Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Jak odróżnić diament od podróbki

  • Uporządkujmy nazwiska
    • Diament i diament: jaki jest związek?
  • Trochę historii
  • Czym są diamenty
    • Kolor
    • Czystość
    • Cięcie
    • Carat
  • Kontrola autentyczności
    • Top 9 sposobów na określenie jakości kamienia szlachetnego: na oko, na ząb...
    • Wpływy zewnętrzne
    • Zostaw to profesjonalistom
  • Nauka odróżniania odpowiedników naturalnych od syntetycznych
    • Diament lub fianit
    • Cyrkonia VS Brilliant
    • Najbardziej podstępny odpowiednik diamentu
    • Kamyk zamiast klejnotu
  • Nie wierz w mity - żądaj dokumentów

Kupno diamentu, oprócz zachwytu, rozkoszy i innych pozytywnych emocji, może nieść za sobą również niepokój. Ponieważ nr 1 kamień szlachetny jest bardzo rozsądna inwestycja, a także cieszy serce i duszę, ważne jest, że jest to diament, a nie umiejętnie wykonane fałszywe.

Warto od razu zaznaczyć, że tylko profesjonalne laboratoria gemmologiczne mogą udzielić dokładnej odpowiedzi na pytanie, jak określić autentyczność diamentu. Ale możesz spróbować rozwiązać to pytanie samodzielnie.

Uporządkujmy nazwiska

Przede wszystkim, co to jest diament? Jest to najtwardszy kamień szlachetny na świecie, rzadko występujący w przyrodzie i dlatego niewiarygodnie drogi. Diament jest formą węgla (innymi słowy jego odpowiednikami są np. tani i znany nam węgiel czy grafit). Od swoich znacznie mniej atrakcyjnych krewnych, najdroższy kamień na świecie wyróżnia się niezwykłą twardością i nie mniej niezwykłym pięknem.

Powstaje w głębi skorupy ziemskiej i jest stamtąd wyrzucana w strumieniach magmy (np. lawie). W tych chwilach pod wpływem ciśnienia i temperatury kamień ulega niesamowitemu utwardzeniu i z nieestetycznego kamienia o zerowych walorach estetycznych staje się przezroczystym, skrzącym się diamentem.

Diament i diament: jaki jest związek?

Zamieszanie często powstaje, ponieważ wiele osób nie rozumie różnicy między diamentem a brylantem i czy są one jednym i tym samym. Sytuacja jest następująca: każdy diament może być nazwany diamentem. Ale nie każdy diament jest godny bycia diamentem.

Każda skała jest w stanie wyprodukować kamienie o jakości technicznej lub szlachetnej. Te pierwsze stosowane są w produkcji, do wierteł, wierteł, czy instrumentów medycznych. Najbardziej cenionymi cechami tych kamieni jest ich twardość i wysoka przewodność cieplna. Tylko niewielka liczba tych kamieni może być użyta do wyrobu biżuterii.

  • wspólne między kamieniami:
    • To samo pochodzenie;
    • Te same właściwości fizyczne (skład).
  • Różnica między diamentem a brylantem:
    • Diament jest pięknym kamieniem szlachetnym stosowanym w jubilerstwie.
    • biżuteria;
    • Diament jest używany w różnych gałęziach przemysłu i
    • nie ma wyglądu zewnętrznego.

Innymi słowy, diament to atrakcyjny brylant oszlifowany w specjalny sposób. Nawiasem mówiąc, na świecie istnieją dość znaczne złoża diamentów "technicznych", materiał ten jest bardzo powszechny. Jednak diamenty, które można przekształcić w brylanty, nie są często spotykane w "środowisku naturalnym".

Trochę historii

Wydobycie diamentów to pracochłonne, ale i dochodowe przedsięwzięcie. Złoża diamentów występują na wszystkich kontynentach naszej planety (jedynym wyjątkiem jest Antarktyda). Początkowo przemysłowcy byli przekonani, że diamenty powstają wzdłuż koryt rzek, w tzw. złożach rzecznych. Dopiero kilka tysięcy lat później stało się jasne, że przyczyną był wypływ lawy, w której znajdowały się diamenty. W miarę rozprzestrzeniania się lawy tworzą się "rury kimberlitowe" - osobliwe strefy, które pozostały w miejscu wypływów lawy. Stąd to zamieszanie, którego wyjaśnienie zajęło ponad sto lat.

Główne złoża diamentów znajdują się dziś w:

  • Afryka;
  • Rosja;
  • Australia;
  • Ameryka Północna (Kanada).

Ich wydobycie jest procesem trudnym i kosztownym. Jest to jeden z powodów, dla których diamenty o jakości gemm są tak drogie. Innym powodem wysokiego statusu tych kamieni jest to, że były one niezwykle trudne do obróbki i cięcia. Każdy wie o twardości diamentu, ale bardzo niewiele osób myśli o tym, że twardość i kruchość nie wykluczają się wzajemnie. Diament jest trudny do zarysowania, tak. Ale złamanie go, niestety, może być bardzo łatwe. Dlatego też obróbka kamienia na początku nie wchodziła w grę. Przełom, jak to często bywa, przyszedł ze Wschodu i to dopiero w XV wieku. W Indiach, gdzie znajdowały się bardzo poważne złoża diamentów (w naszych czasach już wyczerpane), wymyślono sposób obróbki kamieni szlachetnych: skałę kruszono na pył, a następnie umieszczano na obracającej się tarczy szlifierskiej. Tylko w ten sposób można było dostrzec piękno klejnotu, dzięki światłu, które załamywało się przez fasety.

Dziś cena diamentów jest tak stabilna, że giełdy uznają te kamienie za najbardziej wiarygodną walutę. Oczywiście, nie tylko maklerzy giełdowi cieszą się ze świecących kamieni. Diamentowa biżuteria stała się najbardziej namiętnym pragnieniem kobiety, a wybór diamentu jako birthstone dla zaangażowania lub ślubu jest tradycyjnym środkiem człowieka bogactwa i siły jego miłości.

Samo słowo diament jest pochodzenia francuskiego. Bez zawiłości, po rosyjsku oznacza "błyszczący" - i to jest najprostsza odpowiedź na pytanie, jak wygląda diament. Jest to naturalny błysk i jasny blask emanujący z diamentu, który nadaje mu jego cenny urok.

Czym są diamenty

Wartość kamienia szlachetnego jest bezpośrednio związana z jego jakością. A jakość można rozpoznać po kombinacji czterech głównych cech:

  1. kolor;
  2. jasność;
  3. cięcie;
  4. karat.

W praktyce światowej ocena ta określana jest jako zasada czterech "C". Wyjaśnienie jest proste: jeśli przetłumaczymy powyższe terminy na język angielski, otrzymamy: kolor, klarowność, szlif, wielkość karata.

Kolor

Syntetyczny, syntetyczny kamień jest idealnie dopasowany; naturalny kamień szlachetny nieuchronnie będzie miał wadliwą strukturę, będzie zawierał różne zanieczyszczenia lub będzie naturalnie napromieniowany. Dlatego też barwa diamentu może być tak różnorodna.

Nieatrakcyjne technicznie diamenty występują najczęściej w brudnym mlecznym, szarym lub czarnym kolorze. Diamenty, z drugiej strony, są powszechne:

  • Żółtawy, cytrynowy, piaskowy (wiele odcieni żółtego spektrum, ale nie jaskrawy, lecz rozmyty);
  • bezbarwne (te i żółtawe diamenty stanowią większość na rynku jubilerskim);
  • Dymny, brązowy lub brązowawy;
  • Różowy, niebieski, zielony (bardziej poprawne byłoby dodanie słowa "lekko" do każdego z tych kolorów, ponieważ są one bardziej odcieniami niż żywymi kolorami);
  • czerwienie (są to bardzo drogie diamenty, gdyż występują niezwykle rzadko w przyrodzie).

Sądząc po stopniu dostępności, dwie pierwsze pozycje dominują w branży jubilerskiej. Fantazyjne różowawe, niebieskawe lub zielonkawe kolory są mniej powszechne i dlatego droższe. Warto zaznaczyć, że wysokiej jakości czarne diamenty po prostu nie występują w przyrodzie. Oznacza to, że jedynym powodem, dla którego można je stosować, są kamienie dodatkowe w skomplikowanych wyrobach jubilerskich. Tworzą one kontrast z czystymi i rozmytymi kolorami innych diamentów i w ten sposób je wyróżniają. W rzeczywistości czarne diamenty nie są bardzo cenne same w sobie, bez względu na to, co mówią pozbawieni skrupułów sprzedawcy.

Czystość

Jak już wspomnieliśmy, diament występujący w naturze najczęściej posiada pewne skazy i inkluzje. Bardzo trudno jest je określić na oko, ale dziesięciokrotna lupa załatwi sprawę. Eksperci mówią o czterech najczęstszych rodzajach wad:

  • kropki;
  • kropki, które łączą się w chmury;
  • pióra;
  • puste przestrzenie.

Ważny jest nie tylko rodzaj defektu (powiedzmy, że kropki są najbardziej niepozorne, a puste przestrzenie rzucają się w oczy), ale także jego lokalizacja. Najbardziej niewinna pojedyncza kropka, wielokrotnie "powtarzana" w wewnętrznych fasetach kamienia, tworzy efekt plamek. Oczywiście, taki diament będzie tańszy.

Faceting

Niestety, procedura cięcia "zjada" połowę lub więcej nieoszlifowanego diamentu. Dziś istnieją specjalne programy komputerowe, które pozwalają nam dobrać kształt geometryczny cięcia tak mały, jak to tylko możliwe. Najczęściej wybierany jest okrąg, ale istnieją również inne warianty, takie jak owalny lub gruszkowaty. Istnieje również marquise i princess diamentu. Pierwsza z nich ma kształt łódki, druga zaś, mimo poetyckiej nazwy, ma kształt kwadratu.

Jeśli chodzi o cenę, to najpopularniejsza wersja (koło) jest najdroższa. To prawda, kształt nie jest jedynym czynnikiem decydującym o jakości cięcia. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe proporcje lub symetrię. Tylko wysokiej jakości praca jest w stanie zapewnić doskonały rezultat.

Carat

Karat jest jednostką miary dla kamieni szlachetnych i jest równy 0,2 grama. To całkiem proste: im większa waga, tym wyższa cena. Prawda jest taka, że jest bardzo, bardzo mało dużych diamentów.

Za pomocą tych czterech parametrów można oszacować jakość i cenę diamentu. To prawda, że można, ale nie jest to łatwe. Praktyka pokazuje, że różnica między kamieniami jest często zauważalna tylko dla specjalisty, który używa profesjonalnych instrumentów. Szczerze mówiąc, czystość klejnotu jest cechą, która może być postrzegana w dokumentach diamentu, a nie przez oko. To jest o wiele bardziej istotne, aby upewnić się, że wiesz, jak odróżnić prawdziwy diament od fałszywych.

Kupowanie najdroższej biżuterii bez dokładnego przygotowania, na czarnym rynku lub z ręki do ręki jest co najmniej nierozważne. Tak więc, internetowy sklep jubilerski Gold.ua gwarantuje klientom autentyczność wszystkich kamieni szlachetnych, w tym diamentów. Ale możliwość sprawdzenia autentyczności diamentu nigdy nie będzie zbyteczna. Można to zrobić na kilka sposobów.

Test autentyczności

W domu, to jest dość trudne do uzyskania jasnej odpowiedzi na temat autentyczności kamienia szlachetnego. Niemniej jednak, istnieją ogólnie przyjęte rodzaje obserwacji lub manipulacji diamentem, które w połączeniu mogą dać dobry wynik.

Top 9 sposobów na określenie jakości kamienia szlachetnego: na oko, na ząb...

  1. Wystarczy obejrzeć diament (jest to szczególnie przydatne, jeśli nie został on jeszcze oszlifowany). Powinien być idealnie piękny z każdej strony, idealnie gładki.
  2. Trzymaj kawałek w dłoni. Diament pozostanie chłodny, nawet jeśli masz wysoką gorączkę. Z drugiej strony, inne kamienie szybko przejmą ciepło Twojego ciała.
  3. Oddychaj na diament, o którym mowa. Czy jest mgła? Wtedy naprawdę jest to "domniemane". Ale jeśli nadal jest jasne, gratulacje, jesteś patrząc na diament.
  4. Jeśli sprawdzasz nie byle jaki kamień, ale kawałek biżuterii, który zawiera diament, zwróć uwagę na metal szlachetny "wokół" kamienia. Diament nie będzie tolerował srebra lub złota niskiej jakości obok niego. U boku króla klejnotów może stanąć tylko najwyższej jakości złoto lub platyna. Szukaj co najmniej 585-złotego lub 900-złotego platyny na kawałku.
Spróbuj "utopić" diament. Zanurz go w szklance z wodą: diament natychmiast zatonie, a szkło lub cyrkonia będzie unosić się na powierzchni przez jakiś czas. Innym testem jest użycie wody. Upuść trochę wody na kamień (kroplomierz, igła lub wykałaczka jest dobrym sposobem). Jeśli kamień jest prawdziwy, kropla pozostanie kroplą. Jeśli jesteś w stanie uzbroić się w silne szkło powiększające, które powiększa obraz 20-30 razy (zwykłe sklepy jubilerskie mogą wypożyczyć takie lupy), spróbuj spojrzeć przez nie na diament. Naturalny kamień z pewnością ma co najmniej kilka wad, ale syntetyczne analogi nie. Spróbuj zaobserwować odbicia. Nawet jeśli chcesz, aby Twój diament mieni się we wszystkich kolorach tęczy, tylko syntetyczna replika może to zrobić. Prawdziwa rzecz, z drugiej strony, będzie szara.

Wpływy zewnętrzne

Oprócz wyżej wymienionych prostych metod, istnieją również bardziej skomplikowane. Dla niektórych mogą się one nawet wydawać niebezpieczne. To, czy z nich skorzystasz, zależy od Ciebie. O czym my mówimy? Używać smaru. Posmaruj klejnot jakimkolwiek olejem spożywczym lub innym tłuszczem i przyłóż umazaną stronę do szyby. Naturalny diament przylgnie do szyby jak magnes, a replika potoczy się w dół. Jeśli nie chcesz się męczyć z tłuszczem, znajdź specjalne flamastry (tłuszcz jest częścią ich tuszu). Działają podobnie, ale może komuś wygodniej jest narysować linię, a nie mazać olejem po kamieniu.

Kwas solny to metoda dla ludzi żądnych przygód. Wyjątkowa twardość diamentu i jego odporność na reakcje chemiczne pozwoli mu zachować swój urok nawet jeśli zaatakujesz go kwasem solnym. Podróbka natomiast z pewnością "przestraszy się" tak radykalnej metody i zauważalnie zmieni swój wygląd.

Eksperci radzą, aby ogrzać diament nad ogniem (na kuchence gazowej lub za pomocą zapalniczki) przez pół minuty (lub trochę dłużej), a następnie włożyć go bezpośrednio pod zimną wodę. Jeśli klejnot przed tobą jest prawdziwy, nie będzie dotknięty przez takie testy, ale "substytuty" będą szybko rozwijać pęknięcia.

Pozostaw to profesjonalistom

Sklepy jubilerskie określają autentyczność kamieni szlachetnych za pomocą różnych specjalnych przyrządów. Tester może odróżnić diament od moissanitu lub fianitu na różnych parametrach.

  • Refleksja. Każdy z kamieni ma inny współczynnik odbicia światła i specjalista nie będzie patrzył na niego na oko, ale wyliczy go z największą precyzją.
  • Przewodność. Sztuczne odpowiedniki diamentów są półprzewodnikami i dlatego mają przewodnictwo elektryczne. Urządzenie pozwala na oszacowanie tego parametru i na tej podstawie wyciągnięcie wniosku o autentyczności diamentu.
  • Test optyczny. Z bardzo silnym mikroskopem, specjaliści mogą zobaczyć albo ostre krawędzie diamentu lub lekko zaokrąglone krawędzie moissanite.

To nie są wszystkie profesjonalne sposoby na odróżnienie oryginału od repliki. Dają one jednak wyobrażenie o tym, jak trudna i żmudna jest to praca.

Jeśli pójdziesz do jubilera i chcesz wiedzieć, czy diament przed tobą jest prawdziwy, poproś go, aby zrobić kilka testów. Najpopularniejsze z nich to test temperaturowy (specjaliści próbują podgrzać kamień), test na różnicę między diamentem a moissanitem (wykorzystujący przewodnictwo elektryczne materiału syntetycznego), czy dokładne badanie pod mikroskopem (powiększenie ok. 1000-1200 razy). Inną dobrą metodą jest sprawdzenie w promieniach ultrafioletowych (z reguły diamenty będą oświetlone światłem niebieskim) i rentgenowskich (na zdjęciach będą widoczne tylko syntetyczne analogi diamentów).

Jednak lepiej jest używać wszystkich tych testów w połączeniu, ponieważ jeden lub więcej z nich może dać niedokładną odpowiedź.

Nauka odróżniania naturalnych diamentów od ich sztucznych odpowiedników

Jak to często bywa w naszym świecie, każdy klejnot otwiera drzwi do oszustwa i manipulacji. Nie, oczywiście zastanawianie się, czy da się znaleźć lub wykonać tani odpowiednik diamentu jest całkiem szlachetne. Wszakże kamień ten jest niedostępny dla większości ludzi na naszej planecie. Nie ma nic złego w takim odkrywczym zainteresowaniu, jeśli ktoś nosi, powiedzmy, fianit i wie, że nie jest to diament. Ale wiedza o tym, jak odróżnić diamenty od podróbek jest przydatna w kontaktach z pozbawionymi skrupułów sprzedawcami, którzy wszelkimi sposobami dążą do własnych zysków.

Diament lub fianit

Sam fianit jest bardzo pięknym elementem biżuterii, choć nazwa jest raczej sucha: dwutlenek cyrkonu. Wygląda ładnie i jest stosunkowo niedrogi - bo nie jest kamieniem szlachetnym. To sztuczny kryształ, który przemawia do wielu, zwłaszcza młodych kobiet. Gorzej, gdy trzeba zdecydować, jak odróżnić oszlifowany diament od fianitu, jeśli istnieje podejrzenie nieuczciwości sprzedających.

Wszystkie z powyższych opcji, aby pomóc określić autentyczność diamentu pracy z tego sztucznego kryształu. Ponadto, warto przyjrzeć się bliżej takim cechom:

  • Ciężkość. Jeśli możesz sobie pozwolić na porównanie kamieni o jednakowej objętości, wiesz, że fianit będzie ważył znacznie więcej niż jego diamentowy odpowiednik.
  • Luminosity. Jeśli przyjrzeć się bliżej, fianit mieni się pomarańczowym połyskiem, podczas gdy prawdziwy diament ma szary odcień.
  • Twardość. Nie trzeba dodawać, że wszystkie "klejnoty", nawet te, które wyglądają jak diamenty, są znacznie bardziej miękkie niż ten kamień. Ta nieruchomość prowadzi do zadrapań. Przyjrzyj się uważnie swojej biżuterii. Zadrapanie, nawet najmniejsze, na zewnątrz kamienia powie Ci, że nie jest to diament.
  • Przewodność cieplna. Diament, który pozostanie w dłoni przez jakiś czas, pozostanie chłodny i nie będzie reagował na temperaturę ciała. Natomiast fianit będzie się nagrzewał, i to dość szybko.
  • Doskonałość. Jeśli spojrzeć na diament przez potężne szkło powiększające, najczęściej można zauważyć pewne plamy lub skazy. Wręcz przeciwnie, z powodu sztucznego pochodzenia, fianit będzie wyglądał idealnie.
  • Transmisja światła. Spróbuj spojrzeć na światło przez diament, a zobaczysz tylko świecącą kropkę. Zrób to samo z fianitem - zobaczysz, jak przepuszcza światło.

To prawda, są tu pewne "ale". Na fianicie może nie być żadnych zadrapań, jeśli jest on świeżo wykonany i starannie przetransportowany do punktu sprzedaży. Innym mitem jest to, że krawędzie fianite są bardziej zaokrąglone, podczas gdy diamenty mają ostrzejsze krawędzie. Ale ludzie, którzy specjalizują się w fałszerstwach nauczyli się dawno temu do pracy z fianitem, dzięki czemu tylko klasyczny szlif brylantowy. Jeśli chodzi o identyfikatory, przyjrzyj się bliżej metce biżuterii. Jeśli widzisz skrót CZ, wiesz, że jest to kawałek fianitu.

Cyrkonia VS diament

Cyrkon jest kryształem wyhodowanym syntetycznie, jedną z jego najpopularniejszych odmian jest opisany powyżej dwutlenek cyrkonu, czyli fianit. Odpowiednio, wszystkie wyżej wymienione sposoby odróżniania cyrkonu od kamieni szlachetnych są odpowiednie.

Warto wymienić tylko kilka cech, które są charakterystyczne dla tego kryształu.

  • Jeśli widzisz kolorowe zanieczyszczenia, prawdopodobnie patrzysz na cyrkon.
  • Zbadaj kamień pod lupą o dużej mocy. Rozwidlone tylne ścianki wskazują na oszustwo.
  • Jeśli masz pierścionek z podejrzanym diamentem, włóż go na rękę i spójrz bardzo uważnie na głębokość kamienia. Fizyczne właściwości diamentu i cyrkonii (dokładniej, właściwości optyczne) są różne: nie możesz zobaczyć swojej ręki przez diament, ale możesz zobaczyć przez cyrkonię.

Najbardziej podstępny odpowiednik diamentu

Bardzo trudno jest odróżnić diament od moussanite, ponieważ ten syntetyczny substytut diamentu jest najbardziej zbliżony do oryginału. Moissanite jest tak podobny do diamentów, że może oszukać najbardziej doświadczonych jubilerów, a nawet ich urządzeń. Odcień tego kamienia jest szaro-zielony, a takie diamenty są bardzo rzadkie w przyrodzie. Jednak przy użyciu silnej lupy można zobaczyć, że wewnątrz moissanitu znajdują się długie, wąskie kanały. Diament, z drugiej strony, zazwyczaj składa się tylko z kryształów minerałów lub chmur z nich.

Należy zauważyć, że połysk mussanitu jest jaśniejszy niż diamentu. Jest to raczej trudne do sprawdzenia na oko, ale jeśli masz coś do porównania z rzekomym kamieniem szlachetnym, wiedz, że bardziej kolorowy blask, który sprawi, że będziesz chciał zamknąć oczy, wskazuje na podróbkę.

Można spróbować sprawdzić obecność birefringencji. Ustaw kamień tak, aby światło słoneczne padało prostopadle na powierzchnię kryształu. Jeśli widzisz podział na dwie wiązki, to bardzo prawdopodobne, że widzisz diament, jeśli nie, zobaczysz muassanite.

Ważne jest, aby zauważyć, że popularny test ogrzewania kamienia szlachetnego nie działa z mussanite: ten syntetyczny diament ma podobne właściwości przewodnictwa cieplnego do prawdziwego diamentu i może pozostać cool przez długi czas, zbyt. Być może jedyną rzeczą, która może Ci pomóc jest niezależna wycena w firmie jubilerskiej.

Kawałek szkła zamiast klejnotu

Arogancja oszustów jest tak bezgraniczna, że czasami diamenty podawane są jako zwykłe szkło. Najprostszym sposobem na odróżnienie diamentu od szkła jest spojrzenie na gazetę przez rzekomy diament. Mamy szczerą nadzieję, że litery nie prześwitują przez kamień. Faktem jest, że gęstość diamentu jest znacznie większa niż zwykłego szkła. Jeśli można zobaczyć litery, jesteś, niestety, nie trzyma najlepszy kamień szlachetny.

Nie wierz mitom - poproś o dokumenty

Do niedawna sądzono, że jednym z najprostszych i najbardziej niezawodnych sposobów identyfikacji diamentu jest szklanka wody. Wystarczy zanurzyć kamień w wodzie i będziesz wiedział, czy twój diament jest fałszywy. Jeśli wygląda na to, że kamień "rozpuści się" w wodzie i nie będzie widoczny, to znaczy, że jest autentyczny. Ten mit jest rozpowszechniony do dziś. Ale fizyka obala piękną legendę o pochodzeniu nazwy "diament czystej wody". Współczynnik załamania promieni słonecznych w wodzie i diamencie nie jest taki sam, co oznacza, że klejnot i tak będzie widoczny w wodzie.

Dzisiaj ta metoda jest używana, aby dowiedzieć się, czy producent dodał coś jeszcze do kamienia oprócz diamentu. Ponieważ duży diament jest droższy i ma wyższą wartość, niektórzy pozbawieni skrupułów sprzedawcy mieszają mały diament z fianitem lub moussanitem. Jeśli zanurzymy taki kamień w wodzie, połączenie materiału naturalnego i sztucznego będzie bardzo dobrze widoczne.

Inną popularną radą, której wartość można uznać za mitologiczną, jest sugestia zarysowania kamienia szlachetnego w celu poznania jego autentyczności. To nie jest aż tak rozsądne. Załóżmy, że diament jest prawdziwy. Twoje rozpaczliwe próby zarysowania go nie przyniosą rezultatów, ale przybliżą drogi przedmiot do złamania: pamiętaj, że twardość diamentu jest tak samo wielka jak jego kruchość. Szanse są, zamiast zadrapania, skończysz z wyszczerbionym diamentem. Ale przynajmniej będziesz wiedział, że to jest prawdziwe.

W naszym kraju sprzedawca nie jest prawnie zobowiązany do certyfikowania biżuterii. Ale "dobrowolna" chęć udokumentowania autentyczności kamieni szlachetnych może wiele powiedzieć o jubilerze lub firmie, która je wyprodukowała. Jeśli sprzedawca jest skłonny dostarczyć Ci certyfikat potwierdzający, że diament jest prawdziwy, to jest to doskonały przypadek.

Dziś jednak głównym dowodem autentyczności jest metka dołączona do klejnotu; tylko wycena dokonana przez profesjonalne laboratorium gemmologiczne może nam powiedzieć, czy diament jest prawdziwy.