Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Jak fotografować biżuterię

Kilka wskazówek dotyczących fotografii biżuterii

Fotografowanie biżuterii wymaga pewnej wiedzy. Aby mieć pewność, że Twoje zdjęcie uchwyci piękno Twojej biżuterii bez odbić i niepożądanych cieni, musisz wziąć pod uwagę aparat, oświetlenie, umiejscowienie samego przedmiotu oraz rekwizyty kompozycyjne.

Jak fotografować biżuterię?

Techniki robienia zdjęć:

  1. Wybór sprzętu. Aparat cyfrowy ułatwia robienie zdjęć biżuterii, ponieważ można od razu zobaczyć rezultaty. Wszystkie nowoczesne aparaty fotograficzne posiadają tryb makro. Do zdjęć z bliska idealny jest obiektyw 100 mm, ponieważ jest on najbardziej uniwersalny. Jednak obiektyw 60 mm nie nadaje się do fotografowania biżuterii, ponieważ trzeba podejść zbyt blisko obiektu, aby wypełnić kadr. Przydaje się też statyw - pomaga zachować kadrowanie kompozycji i kąt fotografowania, co daje szansę na bardziej precyzyjne ustawienie ostrości.
  2. Bardzo ważne jest również oświetlenie. Aby ujęcie najlepiej oddawało głębię szczegółów, światło musi być miękkie i rozproszone, dlatego najlepiej unikać używania lampy błyskowej w aparacie. Kierunkowe światło z aparatu spowoduje niepożądane rozjaśnienia na skałach lub metalu, których nie da się usunąć nawet za pomocą specjalnych programów komputerowych do edycji zdjęć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, można użyć świetlówki dziennej. Kamienie pojawią się na zdjęciu, jeśli obiekt jest umieszczony w fotoboxie. Następnie skieruj słabsze źródło światła w tej samej odległości co aparat i wystaw obiekt na działanie jaśniejszego światła po obu stronach komory świetlnej. Zapobiegnie to powstawaniu odblasków i podkreśli blask kamienia. Możliwe jest również fotografowanie biżuterii w domu, a nie w specjalnym studio. Wtedy potrzebne będzie duże okno, aby wpuścić światło dzienne. Przenieś stół w pobliże okna, połóż na nim styropian i dodaj kilka lusterek, aby skierować światło na biżuterię. Pamiętaj jednak, że nie możesz mieszać źródeł światła. Używaj tylko jednego - albo światła dziennego, albo sztucznego.
  3. Rekwizyty dodają uroku i stylu zdjęciom. Możesz eksperymentować i używać różnych przedmiotów. Nie przesadzaj jednak z ilością detali, ponieważ będą one przyćmiewać biżuterię.

Jak fotografować obrączki?

Aby uchwycić wszystkie zawiłości i drobne szczegóły Twojego pierścionka, musisz pomyśleć o umieszczeniu go w odpowiednim miejscu. Zdjęcie pierścionka powinno być wykonane z idealną ostrością. W tym celu zaleca się fotografowanie przy maksymalnej ogniskowej 70-130mm, w odległości nie mniejszej niż 30-50cm od przedniej soczewki obiektywu do fotografowanego obiektu.

Użycie statywu nie tylko poprawi jakość zdjęcia, ale również ułatwi jego wykonanie. Pozwoli to również na fotografowanie z wolniejszą prędkością migawki przy minimalnej czułości na światło.

Należy pamiętać, że wielkość obrączki może być przeniesiona na zdjęcie w stosunku do innych obiektów. Można je również sfotografować zakładając na palec. W tym drugim przypadku istnieją jednak dodatkowe wymagania co do ręki modelki, która będzie eksponowała pierścionek.