Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Jubiler we własnej osobie: jak wyczyścić biżuterię bez pomocy specjalisty

Barwniki mają tendencję do brudzenia się, i nie jest to nic nowego. Codzienne noszenie, kurz, pot i inne "czynniki drażniące" negatywnie wpływają na metale, z których wykonane są nasze ulubione akcesoria. Nie ma magicznej pigułki, która uchroni biżuterię lub biżuterię przed zabrudzeniem. Istnieją jednak uniwersalne, sprawdzone w czasie metody, które z łatwością poradzą sobie z każdym rodzajem wizualnego pogorszenia stanu biżuterii. Dzisiejszy temat to jak uchronić biżuterię przed zabrudzeniem.

Nawet złoto i platyna brudzą się: to nieuniknione. Dlatego nie dziwi fakt, że biżuteria markowa lub kupiona w tunelu kolejki podziemnej po pewnym czasie ulega trwałym śladom. Tania biżuteria szybciej się "psuje". Biżuteria designerska (tzn. wykonana z nieszlachetnych, ale wysokiej jakości stopów) niszczy się wolniej. Ale prędzej czy później i tak to się dzieje. Jeżeli uważacie, że ten problem Was nie dotyczy, musimy stwierdzić oczywisty fakt: jesteście w głębokim błędzie. Pewnego dnia wskazówki i triki, które składają się na nasz materiał, zadziałają na Twoją korzyść. Tchną one nowe życie w Twoją starą biżuterię i zapewne zrobią to niejednokrotnie. Odłóżmy więc na bok sceptycyzm, przestańmy mówić, że nam się to nie przytrafi - i po prostu zapoznajmy się z udanym studium przypadku rozwiązania podobnych problemów. To może się przydać!

Dlaczego tak się dzieje

Biżuteria, niezależnie od materiału, z którego została wykonana, po pewnym czasie od zakupu zaczyna ciemnieć. Aby zrozumieć, jak sobie z tym poradzić, musisz zrozumieć, co się dzieje i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Główną przyczyną jest kontakt z powietrzem, a dokładniej z tlenem. Metale mają tendencję do utleniania się. Niektóre stopy utleniają się szybciej, inne wolniej, ale reakcja między metalem a tlenem jest nieunikniona. Jest to również nieodłączne w elementach, które są używane do inkrustacji biżuterii. Na przykład minerały szlachetne i półszlachetne, kamienie szlachetne, perły: na nie również mają wpływ zjawiska atmosferyczne, na które człowiek nie ma wpływu. Ale z pewnością nie musisz się tym denerwować. Tym bardziej, że dziś poznasz odpowiedź na to, jak oczyścić biżuterię z oksydacji i usunąć wszelkie niedoskonałości spowodowane upływem czasu.

Jeśli kochasz biżuterię tak samo jak my, ale nie jesteś gotowa pójść do jubilera przy pierwszej wizycie i zapłacić za czyszczenie, możesz poznać najczęstsze sposoby dbania o swoje ulubione przedmioty w domu. Ta wiedza pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas i nerwy. Należy pamiętać, że na stan stopów metali używanych jako podstawowy materiał do produkcji biżuterii wpływa również nasza skóra. Wydzielają one wydzieliny, które również powodują ciemnienie biżuterii i powstawanie nieregularnych plam na jej powierzchni. Jest to spowodowane przede wszystkim poceniem się.

Nie ma sensu próbować ustalić, kto jest winny. Ale iść w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co robić, zdecydowanie radzimy. Kompetentne podejście do problemu można jednak wypracować dopiero wtedy, gdy dowiemy się, z jakiego dokładnie materiału wykonane jest nasze ulubione akcesorium. Istnieją wkładki, które boją się wody. Istnieją elementy dekoracyjne, które ulegają zniszczeniu w kontakcie z cząsteczkami ściernymi. Istnieją skuteczne sposoby na czyszczenie miedzi i skuteczne sposoby na czyszczenie stali. To wszystko są niuanse, których "domowy jubiler" musi być świadomy. W przeciwnym razie, zamiast bezwarunkowych korzyści, wyrządzą nieodwracalną krzywdę swojej ukochanej biżuterii. I nie jest faktem, że profesjonalny jubiler będzie w stanie cofnąć czas i sprawić, że wszystko wróci do poprzedniego stanu. Lepiej więc nie ryzykować. Po pierwsze, jest teoria, a potem jest praktyka.

4 prawdy, o których warto pamiętać

Najczęściej stosowanymi materiałami do wyrobu biżuterii są metale i niemetale: miedź, stal szlachetna powlekana, plastik, szkło i kryształy, które mogą być zarówno hodowane laboratoryjnie, jak i naturalne (a te z kolei mogą być szlachetne, półszlachetne lub ozdobne).

Zanim zaczniesz szlifować swoją sztuczną biżuterię, czyli zaczniesz uczyć się nowej umiejętności, czujemy się w obowiązku przypomnieć Ci o tym, co najważniejsze. Nie ma zbyt wielu niezbędnych rzeczy. Każdy z wymienionych poniżej punktów jest Ci z pewnością znany. Ale powtarzanie jest matką nauki. Prześledźmy więc jeszcze raz podstawy.

  1. Różne materiały wymagają różnego czyszczenia. Biżuteria kostiumowa może być wykonana z dziesiątków różnych materiałów. Każdy materiał musi być traktowany indywidualnie. Jeśli nie chcesz nieodwracalnie uszkodzić swojej ulubionej biżuterii, dowiedz się, z czego jest wykonana. Jeśli nie możesz tego rozgryźć, użyj neutralnych metod czyszczenia. (Na przykład, woda z mydłem, o której porozmawiamy poniżej).
  2. Najtańsze są metody domowe. Poświęcimy im większą część dzisiejszego artykułu. Należą do nich soda oczyszczona, pasta do zębów, ocet, a nawet czosnek. Każda z metod wymienionych w artykule jest sprawdzona w czasie. W naszym wyborze uwzględniliśmy tylko te środki, które okazały się skuteczne.
  3. Profesjonalne czyszczenie nie zawsze musi wiązać się z wizytą u jubilera. Istnieją tzw. półprofesjonalne metody usuwania zanieczyszczeń z powierzchni biżuterii. Należą do nich specjalne chusteczki, które można dostać w specjalistycznych sklepach jubilerskich lub gotowe pasty. Ale pamiętaj: jeśli przez długi czas nie dbałeś o swoją biżuterię, pozwalałeś jej się zepsuć, a potem nagle postanowiłeś za jednym zamachem pozbyć się problemu kupując profesjonalne ściereczki - nic z tego nie wyjdzie. Takie metody są sensowne tylko wtedy, gdy są stosowane regularnie. Tak, i kosztują też dużo pieniędzy. Nie są one więc odpowiednie dla każdego.
  4. Właściwe przechowywanie - klucz do długiej żywotności produktu. Pozornie oczywisty fakt. Najprostszym sposobem, aby zapobiec, a przynajmniej opóźnić czernienie biżuterii jest jej właściwe przechowywanie. Praktyka pokazuje jednak, że jest to zalecenie, które miłośnicy biżuterii zaniedbują najczęściej. Często nie zdejmujemy biżuterii na noc. Kąpiemy się w nich. Chodzimy na siłownię (i w konsekwencji bardzo się pocimy). Zamiast przechowywać naszą ulubioną biżuterię w etui lub pudełku, z dala od promieni UV, rzucamy ją na półkę w łazience, gdzie zawsze jest wilgotno, lub na lustrzaną powierzchnię, która jest zupełnie niewrażliwa na światło słoneczne.

Kiedy problem zaczyna się ujawniać, jest już za późno na właściwe przechowywanie. Trzeba o tym pomyśleć wcześniej. Kiedy więc kupisz nowy element biżuterii (kolczyki, bransoletkę, pierścionek - nie ma znaczenia, co to jest!), postaraj się przechowywać go w bezpiecznym miejscu od pierwszych dni znajomości.

2 najpopularniejsze ludowe metody oczyszczania: soda oczyszczona i pasta do zębów

W internecie można znaleźć dziesiątki sposobów na odpowiedź na pytanie jak wyczyścić odbarwioną biżuterię z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Ale najbardziej powszechne i najbardziej popularne wśród ludzi jest tak zwana metoda sody oczyszczonej. Zanim opowiemy o jej istocie, ostrzeżmy: soda oczyszczona jest środkiem ściernym. Z tego powodu testowanie tej metody na kamieniu naturalnym jest surowo zabronione. Narażenie na działanie cząstek ściernych może spowodować nieodwracalne uszkodzenie szkła, a także niektórych rodzajów plastiku. Dlatego, mimo zapewnień internautów, nie traktujmy tej metody czyszczenia jako uniwersalnej. W przypadku większości biżuterii z kategorii kostiumów, to się sprawdza. Ale jest sporo wyjątków.

Metoda sodowa

  1. Weź niewielką ilość zwykłej sody oczyszczonej i wsyp ją do płytkiego, płaskiego pojemnika. Na przykład na podstawce lub w pokrywce typu capron, którą zazwyczaj używamy do zamykania szklanych słoików.
  2. Dodaj niewielką ilość wody do sody oczyszczonej. Najważniejsze, żeby nie nalać za dużo. Twoim celem jest uzyskanie substancji przypominającej pastę, która jest łatwa do nałożenia na biżuterię.
  3. Kiedy pasta jest gotowa, weź miękką szczoteczkę do zębów lub pędzelek, zanurz narzędzie w paście z sody oczyszczonej i delikatnie nałóż substancję na czyszczoną biżuterię.
  4. Po nałożeniu pasty, pozostaw biżuterię do odpoczynku na jedną trzecią godziny.

Po upływie tego czasu biżuterię należy wypłukać pod bieżącą wodą. Jeśli soda oczyszczona przedostała się do trudno dostępnych miejsc, zalecamy użycie szczoteczki lub wykałaczki, aby całkowicie usunąć środek ścierny z akcesorium. Na koniec wytrzyj produkt miękką, naturalną szmatką i proces można uznać za całkowicie zakończony. Jeśli stosujesz tę metodę zgodnie z przeznaczeniem i dokładnie przestrzegasz zaleceń, ciemne i inne rodzaje plam zostaną całkowicie usunięte. Biżuteria będzie wyglądała jak nowa.

Metoda z użyciem proszku do zębów

  1. Metoda pasty do zębów jest w zasadzie taka sama jak poprzednia, z podobnym algorytmem. Nadaje się on jednak tylko do dekoracji wykonanych z metalu. Plastik, szkło i kamień nie są kompatybilne z proszkiem do zębów.
  2. Przygotuj pastę na bazie proszku do czyszczenia zębów i odrobiny wody.
  3. Nałóż środek ścierny na metalową biżuterię i odczekaj pół godziny.
  4. Następnie delikatnie spłucz białą substancję i wypłucz akcesorium pod bieżącą wodą.

Jeśli nie masz proszku do pieczenia, jaki jest najlepszy sposób na wyczyszczenie biżuterii? Kreda może być doskonałą alternatywą. To samo zrób z kredą: zmiel ją, wymieszaj z wodą, nałóż na element i poczekaj. Następnie spłukać i wytrzeć przedmiot do sucha. Efekt użycia pasty kredowej powinien być identyczny jak w przypadku użycia proszku do zębów lub sody oczyszczonej.

7 sprawdzonych sposobów na czyszczenie metalowej biżuterii

Jeśli metalowa biżuteria wymaga czyszczenia, ważne jest, aby zrozumieć, z jakiego metalu lub stopu jest wykonana. Poniżej opisujemy najpopularniejsze sposoby czyszczenia biżuterii metalowej w domu i wskazujemy, która metoda jest odpowiednia dla danego metalu. Co do reszty, mamy nadzieję, że sami się zorientujecie.

Metoda kredowa

Dlajakich przedmiotów: wszelkiego rodzaju obróbka metali

Specyficzność. Metoda ta została częściowo opisana powyżej, co wskazuje, że kreda może być bezpiecznie stosowana jako alternatywa dla proszku do zębów. Jednak kreda w proszku rozcieńczona w dużej ilości wody jest materiałem łagodniejszym i delikatniejszym, więc według niektórych ekspertów nie jest to po prostu alternatywa, ale wręcz bardziej pożądana, jeśli chodzi o czyszczenie biżuterii. To srebro, które szczerze mówiąc ma to gdzieś. Stopy nieszlachetne, z drugiej strony, dbają o główną substancję w paście czyszczącej. Dodatkowo, opisana poniżej metoda nie wymaga obróbki ściernej zabrudzonej powierzchni biżuterii.

Co należy zrobić

  1. Weź 30 gramów kredy i użyj moździerza lub innych improwizowanych narzędzi, aby zamienić substancję w proszek.
  2. Proszek wsypać do szklanki z 100 mililitrami ciepłej wody i dokładnie wymieszać. Kreda się nie rozpuści, ale wymieszaj oba składniki razem.
  3. Ozdobę, która ściemniała, włóż do roztworu.
    Po pół godzinie odcedź wodę z kieliszka lub po prostu usuń biżuterię (jak wolisz).
  4. Spłukać pod bieżącą wodą, wytrzeć ręcznikiem papierowym i w ten sposób usunąć nadmiar wilgoci z powierzchni.

Jeśli czujesz, że po półgodzinnej kąpieli nasyconej kredą, cienie nadal nie zniknęły całkowicie, użyj miękkiej szczoteczki do zębów. Zanurz go w płynie i delikatnie wyszoruj problematyczne miejsca. Po zabiegu zalecamy przetarcie suchej biżuterii wełnianą szmatką. To nada jej jasny połysk i ostateczny "sklepowy" wygląd.

Metoda amoniakalna

W odniesieniu dojakich przedmiotów: biżuteria srebrna

Cecha. Jest to prawdopodobnie najprostsza i najtańsza metoda sprzątania w domu, która zajmie Ci minimum czasu i na którą nie będziesz musiał wydawać żadnych pieniędzy. Przecież amoniak jest dostępny w każdym domu, nie trzeba go nawet kupować.

Co robimy

  1. Weź serwetkę z materiału. Czyść ją naturalną ściereczką.
  2. Nanieść niewielką ilość amoniaku na szmatkę, tak aby część szmatki przesiąkła.
  3. Wypoleruj biżuterię wilgotną ściereczką.
  4. Po wstępnym polerowaniu powtarzamy proces: suchą szmatką i bez użycia amoniaku.

Metoda ta nie jest zalecana dla przedmiotów miedzianych, gdyż amoniak może pozostawić nieestetyczne smugi i ślady swojej krótkiej obecności na powierzchni stopu miedzi.

Metoda mydła

Dla jakich pozycji: cała biżuteria srebrna

Cecha szczególna. Do przygotowania środka czyszczącego w tym przypadku potrzebne jest mydło. To od Ciebie zależy, czy będzie to mydło w płynie czy w postaci stałej. Ogólnie rzecz biorąc, skuteczność oczyszczania nie jest w żaden sposób zakłócona. Więc nie krępuj się użyć tego, co masz w domu. Aby przygotować roztwór mydła na bazie twardego mydła, należy zetrzeć kawałek mydła na tarce. Przygotowanie roztworu mydła w płynie jest łatwiejsze. Ale ani pierwszy, ani drugi algorytm nie będzie budził wątpliwości doświadczonej gospodyni. Nawet gimnazjalista poradzi sobie z tak prostą czynnością jak sporządzenie roztworu mydła.

Co robimy

  1. Dodaj 50 ml mydła w płynie do szklanki ciepłej wody. Albo zamiast niego wprowadzamy do przyszłego oczyszczacza 50 gramów twardego mydła, wstępnie rozdrabniając je na kuchennej tarce. Ważne jest, aby roztwór był stężony. W przeciwnym razie efekt czyszczenia będzie niepełny.
  2. Po przygotowaniu roztworu należy zanurzyć w nim biżuterię i pozostawić ją w szklance na dziesięć do piętnastu minut.
  3. Po upływie kwadransa wyjmij biżuterię z kąpieli mydlanej i opłucz ją pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki mydła.

Po umyciu dobrze jest pozostawić biżuterię do naturalnego wyschnięcia na parapecie. Jeśli nie masz czasu, użyj suchej szmatki. W pierwszym przypadku może być stosowany jako materiał polerski. W drugim przypadku można go używać jako środka do usuwania wilgoci i jednocześnie jako środka do polerowania.

Metoda z amoniakiem i mydłem

W odniesieniudo jakich przedmiotów: biżuteria w kolorze złota

Cecha szczególna. Jeśli potrzebujesz produktów czyszczących, które wyglądają jak złoto, zalecamy połączenie tych dwóch metod i zaatakowanie obu frontów jednocześnie. Ważne jest, aby pamiętać, że pozłacana biżuteria nigdy nie może być traktowana środkami ściernymi. Bez wątpienia usuniesz ciemne plamy, ale złota powłoka, która sprawia, że Twoja biżuteria wygląda jak prawdziwe złoto, również zostanie usunięta.

Co należy zrobić

  1. Przygotuj roztwór mydła i umieść w nim biżuterię na dziesięć minut.
  2. Następnie wyjmij biżuterię i opłucz pod bieżącą wodą, aby usunąć nadmiar wody z mydłem.
  3. Dodaj trzy do czterech kropli roztworu amoniaku do szklanki z ciepłą wodą i używając pęsety zanurz biżuterię w roztworze.
  4. Zdejmij biżuterię i wypoleruj ją kawałkiem naturalnej tkaniny. Najlepiej kawałek wełnianej tkaniny.

Pierwsze rozwiązanie pozwoli delikatnie pozbyć się czarnych plam na "złotym" dodatku. A drugi przywróci przedmiotowi dawny blask, który tkwił w nim w momencie pierwszego spotkania.

Metoda z octem winnym

W odniesieniu do jakich przedmiotów: sztuczna biżuteria ze złota

Cecha. Poprzednia metoda, która odpowiada na pytanie jak czyścić biżuterię pozłacaną za pomocą amoniaku i roztworu mydła, jest częściej stosowana do stopów kolorowych, które imitują złoto. Ocet winny jest jednak szczególnie skuteczny, gdy trzeba wyczyścić posrebrzane akcesoria ze złoceniami. Ogólnie rzecz biorąc, obie metody czyszczenia są bardzo delikatne i dzięki ich łagodnemu działaniu mają wszechstronne zastosowanie.

Co należy zrobić

  1. Ocet stosujemy w taki sam sposób jak amoniak: zwilżamy nim szmatkę z naturalnego materiału.
  2. Oczyść biżuterię, która straciła swój blask i jest sczerniała.
  3. Wypłukać pod bieżącą wodą.
  4. Wystaw biżuterię na słońce, aby mogła wyschnąć w sposób naturalny tak szybko, jak to możliwe.

Po naturalnym wyschnięciu należy lekko wypolerować przedmiot wełnianą szmatką. Jeśli nie masz go pod ręką, możesz się bez niego obejść.

Metoda czosnkowa

Dlajakich przedmiotów: Biżuteria miedziana

Osobliwość. Okazuje się, że mieszanka zmiażdżonego czosnku i soli jodowanej nie tylko wzmacnia odporność człowieka, ale także właściwości ochronne biżuterii. Oczywiście, w sensie przenośnym. Ale efekt tego środka jest nadal obecny. I to wcale niemałą. Szczególnie jeśli mówimy o biżuterii z miedzi.

Co należy zrobić

  1. Weź trzy duże ząbki czosnku i zetrzyj je na najdrobniejszej tarce. (Jeśli masz dużo miedzianych ozdób, które wymagają czyszczenia, zwiększ ilość głównego składnika).
  2. Do zmielonego czosnku dodajemy szczyptę soli jodowanej. Ważne jest, aby konsystencja soli była prawie proszkowata.
  3. Nałóż kompozycję na biżuterię i pozostaw na pięć minut.
  4. Opłucz akcesorium ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.

Zamiast tarki do czosnku można użyć wyciskarki do czosnku. Nie ma to wpływu na efekt czyszczenia.

Metoda z użyciem mieszanki soli i octu

Dlajakich przedmiotów: Biżuteria miedziana

Cecha szczególna. Sól do tego sposobu czyszczenia powinna być taka sama jak w poprzedniej metodzie: najdrobniejsza, o konsystencji proszku. Użyj tej metody dla biżuterii, która boi się materiałów ściernych, surowo zabronione.

Co robimy

  1. Do miseczki wsypujemy dwie łyżeczki soli.
    Dodaj łyżeczkę octu stołowego i dobrze wymieszaj.
  2. Powstały w ten sposób mus nanieść na zabrudzone miedziane akcesoria i pozostawić na kwadrans.
  3. Spłukać kompozycję z powierzchni akcesorium, spłukać i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym lub kawałkiem naturalnej tkaniny.

Jak widać, istnieje całkiem sporo metod czyszczenia biżuterii, zmatowionej przez czas i użytkowanie. Wszystkie one wymagają użycia materiałów eksploatacyjnych, które są dostępne w każdym domu. Najłagodniejszą i najdelikatniejszą z opisanych metod czyszczenia jest użycie wody z mydłem. Z kolei metody ścierne działają niestety tylko wybiórczo.

Metoda czyszczenia biżuterii z tworzyw sztucznych i szkła

Jeśli Twoja biżuteria jest wykonana z plastiku i/lub szkła, standardowe metody czyszczenia z pewnością nie będą działać. Materiały ścierne pozostawiają głębokie rysy na powierzchni takiej biżuterii i mogą ją zniszczyć. Potrzebne jest tu coś możliwie jak najłagodniejszego. Detergent do mycia naczyń, na przykład, jest rodzajem rzeczy, których używamy do mycia naczyń. Mówimy tu o formułach żelowych, nie pudrowych.

  1. Do szklanki wlewamy ciepłą wodę.
  2. Dodać żel do mycia naczyń (maks. 50 gramów).
  3. Składniki dokładnie wymieszać, aż na powierzchni wody utworzy się gęsta, spieniona czapa.
  4. Zanurz plastikowe i/lub szklane ozdoby w szkle.
  5. Wyjąć po dziesięciu minutach, spłukać i wysuszyć.

3 najlepsze metody czyszczenia kamienia

Pisaliśmy już powyżej, że biżuteria kostiumowa może być inkrustowana różnymi inkrustacjami. Mogą to być dżetony, kamienie półszlachetne, szlachetne, ozdobne lub po prostu kolorowe szkło, które kosztuje grosze, ale w efektownym spojrzeniu wygląda o sto procent lepiej. Oczywiście środki czyszczące muszą być dobierane indywidualnie do każdego elementu wystroju, podobnie jak w przypadku metali wykorzystywanych w jubilerstwie. Tak więc istnieje zdecydowanie więcej niż jedna odpowiedź na pytanie jak czyścić biżuterię z kamieniami.

  • Zaleca się mycieminerałów półszlachetnych pod bieżącą wodą. Najwięcej, co możesz z nimi zrobić, to delikatnie przetrzeć je wilgotną, naturalną szmatką, nic więcej.
  • Cytryn i fianit mogą być zanurzone w roztworze mydła, aby usunąć zanieczyszczenia, ale nie na długo. Przez pięć minut.
  • Turkusy czyści się wyłącznie suchą, naturalną szmatką. Żadnych płynnych i kremowych substancji jako pasty nie używać. Szkodzą one tylko kamieniowi.

Przy okazji, w sprawie turkusu. Prawdopodobnie, nie wiesz, ale ten nobilitowany minerał jest dość kapryśny. Powierzchnia turkusu psuje się pod wpływem potu, a także w wyniku kontaktu z tłuszczem skóry. Dlatego też biżuteria z turkusami jest zalecana do noszenia na okazje i nie powinna być noszona jako biżuteria codzienna.

Biżuteria kostiumowa z dżetami

Jeśli Twoja biżuteria jest ozdobiona dżetami, które z kolei nie są dodatkowo powlekane, zalecamy zastosowanie powyższej metody (środek czyszczący i ciepła woda). W drugim etapie należy oczyścić biżuterię szmatką nasączoną amoniakiem.

Jeśli jednak kamienie mają dodatkową powłokę (najczęściej są pokryte rodem), roztwór mydła musi zostać odstawiony. Ma to negatywny wpływ na jakość kamieni. Wręcz przeciwnie, polerowanie amoniakiem przywróci sztucznym kamieniom ich sklepowy blask.