Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Jak czyścić srebrne kolczyki - porady

Czy Twoje srebrne kolczyki stały się czarne? Biegnij do kuchni!

Srebro, o ile nie jest pokryte złotem lub rodem, musi się zmatowić i nie zawsze jest to wina użytkownika. Możliwe, że były one niewłaściwie pielęgnowane, ale istnieje wiele powodów, dla których srebrne kolczyki stały się czarne. Biżuteria może być również sczerniała w wyniku reakcji chemicznej. W składzie biżuterii znajdują się różne dodatki, które reagują na zmianę koloru pod wpływem wilgoci, kosmetyków, potu, detergentów, środków czyszczących itp.

Czym i jak czyścić srebrne kolczyki

Sposobów na pozbycie się takich "piękności" jest wiele. Przemysł produkuje różne pasty i płyny czyszczące, aby nam pomóc. Istnieją również chusteczki impregnowane lakierami. Ale co zrobić, jeśli w odpowiednim momencie nie ma profesjonalnego sprzątacza? Tu przydadzą się babcine przepisy.

Większość potrzebnych nam składników znajdziemy w kuchni, część w łazience, a część w kosmetyczce lub w zestawie piśmienniczym.

Nie ma znaczenia jak wyczyścisz swoje srebrne kolczyki, ale należy zachować umiar, aby nie przesadzić. Srebro nie lubi czyszczenia twardymi drobinkami, które mogą porysować biżuterię. Najlepiej czyścić biżuterię raz na jeden do dwóch miesięcy.

Przed czyszczeniem umyj kolczyki w wodzie z dodatkiem mydła w płynie lub szamponu. Pomoże to w usunięciu tłuszczu i brudu oraz znacznie poprawi efekt czyszczenia. Użyj miękkiej szczotki, aby wyszorować brud w zagłębieniach wzorów. Pamiętaj, aby na dnie miski, w której myjesz kolczyki, położyć miękką ściereczkę. To uchroni kolczyki przed "zranieniem" w przypadku ich odpadnięcia. Mycie w zlewie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ kolczyki mogą wypłynąć na powierzchnię.

Po umyciu, kolczyki mogą być czyszczone. W domowym arsenale: soda oczyszczona, amoniak, ocet, kwasek cytrynowy, sól kuchenna. Będziemy ich używać w różnych kombinacjach.

  • Rozcieńczyć 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej szklanką wody i moczyć kolczyki w tym płynie przez 15 do 20 minut. Można również zagotować srebro w tym samym roztworze, dodając kawałek folii spożywczej. Gotować przez około 15 minut na małym ogniu. Metoda ta nie jest odpowiednia dla kolczyków z wkładkami.
  • Zrób pastę z sody oczyszczonej i nałóż ją na kolczyki. Pozostaw do lekkiego wyschnięcia, a następnie przetrzyj kolczyki flanelową szmatką do uzyskania połysku.
  • Gotować przedmioty w wodnym roztworze soli (10 g), sody (10 g) i płynu do mycia naczyń (10 ml) przez 20-30 minut, w aluminiowej (!) patelni. Będziesz potrzebował 0,5 litra wody.
  • Rozcieńczyć amoniak (5 ml) w szklance wody i moczyć biżuterię przez 10-15 minut. Kilka kropli nadtlenku wodoru i mydła w płynie można również dodać, aby poprawić wyniki.
  • Podgrzej ocet, namocz w nim miękką szmatkę i przetrzyj nią kolczyki.
  • Biżuterię gotować w roztworze kwasu cytrynowego. Rozcieńczyć łyżkę stołową kwasu cytrynowego w 200 ml wody, umieścić w małej misce, włożyć kawałek drutu miedzianego i gotować przez 20-25 minut.
  • Możesz przetrzeć kolczyki proszkiem do zębów i wełnianą szmatką.
  • Skrobia ziemniaczana jest dobrym środkiem do usuwania plam. Kilka łyżek skrobi rozcieńczyć w zimnej wodzie, około 0,5 litra, i moczyć kolczyki przez 3 godziny. Jeśli nie masz gotowej skrobi, zetrzyj na tarce kilka obranych surowych ziemniaków, zalej wodą i włóż do tej kaszki swoją biżuterię.
  • A oto naprawdę babciny przepis. Ostudzony wywar ziemniaczany wyłożyć kawałkiem folii, a na nim ułożyć dekoracje. Czyszczenie go zajmuje dosłownie 5 minut!

Po zastosowaniu którejkolwiek z powyższych metod, wypłucz kolczyki dokładnie wodą i osusz je miękką szmatką z naturalnej tkaniny: flaneli, wełny. Jeśli po czyszczeniu pozostaną sczerniałe miejsca, spróbuj przetrzeć je gumką do ścierania. Pomoże to na gładkich powierzchniach.

Aby zapobiec matowieniu, kolczyki należy polakierować lakierem jubilerskim lub bezbarwnym lakierem do paznokci.

Zadbaj o to, aby Twoja biżuteria była szczęśliwa. Czytaj na: http://stacjarynek.pl