Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Jak zmienić rozmiar pierścionka: żelazne narzędzia i złote rady

Zmiana rozmiaru pierścionka jest jedną z najczęstszych usług oferowanych przez jubilerów. Nie ma chyba drugiego elementu biżuterii, którego rozmiar jest tak ważny. Kolczyki czy naszyjniki nie muszą być idealnie dopasowane do osoby, która je nosi. Z pierścionkiem to zupełnie inna sprawa.


 

Kiedy może być konieczna zmiana rozmiaru pierścionka?

Samo przybranie na wadze lub przybranie na wadze i zejście ulubionego pierścionka z palca lub odwrotnie nie idzie dalej niż do drugiego paliczka. Kiedy jeszcze ta usługa jest przydatna?

 • Jeśli pierścionek kupowany jest na prezent, jako niespodzianka i nie jest możliwe poznanie dokładnego rozmiaru palca;
 • jeśli pierścionek jest pamiątką, ale rozmiar nie pasuje do nowego właściciela;
 • Po wielu latach małżeństwa, gdy parametry pary zmieniają się w czasie.

Tak czy inaczej, nie można nosić pierścionka poza rozmiarem. Jeśli masz okazję, aby być dokładnym w wyborze i zakupie biżuterii, zrób to. A jeśli pierścionek nie jest w odpowiednim rozmiarze, będziesz musiał zmienić jego rozmiar.

Kiedy nie można zmienić rozmiaru pierścionka

Należy wiedzieć, że nie każdy pierścionek można powiększyć lub zmniejszyć. Albo raczej, wynik może nie być dokładnie taki, jak chcesz. Oczywiście nie jest trudno wykonać większy lub mniejszy pierścionek zaręczynowy w postaci złotej obrączki. Mistrzowie szybko sobie z tym poradzą, zmieniając średnicę biżuterii nawet o dwa rozmiary. Ale co jeśli klejnoty są rozrzucone po całym kawałku? Albo misterny grawerunek? Zdarzają się przypadki, kiedy zmiana rozmiaru obrączki jest trudna lub wręcz niemożliwa.

 • Jeśli masz na sobie biżuterię. Biżuteria kostiumowa jest zazwyczaj wykonana ze stopu, którego skład nie jest znany w momencie zakupu. Trudno jest przewidzieć, jak dany stop zachowa się po ściśnięciu, podgrzaniu lub poddaniu innym wpływom. W najlepszym wypadku niewiele z tego będziesz miał. W najgorszym wypadku.
  • Kolor pierścienia może ulec zmianie (może stać się czarny lub zielony);
  • Element może pęknąć;
  • Utlenianie się metali w stopie może mieć wpływ na Twoje zdrowie.
 • Jeśli w pierścionku umieszczony jest kamień szlachetny. Możesz spróbować, oczywiście. Ale jubilerzy nie dadzą Ci gwarancji na taką pracę: ze względu na zmianę wielkości obwodu kamienia może po prostu wypaść.
 • Jeśli pierścionek posiada grawerunek. Ta trudna rzecz często zdarza się z pierścionkami zaręczynowymi, które są grawerowane wewnątrz. Sami możecie sobie wyobrazić, jak wyglądałyby te piękne, ozdobne litery, gdyby je rozciągnąć lub ścisnąć.
 • Jeśli masz srebrny pierścionek pokryty warstwą rodu. Jeśli podgrzejesz ten pierścień, matowa powłoka zmieni swój pierwotny wygląd i nie będziesz mógł go odzyskać. To znaczy, że zmienisz rozmiar, ale pierścionek nie będzie wyglądał tak samo.
 • Jeśli potrzebujesz zmienić rozmiar platynowego pierścionka. Ze względu na ekstremalnie ogniotrwałą naturę tego metalu, do pracy z nim potrzebny jest specjalny sprzęt. Jeśli go nie posiadasz lub jubiler nie jest w pełni wykwalifikowany, ryzykujesz, że na spawie pojawi się czarny ślad.
 • Jeśli pierścionek jest wykonany z ażurowego metalu lub ma skomplikowane wzory. Musisz bardzo ciężko pracować, aby utrzymać wygląd takiego elementu biżuterii, kiedy już zdecydujesz się na toczenie pierścionka. I to jest zrozumiałe.

Oczywiście, dla profesjonalisty nie ma rzeczy niemożliwych. A być może znajdziesz mistrza jubilerskiego, który z łatwością podejmie się każdego zadania. Ale bądź cierpliwy: jeśli jubiler mówi ci, że zmiana rozmiaru może być trudna lub nie chce podjąć ryzyka uszkodzenia twojego dzieła, posłuchaj go. Uwierzcie mi, prawdziwi rzemieślnicy nie rzucają słów na wiatr.

Jeszcze jedna rzecz. Powyżej przedstawione są sytuacje z biżuterią, w których coś może pójść nie tak. Nie oznacza to jednak, że koniecznie stracisz swoją ulubioną biżuterię. Jeśli jesteś gotów podjąć ryzyko, jeśli ufasz swojemu jubilerowi, na pewno Ci się uda. Pamiętaj o starej maksymie: kto uprzedzony, ten lepszy.

Top 5 możliwych zagrożeń

Warto powiedzieć, że te niebezpieczeństwa mogą na Ciebie czekać, jeśli trafisz do niezbyt profesjonalnego jubilera. Zanim więc pomyślisz o tym, jak zmienić rozmiar pierścionka, do kogo się zgłosić, zobacz, czego możesz się spodziewać.

 1. Jeśli rzemieślnik zmienił rozmiar pierścionka z kamieniem i nie wyjął go przed rozpoczęciem pracy, może to mieć wpływ na minerał. Niektóre z nich nie tolerują wysokich temperatur, dlatego zmieniają kolor lub pękają.
 2. Jeśli trzeba zmniejszyć rozmiar tylko nieznacznie, a następnie być gotowy do uzyskania nie idealny kształt koła: będziesz miał elipsę na palcu.
 3. Jeśli trzeba rozmiar w dół znacznie, być przygotowany do zmiany wzoru na pierścień lub stracić wkładki.
 4. Jeśli musisz zmienić rozmiar srebrnego pierścionka, pamiętaj, że może on stać się znacznie lżejszy pod wpływem ciepła. Poproś swojego jubilera o specjalną obróbkę, która przywróci szlachetny efekt.
 5. Jeśli macie Państwo obrączki z podwójnego stopu, efekt może być zaskakujący. Każdy metal ma inną temperaturę topnienia, więc nie każdy jubiler jest w stanie zamaskować powstałe szwy na elemencie.

Sposoby na zmianę rozmiaru pierścionka w domu

Jeśli jesteś gotowa zaryzykować, możesz spróbować zmienić rozmiar swojego ulubionego elementu biżuterii w domu. Ale pamiętaj: stosujesz te wskazówki na własne ryzyko. Bądźcie ostrożni i uważni!

Jak zmniejszyć pierścień w domu

Powtórzmy to jeszcze raz: jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć pierścionek, przyznaj się: najlepszym sposobem jest powierzenie tej sprawy profesjonaliście. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, spróbuj skorzystać z porad dotyczących redukcji biżuterii w domu.

 • Metoda #1: lakier do paznokci. Trochę czasochłonna, ale doskonale sprawdzająca się metoda zmniejszenia rozmiaru za pomocą zwykłego lakieru do paznokci. Weź przezroczysty lakier do paznokci i zastosować go do wnętrza pierścienia. Pozostawić lakier do wyschnięcia. Nakładaj warstwy raz po raz, aż poczujesz, że pierścionek jest dobrze dopasowany. Nie zapomnij, aby każda warstwa dokładnie wyschła. Minimum, którego będziesz potrzebował to 10 warstw, może więcej. Miarka! Nie zapomnij tylko poczekać, aż lakier całkowicie wyschnie.
 • Metoda #2: klej epoksydowy. W ten sam sposób można nałożyć klej epoksydowy na wewnętrzną stronę pierścienia. Właściwie każda masa budowlana, która może szybko stwardnieć, pozostając jednocześnie przezroczystą, nadaje się do tego celu. Nałóż kilka warstw kleju wewnątrz pierścienia i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny.
 • Metoda #3: wkładka silikonowa. Jedną z najbardziej popularnych rzeczy, które możesz zrobić, to użyć silikonowej wkładki do pierścienia. Wsuń silikonową podkładkę, a pierścionek przestanie się ślizgać na palcu. Gadżety te można nabyć w sklepach jubilerskich. Postaraj się kupić tam podkładkę, ponieważ materiał zawsze będzie miał kontakt z Twoją skórą i niezwykle ważne jest, aby był dobrej jakości. Ostrożnie przymocuj wkładkę do wnętrza biżuterii i już możesz ją z przyjemnością nosić. Jedynym minusem tej metody jest to, że nie jest ona długotrwała; będziesz musiał wymieniać okładzinę mniej więcej raz w miesiącu. I oczywiście, jest to dopuszczalne do stosowania tylko wtedy, gdy istnieje niewielka różnica między średnicą samego palca i pierścienia.

 

 • Metoda #4: 3D-dubler. Nowoczesną metodą jest wykonanie dublera 3D. Wraz z rozpowszechnieniem technologii w naszym życiu, metoda ta nie wygląda już jak coś niezwykłego. Znajdź drukarnię z drukarką 3D i przynieś swój ulubiony element biżuterii. Wykonanie kopii w przezroczystym polimerze o preferowanym rozmiarze zajmuje projektantowi tylko 20 minut. I możesz go nosić przez rok.
 • Metoda numer pięć: nożyce do cięcia drutu. Jedną z najbardziej drastycznych metod, które można wybrać jest użycie nożyc do cięcia drutu. Przetnij pierścień, usuń część, którą chcesz (pamiętaj, aby zmierzyć przed tym!) i ostrożnie przeszlifuj krawędzie pilnikiem do paznokci. Bardzo ostrożnie! Przymierz pierścionek. Czy pasował? Doskonale. Ale będziesz musiał go nosić tak, aby nie było widać lutu.
 • Metoda numer sześć: wkładki jednorazowe. Jeśli straciłeś na wadze nagle, nie nosił swój ulubiony pierścień przez długi czas, a teraz pilnie potrzebne, są dość improwizowane środki w celu zmniejszenia średnicy biżuterii. Narzędzia te mogą być uważane za jednorazowe, działają tylko w sytuacjach awaryjnych. Twoim zadaniem jest pogrubienie palca w miejscu, w którym styka się on z obrączką. Kawałek nici kapronowej owinięty wokół palca lub plaster na ciało załatwi sprawę. Możesz również użyć dowolnych popularnych wkładek, pod warunkiem, że pierścień pozostanie na swoim miejscu.

Sposoby na zwiększenie rozmiaru pierścionka na własną rękę

Bądźmy szczerzy: jeśli Twój ulubiony pierścionek nie pasuje na odzyskany palec, bardzo trudno będzie znaleźć rozwiązanie problemu w domu. Właściwie istnieje tylko jeden sposób na powiększenie obrączki w domu, ale jest on dość czasochłonny i ryzykowny. Tak więc, algorytm.

 1. Musisz znaleźć metalowy trzpień lub stożek, którego średnica pasuje do tego, którego potrzebujesz. Ten stożek powinien być tak gładki, jak to tylko możliwe, więc nie bądź leniwy, aby go przeszlifować.
 2. Owiń "słupek" w folię, aby mimo Twoich manipulacji na obrączce nie pozostały żadne rysy, pęknięcia czy inne niedoskonałości.
 3. Ogrzej swoją biżuterię. Nadaje się do tego np. palnik gazowy. Pierścień powinien być bardzo gorący.
 4. Połóż przedmiot na stożku przykrytym folią i bardzo delikatnie, lekko uderzaj w niego młotkiem, aby go rozszerzyć tak bardzo, jak potrzebujesz.

Nie ma innych sposobów, aby zwiększyć rozmiar pierścienia na własną rękę, alas.

Jak jubiler może zmniejszyć rozmiar pierścionka

W zależności od Państwa pierścionka i wybranej przez jubilera metody, proces zmniejszania rozmiaru pierścionka trwa od pół godziny do kilku dni. Oczywiście koszt pracy zależy od dokładnie tych samych czynników. Istnieją tylko trzy sposoby na zmniejszenie rozmiaru obrączki, przy czym ostatni z nich jest rzadko stosowany.

Wycinanie

Najpopularniejszą metodą jest wycięcie kawałka opony. Można to wykorzystać do zmniejszenia rozmiaru pierścienia o 1-2 maksymalnie. Bądź bardzo ostrożny podczas korzystania z tej metody, jeśli musisz zmniejszyć rozmiar kawałka z kamieniem. Lepiej jest usunąć minerał, aby nie uszkodzić go lub mocowań. Jeśli jubiler sugeruje lutowanie z otwartym płomieniem, należy być ostrożnym, ta metoda nie będzie odpowiednia dla każdego pierścionka. Jeśli jednak operacja zostanie przeprowadzona przy użyciu lasera, nie ma się czego obawiać: wszystko powinno być w porządku.

Jedyną rzeczą jest to, że sprzęt musi być wystarczająco mocny, aby nowy lut nie pękał w tym samym miejscu. Rzemieślnik wycina trochę metalu z dolnej części obrączki (3,14 mm, jeśli chcecie Państwo zmniejszyć obrączkę o jeden rozmiar, 6,28 mm, jeśli chcecie Państwo zmniejszyć ją o dwa rozmiary), następnie lutuje krawędzie i szlifuje je. Jeśli praca jest wykonywana prawidłowo, szew jest całkowicie niewidoczny.

Kompresja

Ściskanie pierścienia jest również popularną techniką. Jeśli biżuteria nie posiada ozdobnych elementów dekoracyjnych i jest po prostu metalową obręczą (jak w przypadku pierścionków zaręczynowych), najlepszym wyjściem jest ściśnięcie jej do wymaganego rozmiaru. Kompresja odbywa się w trzech etapach:

 1. pierścień jest podgrzewany, aby metal stał się bardziej miękki, elastyczny;
 2. następnie schłodzony i umieszczony w specjalnym stożku, pod prasą (tarczą z okrągłymi wgłębieniami) i obrabiany specjalnym narzędziem - dziurkaczem, aż osiągnie wymaganą wielkość;
 3. element jest czyszczony i polerowany.

Insetting

Metoda wkładania jest najrzadziej stosowana. Są one używane do zmniejszenia rozmiaru pierścieni, które w przeciwnym razie mogłyby być trudne do manipulowania. Mniejszy pierścień lub specjalna płytka są wlutowane w biżuterię. Zewnętrznie nic się nie zmieni. Ma to wpływ tylko na średnicę wewnętrzną elementu biżuterii. Ta metoda redukcji rozmiaru jest kosztowna, ale bardzo skuteczna. A czasami jest to jedyna możliwość.

Jak powiększyć pierścionek w pracowni jubilerskiej

W nowoczesnej biżuterii istnieją również trzy sposoby na zwiększenie rozmiaru pierścionka. Pamiętaj, aby sprawdzić u specjalisty, który z nich wybiera, aby móc monitorować jego pracę.

Metalowa wkładka

Metoda ta jest podobna do metody wycinania (w przypadku zmniejszania rozmiaru), ale dokładnie odwrotna. Jubiler sprawdzi, czy na biżuterii nie ma pęknięć lub rys. Następnie, jeśli wszystko jest w porządku, jubiler przetnie pręt dokładnie w ten sam sposób, ale nie wyrzuci części metalu, lecz wstawi wcześniej przygotowaną część. Tutaj jest to bardzo ważne, aby wybrać stopień i odcień wkładki tak, że łączy się bezproblemowo z nudne pierścienia. Po ostatecznym wykończeniu, szlifowaniu i polerowaniu nie powinno być żadnych szwów ani przebarwień na elemencie.

Rozciąganie mechaniczne

Najprostsza i najczęściej spotykana opcja. Jeśli macie Państwo prosty metalowy pierścionek bez ażurowych elementów i kamieni szlachetnych (najczęściej mówimy o obrączkach i męskich opaskach ślubnych), mistrz bez problemu rozciągnie go do 1-2 rozmiarów, a w niektórych przypadkach nawet do 3. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku szerokich obrączek: im cieńsza ramka, tym łatwiej jest ją rozciągnąć. Jeśli szerokość obrączki przekracza 1 cm, lepiej zrezygnować z tej opcji. Sam proces nie jest trudny.

 1. Mistrz oblicza, o ile milimetrów należy rozciągnąć pierścień;
 2. Biżuteria jest wyżarzana i umieszczana na polerowanym stożku, który jubilerzy nazywają stożkiem. Obrót urządzenia prowadzi do zwiększenia rozmiaru kawałka.
 3. Ostatnim etapem jest "dopieszczanie": biżuteria jest myta, usuwane są chropowatości, polerowana i polerowana.

Boring

Tę metodę można nazwać prostą, ale jest ona bardzo radykalna. Nadaje się tylko wtedy, gdy trzeba nieco powiększyć obrączkę (do 0,5 mm), ale sam element jest dość gruby. Mistrz usunie trochę metalu z wnętrza pierścionka, dzięki czemu nie będą widoczne żadne zmiany zewnętrzne, ale pierścionek będzie dobrze leżał na palcu. Co prawda, podobnie jak inkrustacja, ta niezbyt popularna metoda zwiększania rozmiaru może być jedyną opcją, jeśli biżuteria ma efektowny kształt lub jest inkrustowana kamieniami. Niestety, wytaczanie obrączki prowadzi do utraty odsączonego materiału, najczęściej złota. Ale jeśli nie ma innej opcji, nudne pierścień jest lepszy niż odkładanie go na długi czas.

Pytania do rzemieślnika

Aby mieć pewność co do wyniku pracy jubilera, zanim oddasz mu pierścionek, nie jest bezzasadne zadanie mu kilku pytań. Pokażesz, że jesteś świadomym i odpowiedzialnym klientem. I w zależności od odpowiedzi rzemieślnika, zrozumiesz, czy jest on wart Twojego zaufania.

 • Dowiedz się, jaka jest technologia pracy.
 • Ocenić ryzyko.
 • Zapytaj, czy na wykonane prace będzie udzielana gwarancja.
 • Spróbuj dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać w przypadku awarii mistrzów (pęknięty kamień, widoczny spaw na metalu...) i jak zostaniesz zrekompensowany za straty.
 • Ostatnia rzecz - nie najbardziej oczywista. Jeśli pierścionek jest zmniejszony, zadaj pytanie, czy dostaniesz z powrotem "resztki" pierścionka.

Oczywiście, optymalnie jest kupić pierścionek, który pasuje do Twojego rozmiaru. Jednak nawet staranna przymiarka nie uchroni Cię przed ewentualną koniecznością zmniejszenia lub powiększenia ulubionej biżuterii. Nie traktuj tego jako problemu: w większości przypadków profesjonalizm jubilerów pozwoli Ci rozwiązać sytuację w ciągu godziny lub dwóch. A Ty znów będziesz cieszyć się swoim ulubionym pierścionkiem na palcu, a nie w starym pudełku na biżuterię.

Więcej na: http://zlota-obraczka.pl