaki i ich znaczenia. Jeśli jesteś osobą przesądną, albo po prostu wierzysz, że nie wszystko na tym świecie da się wyjaśnić naukowo, to pytanie brzmi, czy można odebrać cudzy pierścionek lub jakikolwiek inny cenny przedmiot, możesz być zdezorientowany. Faktem jest, że w tej sprawie obowiązują dwie całkowicie przeciwstawne zasady.

 1. Nie należy brać dla siebie znalezionej biżuterii. Przecież każdy dziwny przedmiot ma szczególną energię, a jeśli nie znasz właściciela biżuterii, to nie wiesz, o jakiej energii mówimy, dobrej czy złej.
 2. Znalezioną biżuterię można i trzeba odebrać. Jeśli klejnot leży na ziemi, a ty go zobaczyłeś - to nie był przypadek. A odmówić takiego "daru" z Nieba, to rozgniewać Boga.

Z pierwszą zasadą wiąże się wiele innych omenów. Porozmawiamy o nich teraz.

Dlaczego biżuteria trafia na ulicę

Trudno powiedzieć, dlaczego ten czy inny człowiek w pewnym momencie swojego życia widzi na ulicy porzucony pierścionek, łańcuszek czy bransoletkę. Eksperci zajmujący się energiami twierdzą, że o wiele ważniejsze jest nie to, dlaczego znalazłeś biżuterię, ale dlaczego ją zgubiłeś.

 

 • Celowo. Biżuteria mogła zostać wyrzucona celowo, aby odczynić lub złamać zaklęcie. Z reguły wszelkie zepsucia są wywoływane lub usuwane za pomocą pewnych namacalnych przedmiotów. Złota biżuteria jest idealnym kandydatem do obu działań. Niezależnie od tego, czy chodzi o rzucenie czaru, czy o pozbycie się go, działanie zawsze będzie takie samo: cenny przedmiot trzeba zabrać z domu i rzekomo przypadkowo "zapomnieć" na ulicy. Trudno powiedzieć, w którym przypadku biżuteria jest dla Ciebie "bezpieczniejsza". Być może poprawną odpowiedzią jest brak.
 • Aby go "spłacić". Często mówi się, że utrata elementu biżuterii może być dobrym omenem. Rzekomo pomaga "odpłacić się" Bogu rzeczami materialnymi i uniknąć znacznie poważniejszych nieszczęść w życiu. Jest takie znane żydowskie przysłowie: "dzięki Ci, Boże, za to, że kupujesz za pieniądze". Podobnie jest w przypadku biżuterii: utrata złota może oznaczać, że uniknąłeś większych kłopotów w swoim życiu. Nasuwa się tylko pytanie: co z osobą, która taką biżuterię znalazła? Jest szansa, że wraz ze znaleziskiem "przyjdą" po niego kłopoty.
 • Prawie przez przypadek. Oczywiście, nie należy negować przypadkowej utraty tej czy innej biżuterii. Prawda, przesądni ludzie nie wierzą w wypadki i znaleźć takie straty całkiem logiczne wyjaśnienia: jeśli kawałek biżuterii nie jest już ważne dla Ciebie (w separacji z mężem, na przykład), może łatwo zniknąć, aby dać szansę na zmianę swojego życia. Albo, z drugiej strony, utrata elementu biżuterii może oznaczać, że musisz zająć się jakimś aspektem swojego życia i zdrowia. Istnieje wiele wariantów, ale wypadki, jak mówi słynna kreskówka, nie są przecież przypadkowe.
 • Ze złośliwością. Czystej osobie trudno w to uwierzyć, ale zdarza się, że ludzie wyrzucają ujemnie naładowaną biżuterię właśnie po to, by ktoś inny ją odebrał. Tylko w takim przypadku, ich zdaniem, ciemna energia "niechcianego" klejnotu zostanie przeniesiona na inną osobę - a tym samym z dala od samych "podrzucających". Podnieś taki przedmiot, a cudze nieszczęście może łatwo stać się twoim.

Jak widać, pierścionek, łańcuszek czy inna biżuteria, leżące na ulicy, pojawiły się tam nie bez powodu. Ale wszystkie opcje jako jedna nie są zbyt korzystne. Nie dla kogoś, kto "pozbył się biżuterii". Ale dla tego, kto go znalazł.

Omen związany z cennymi znaleziskami

Być może najtrudniej jest odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie wróży nam odkrycie jakiegoś elementu biżuterii. Istnieje zbyt wiele interpretacji omenów wśród różnych ludów. Poza tym, złe nawyki zmieniają się od czasu do czasu. W każdym razie można wskazać kilka obserwacji, które są ze sobą w dużym stopniu zgodne.

Znajdź pierścień

Właściwie najwięcej przesądnych uwag wiąże się z odkryciem właśnie pierścionka - pierścionka zaręczynowego, zaręczynowego i innych. Logika ta jest łatwa do zrozumienia. Przypomnij sobie, co oznacza symbolika koła. Zamknięta przestrzeń ma dosłownie zawierać w sobie energię jej właściciela. I o ile bransoletki czy łańcuszki czasami przypominają okrąg, o tyle pierścień jest idealnym kołem, dlatego też wiąże się z nim tak wiele ludowych wróżb.

Znalezienie pierścienia jest powszechnie uważane za pomyślny omen. Jeśli znalazłeś pierścionek, gładki pierścionek lub pierścionek inkrustowany kamieniami, to przygotuj się na ważne zmiany w życiu. Może to być spotkanie zalotników, małżeństwo, powiększenie rodziny. Możesz liczyć na powodzenie w interesach lub sprawach finansowych.

Pierścionek zaręczynowy jest również dobrym znakiem:

 • Jeśli nie masz bratniej duszy, wkrótce się pojawi;
 • jeśli masz kochanka, to on powinien się oświadczyć;
 • Jeśli jesteś żonaty, pierścionek, który znalazłeś, zapowiada szczęście w życiu rodzinnym lub nowy dodatek do rodziny.

 

Zobacz, jak dobrze zachowany jest pierścień, który znalazłeś. Nie ma żadnych pęknięć, wgnieceń lub uderzeń na nim. Im lepsza konserwacja, tym bardziej niezawodne działanie omenów.

Jeśli znalazłeś pierścionek inkrustowany kamieniami, wróży to kobiecie ciążę, a mężczyźnie - powodzenie w kontaktach biznesowych. Jeśli jednak kobieta, która znalazła pierścionek jest poważną bizneswoman, czeka ją sukces w tej dziedzinie. Kolejnym omenem związanym z pierścionkiem z drogocenną wkładką jest pojawienie się w życiu człowieka niezawodnego przyjaciela i doradcy.

Omen związany z odkryciem męskiej obrączki lub pierścionka uważany jest za szczególnie dobry. To sugeruje, że Twoje życie rodzinne będzie gładkie i silne, pełne miłości, harmonii i zrozumienia. Taki pierścionek można by nawet nazwać talizmanem Waszych rodzinnych relacji.

Niektóre omeny mówią, że obrączki znajdują zazwyczaj osoby, które zostały ostrzeżone przez niebiosa, że w Twoim życiu wydarzyło się jakieś ważne wydarzenie, ale nie wyciągnąłeś wniosków z lekcji życia i dlatego musisz "zostać na drugi rok". To powtórzenie lekcji nie musi być złym omenem. Do Ciebie należy decyzja, jak wykorzystasz swoją drugą szansę.

Nasi przodkowie wierzyli, że materiał szlachetny, z którego wykonany jest pierścionek, ma również wielkie znaczenie:

 • Złoty pierścionek znaleziony pracował bardziej dla biznesu (kariera, zysk, awans);
 • znaleziony srebrny pierścionek znaleziony srebrny pierścionek pomoże pozbyć się chorób i niepokojów oraz przywróci zdrowie.

Zwróć uwagę: mówimy tylko o omenach, związanych bezpośrednio z odnalezieniem złotego pierścionka. Ale znalezienie przedmiotu i wzięcie go dla siebie to zupełnie inne rzeczy. Za korzystny omen uważa się jedynie znalezienie pierścienia i nic więcej.

Jeśli zdecydujesz się wziąć do ręki i przymierzyć pierścionek - Twoje prawo i Twoje ryzyko. Ale nawet samo podnoszenie znalezionej biżuterii z ziemi gołymi rękami nie jest zalecane. Użyj ściereczki, chusteczki lub serwetki. Jeśli zdecydujesz się na noszenie biżuterii, nie zapomnij jej wyczyścić. Ale nie sądzisz, że mądrze byłoby zostawić to tam, gdzie jest? Dobry omen nie powstrzyma go przed działaniem.

Znalezienie krucyfiksu

Większość wróżbitów zgadza się co do jednego: znalezienie krzyża na ciele jest niekorzystnym omenem. Wszak krzyż - swoisty "sobowtór" człowieka, jest ściśle związany z jego losem, z całym dobrem i złem, które w nim jest.

 

W żadnym wypadku nie należy go podnosić, zabierać ani przenosić. Nawet oczyszczenie czy konsekracja w kościele nie zawsze pomoże zneutralizować ten zły znak. Faktem jest, że znane wyrażenie "nieść swój własny krzyż" można łatwo zmienić na inne: nieść cudzy krzyż. Znalezienie osobistego krzyża, a tym bardziej noszenie go oznacza, że bierzesz na siebie wszystkie smutki, problemy i cierpienia osoby, która ten krzyż utraciła. Jest mało prawdopodobne, abyś chciał to zrobić. Dlatego albo odejdź z miejsca odkrycia, albo ostrożnie weź symbol bez dotykania go rękami (np. przez chusteczkę) i zanieś do lombardu lub przetop.

Znajdź inną biżuterię

W tym przypadku jest znacznie mniej omenów. Na przykład, od dawna wierzono, że kobiecy kolczyk, znaleziony przez mężczyznę, z pewnością przerodzi się w poważny sukces finansowy lub biznesowy. Ale jeśli kobieta znalazła kolczyk, to może szykować się na spotkanie z ukochanym w najbliższej przyszłości.

 

Natomiast wszystkie inne elementy biżuterii mogą przynieść pecha: samotność, zły stan zdrowia, rozwód - wróżby mówią, że to tylko część objawów, które czekają na Ciebie, jeśli weźmiesz biżuterię z ulicy. To od Ciebie zależy, czy zaufasz tym wróżbom, czy też uznasz je za ludowe straszydła. Ostrzegaliśmy cię przed ryzykiem.

Co zrobić z odnalezioną biżuterią?

Jeśli znalazłeś biżuterię, a nie jesteś zbyt skłonny do ufania wróżbom, możesz podnieść klejnot i zastanowić się, co dalej z nim zrobić. Istnieje wiele opcji, ale najbardziej oczywiste z nich to:

 • Noszenie klejnotu;
 • zastawienie go;
 • Topienie cudzej biżuterii, niszcząc w ten sposób więź energetyczną;
 • dając je kościołowi;
 • aby je sprzedać i rozdać pieniądze jako jałmużnę.

Każde z powyższych działań jest Twoim prawem. Ale jeśli mimo to zdecydowałeś się zachować swoją biżuterię i nosić ją, nie byłoby nie na miejscu zastanowić się, jakie są zasady postępowania ze znalezioną obrączką lub jakikolwiek inny element biżuterii.

Właściwie jest tylko jedna zasada: Twoim zadaniem jest sprawić, by znaleziony przedmiot był dla Ciebie bezpieczny. A można to osiągnąć na kilka sposobów.

 

 • Namocz ją w słonej wodzie (na około dzień), a następnie spłucz wodą święconą. Jeśli chcesz, możesz spalić złoto w ogniu, oczyszczając je w ten sposób.
 • Płukać pod bieżącą wodą przez długi czas, odmawiając jednocześnie modlitwę (np. Modlitwę Pańską można odmówić kilka razy).
 • Włóż biżuterię do woreczka i włóż do zamrażarki na 24 godziny.
 • Można też oczyścić biżuterię: włożyć ją na trzy dni do wody, potem na ten sam czas włożyć do drobnej soli, a następnie na te same trzy dni po prostu postawić na parapecie w pełnym słońcu.
 • Do czyszczenia dobrze jest używać ognia świecy. Możesz zapalić świecę w ciągu dnia, położyć przedmiot obok niej i poprosić Boga, kosmos lub naturę o oczyszczenie biżuterii, abyś mógł ją nosić bez strachu.
 • Zabierz przedmiot do kościoła i pobłogosław go.
 • Jeśli przedmiot jest inkrustowany kamieniami szlachetnymi, energoterapeuci zalecają różne metody czyszczenia dla różnych kolorowych minerałów:
  • białe, czarne i szare kamienie zaleca się oczyścić w ciągu miesiąca, kładąc je po prostu na parapecie (przemienność energii księżycowej i słonecznej załatwi sprawę);
  • kamienie o odcieniach ognia (żółty, czerwony, brązowy) można oczyścić płomieniem: wystarczy trzymać je nad płomieniem świecy przez 3-5 minut dwa razy dziennie przez trzy dni;
  • kamienie o zimnych odcieniach (niebieski, różowy, aqua blue) oczyszcza się wodą: uważa się za konieczne wrzucanie ich do pojemnika z lodowatą wodą codziennie rano przez tydzień (wrzuć do zimnej wody, wylej ją następnego dnia i wlej nową porcję, i rób tak przez siedem dni).

Co ciekawe, w ogólnych procedurach czyszczących (choć nie tak głębokich, oczywiście), zaleca się poddawanie wszelkiej biżuterii, która wpadła w ręce. Jeśli kupiłeś go w sklepie, nie wiesz, kto go przymierzał przed tobą, co myślał rzemieślnik, kiedy go robił itd. W przypadku nowej biżuterii, wystarczy potrzymać ją przez kilka minut pod bieżącą chłodną wodą. I nawet jeśli biżuteria jest prezentem, nie można być zbyt ostrożnym w jej czyszczeniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie została ona podarowana z serca. Dlatego bez obaw zakładaj biżuterię dopiero po elementarnym rytuale "oczyszczającym".

Znaleziona biżuteria, cudza biżuteria, jest dla nas zawsze wyzwaniem i problemem. Oczywiście, każdy sam decyduje, czy ją odbierze, czy nie, a jeśli tak, to co z nią zrobi. Ale czasami ani omeny, ani przesądy nie działają. Ale jedyną rzeczą, która nigdy nie zawiedzie, jest twoje serce, twoja intuicja. Jeśli znalazłeś coś, z czym czujesz się łatwo i komfortowo, to jest mało prawdopodobne, że znalezisko było przypadkowe, a klejnot nie może ci zaszkodzić. Jednocześnie, jeśli obok klejnotu odczuwasz niepokój, zagrożenie, melancholię - uciekaj od takiego znaleziska. Życie zawsze może sprawić nam niemiłą niespodziankę, wiemy o tym. Więc nie dawaj mu własnych opcji. A może twoja szlachetność w przypadku, gdy znalazłeś klejnot i nie przeznaczyłeś go dla siebie, zostanie doceniona przez to samo życie. Więcej na: http://zlota-obraczka.pl