Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

JAK TRWAŁY JEST KAMIEŃ MOJEGO PIERŚCIONKA ZARĘCZYNOWEGO?

Ważną rzeczą do rozważenia przy wyborze lub zlecaniu biżuterii jest trwałość wybranego przez Ciebie kamienia szlachetnego.  Chcesz mieć pewność, że nie będzie on zbyt łatwo odpryskiwał lub pękał - prawda? 
Trwałość kamieni szlachetnych jest szczególnie ważne, gdy rozważa się bespoke zaangażowania pierścień lub obrączki, gdzie możliwości kamieni szlachetnych są nieograniczone.  Jednak niektóre kamienie są miękkie i po prostu nie nadaje się do codziennego noszenia.
Kiedy gemmologists mówić o trwałość kamienia szlachetnego, są one odnoszące się do jego zdolności do wytrzymania zużycia, temperatury i chemikaliów.  Istnieją trzy różne aspekty, które składają się na gemmological definicji trwałości i są to
 
  • Twardość
  • Wytrzymałość
  • Stabilność
Istnieją również inne ważne aspekty, które wpływają na trwałość Twojej biżuterii z kamieniami szlachetnymi i są to m.in.
  • Cięcie
  • Jakość
  • Setting
(1) Twardość
 
Ten aspekt trwałości jest banded o wszystkich w Internecie reklamowane jako sposób, aby wiedzieć, czy kamień szlachetny będzie nosić dobrze.  Jednak twardość jest również jednym z najbardziej powszechnie niezrozumiałych aspektów gemmology.  Twardość jest tylko miarą tego, jak jeden materiał może być porysowany przez inny materiał, który z pewnością nie jest cała historia, jeśli chodzi o trwałość i jak twój klejnot będzie nosić. 
 
Jeśli chodzi o kamienie szlachetne, mierzymy twardość za pomocą skali twardości Moh'a. Aby stworzyć tę skalę, Moh przeszedł przez różne kamienie i zarysował jeden materiał z innym, a następnie zorganizował swoje odkrycia w linię numeryczną pokazującą, które z nich mogą być zarysowane przez inne. Więc jeśli coś może zarysować wszystko inne (diament) otrzymał najwyższy ranking, jeśli szafir (korund) może zarysować wszystko z wyjątkiem diamentu, to przyszedł następny itp. 
 
Również skala Moh'a nie jest liniowa, co może być bardzo mylące i wprowadzać w błąd. Możesz zobaczyć dobry diagram skali Moh'a tutaj na stronie GIA: http://www.gia.edu/aquamarine-care-cleaning. Diamond jest tylko 1 numeryczny krok od szafiru (korund) na tym wykresie, który może sprawić, że myślisz, że szafir jest tylko nieco mniej twarde niż diament, ale jak widać przez wykładniczy kształt wykresu, diament jest rzeczywiście znacznie twardsze niż szafir.
Pamiętaj, tylko dlatego, że kamień szlachetny jest twardy, to nie znaczy, że będzie trwały lub przetrwać ciężkie zużycie. 
 
(2) Twardość
 
Jest to miara zdolności kamienia szlachetnego do opierania się rozszczepianiu lub pękaniu.  Oznacza to, jak prawdopodobne jest, aby być wyszczerbione lub złamane.  W mojej opinii, jest to znacznie ważniejszy czynnik niż twardość przy wyborze pierścienia do noszenia przez cały czas.  Jak wiemy z młotkiem nasze paznokcie i ręce dostać z codziennego użytku, chcemy nasze zaangażowanie kamień szlachetny pierścień oprzeć żetony i złamania, jak to możliwe.  Jednak nie ma ładny skalę, że znalazłem, że listy twardość każdego kamienia szlachetnego
 
Najtwardszy kamień szlachetny jest jade, ale to nie jest najtwardszy kamień szlachetny.  To dlatego jade może być pięknie rzeźbione ręcznie do wszystkich rodzajów kształtów stosunkowo łatwo (to nie jest tak trudne) - ale jeśli spadnie, to nie jest wszystko, że prawdopodobne, aby rozbić w porównaniu do innych kamieni szlachetnych (bo to jest bardzo trudne). 
 
Diament jest dobrym wyborem na pierścionek zaręczynowy i jest dość twardy, ale na pewno nie jest nie do złamania.  Przez lata mieliśmy kilku klientów, którzy udało się chip lub podzielić ich diamenty.  Jeden spadł pralka na ich palec (myślę, że diament zapisane jej palec ... ale nie złamać w procesie!).  Inny klient udało się chip ich diament, kiedy uderzył jej pierścień na metalowej szafce na dokumenty.  Myślę, że to nie powinno być zaskakujące - po tym wszystkim można wyciąć diament podczas cięcia go ze stali, jeśli wiesz, co robisz (choć zazwyczaj diamenty są cięte z innymi diamentami).  Jednak często zaskakujące dla ludzi jest to, że jeśli złapiesz diament pod odpowiednim (lub złym) kątem, może on pęknąć.
 
Niektóre z kamieni szlachetnych, które nie są dla nas zbyt wytrzymałe to szmaragd, tanzanit, tsavoryt, opal i paraiba.  Dlatego zawsze ostrzegamy ludzi, którzy chcą używać tych kamieni w swoich pierścionkach zaręczynowych, aby byli z nimi bardzo ostrożni.  Istotne jest, aby zasięgnąć opinii eksperta z bardzo doświadczonym jubilerem bespoke, jak trudny jest Twój wybór, abyś mógł stwierdzić, czy będzie on odpowiadał Twojemu stylowi życia.
 
(3) Stabilność
 
Jest to miara zdolności kamienia szlachetnego do wytrzymywania temperatury i chemikaliów.  Niektóre kamienie, na przykład, są bardzo wpływ silnej temperatury i promieniowania (np. światło słoneczne) i ich naturalny kolor może blaknąć.  Na przykład białe diamenty mają dobrą stabilność koloru, ale niektóre rodzaje chalcedonu, ametystu i żółtego ametystu mogą czasami stosunkowo łatwo zmienić kolor w naturalnym świetle.
 
Kiedy zmieniamy rozmiar obrączek, musimy podgrzać je do wysokiej temperatury, aby ponownie połączyć metal.  Diamenty i rubiny można zazwyczaj bez problemu podgrzać palnikiem jubilerskim, o ile jubiler pozwoli na stopniowe obniżanie temperatury.  Jeśli diament zostałby podgrzany w ten sposób, a następnie zanurzony w zimnej wodzie, roztrzaskałby się w wyniku szoku termodynamicznego.  Inne kamienie szlachetne nie mogą być podgrzewane w ogóle (np. opale).
 
Ogrzewanie kamieni szlachetnych w górę może mieć wpływ na niektóre kamienie szlachetne bardzo źle i to musi być pamiętane, gdy myślimy o bespoke zaangażowania pierścień, który prawdopodobnie będzie musiał być resized kilka razy w życiu.  Na przykład kolor traktowane diamenty straciłyby swój kolor, gdyby kierował się przez jubilera palnika cios.  Inny przykład, niebieski topaz, został poddany obróbce cieplnej, aby osiągnąć niebieski kolor i ten kolor może być utracone na ponownym ogrzewaniu.  Niektóre organiczne "kamienie szlachetne", takie jak bursztyn i peale nie mogą być podgrzewane w ogóle.
 
Stabilność chemiczna może być ważne dla Twojego bespoke zaangażowania pierścień jak może jak kamień szlachetny będzie reagować w codziennym środowisku.  Na przykład szmaragdy, perły i opale mogą być negatywnie dotknięte przez zwykłą wodę (dobrze faktycznie często przez zanieczyszczenia w naszej wodzie).  Z szmaragdami, ponowne olejowanie może to naprawić.   Jeśli planujesz nosić swój pierścionek zaręczynowy, kiedy myjesz ręce lub używasz kremu do rąk, to powinno to być rozważenie.
 
(4) Cięcie kamienia szlachetnego
 
Kształt i rodzaj cięcia kamienia szlachetnego może również wpłynąć na to, jak dobrze będzie się nosić.  The "pointier" cięcia mogą być szczególnie podatne na tych punktów, które będą słabsze części kryształu.  Tak więc rogi kwadratowego granatu będą bardziej podatne na uszkodzenia niż boki okrągłego.  Na przykład, ustawiliśmy okrągłe turmaliny Paraiba w pierścionkach zaręczynowych bez problemu, ale mieliśmy straszne problemy z gruszką w kształcie turmalinów Paraiba, które bardzo łatwo odpryskują w punkcie.    
 
Kiedy patrzę na kamienie szlachetne w dobrze zużytej antycznej biżuterii, fasety lub powierzchnia kamieni może być dość cętkowana i zużyta (nawet w przypadku twardych kamieni, takich jak rubiny w ciągu 1 życia).  Jest to bardziej zauważalne na kamieniach fasetowanych niż na gładko oszlifowanych kamieniach kaboszonowych.  Ale w każdym cięciu, każdy kamień szlachetny będzie się zwietrzał przez zużycie w ciągu wielu lat.  Jednak większość kamieni może być stosunkowo łatwo ponownie wypolerowana przez lapidarystę (za pośrednictwem Twojego jubilera), ale zazwyczaj wymaga to najpierw wyjęcia ich z oprawy, co może wymagać więcej pracy niż mogłoby się wydawać.  Bardzo lubimy przerabiać odziedziczoną biżuterię dla naszych klientów, którzy mają raczej nieprzejrzysty, wyglądający na porysowany szafir i nie zdają sobie sprawy jak pięknie będzie on wyglądał, gdy go ponownie wypolerujemy przywracając mu jego chwałę i osadzimy go w ich przetopionym, zreformowanym i przeprojektowanym kawałku.
 
Niektóre kamienie szlachetne wydają się być bardziej trwałe w większych kawałkach, być może coś wspólnego z tym, jak struktura kryształu zachowuje się w uderzeniu - nie jestem pewien.  Zauważyliśmy to szczególnie w przypadku peridotu i granatu.  Wydaje się, że w większych kamieniach są one dość dobrze noszone, ale małe 2mm niewidocznie osadzone peridoty lub granaty wydają się bardzo podatne na odpryski/rozpryski.
 
(5) Jakość i rodzaj
 
Dokładny typ i jakość kamienia szlachetnego również znacząco wpłynie na jego właściwości.  Na przykład kawałek rubinu matrix (który jest rubin w ramach podstawy rock) jest nic jak trwałe, piękne lub cenne jak czysty kawałek kryształu rubinu - ale laik lub mniej przejrzyste jubiler może słusznie nazwać zarówno "rubin".  Kamień księżycowy, który jest pełen prążków (np. biały lekko nieprzezroczysty tęczowy kamień księżycowy) będzie znacznie mniej wytrzymały niż kawałek czystego niebieskiego kamienia księżycowego (który wygląda jak czysta silnie niebieskawa kropla deszczu), który został wycięty z jednej warstwy skalenia bez przecinania kilku warstw.  Dzieje się tak dlatego, że warstwy te powodują powstawanie płaszczyzn słabości w kamieniu.
 
Z diamentem, biały diament o dobrej przejrzystości bez naturalnych skaz powierzchniowych wytrzyma codzienne noszenie o wiele lepiej niż szary lub czarny diament, które otrzymują swój kolor z zanieczyszczeń w kamieniu.  Te zanieczyszczenia i skazy wpływają na trwałość kryształu diamentowego.  To nie będzie jak masło lub cokolwiek - ale nie będzie tak trudne, jak biały jeden.  Jest to jeden z powodów, dlaczego szare lub czarne diamenty są tak dużo tańsze niż czyste białe diamenty lub inne kolorowe diamenty.
 
(6) Ustawienie
 
Inną rzeczą, która ma kluczowe znaczenie dla możliwości noszenia Twojej biżuterii z kamieniami szlachetnymi jest to, w jaki sposób została ona oprawiona, ponieważ oprawa może albo ją chronić, albo pozostawić ją podatną na uszkodzenia.  To jest, gdzie trzeba polegać na umiejętności dobrego projektanta biżuterii, który, miejmy nadzieję, wziął to pod uwagę w swoim projekcie.  Istnieje jednak wiele różnych wzorów, niektóre zaprojektowane dla pań, które jedzą lunch, a inne dla tych z nas, które prowadzą bardziej aktywny tryb życia - i możesz nie wiedzieć, który z nich został zaprojektowany dla Twoich potrzeb.
 
Some gemstones which are more durable such as diamonds and sapphires can usually cope with being set in an open sided setting where the girdle (or edge) or the stone is out on show.  Inne kamienie, takie jak opale czy szmaragdy łatwo ulegają uszkodzeniu, jeśli są ustawione w ten sposób i czasami lepiej jest ustawić kruche kamienie (tak długo, jak twój jubiler jest wystarczająco wykwalifikowany, aby zrobić to z kruchym kamieniem). 
 
Istnieją również aspekty wiedzy metalu do rozważenia zbyt, który wiem, że nie jest to, co ten blog jest o.  Na przykład niektóre metale są silniejsze niż inne - platyna pozostaje umieścić dość dobrze i możemy zrobić naprawdę skomplikowane i delikatne patrząc ustawienia kamienia z niego, które są jeszcze stosunkowo silne.  Jednak dokładnie ten sam projekt w srebrze będzie bardziej dotknięte przez zużycie i te pazury mogą poruszać się łatwiej prowadząc do utraty kamienia szlachetnego. 
 
Niektórzy klienci proszą nas, aby zrobić bardzo wąskie wieczności pierścienie, które są tylko tej samej szerokości, co kamienie szlachetne się.  Możemy fizycznie zrobić to oczywiście, ale pamiętaj, że jeśli to zrobisz, Twoje kamienie będą znacznie bardziej podatne na odpryskiwanie lub wypadanie niż jeśli masz metalową granicę tylko pół milimetra z każdej strony.
 
Jest dość dużo więcej niż ja zauważyłem tutaj do tej kategorii i po raz kolejny, to najlepiej skonsultować się z ekspertem, aby zobaczyć, czy twój kamień styl ustawienia będzie odpowiedni dla Twojego stylu życia.  Więc proszę, skorzystaj z porady doświadczonego projektanta biżuterii, jeśli mówią ci, że coś będzie podatne na uszkodzenia - jeśli pójdziesz wbrew ich ostrzeżeniu będzie miał problemy z biżuterią - my zazwyczaj wiemy, o czym mówimy!