W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...
Czytaj WięcejDlaczego pierścionki zaręczynowe są złote
Pochodzenie tradycji ślubnych: dlaczego obrączki są złote
Tradycyjnie zespoły weselne kupowane są w złocie. Do niedawna uważano, że w tak symbolicznym elemencie nie powinno być żadnych kamieni i żadnych wgłębień. Dzisiaj, te kanony nie są już tak ściśle egzekwowane, choć złoto jest nadal preferowanym wyborem dla pierścionka zaręczynowego.
Dlaczego pierścionki zaręczynowe powinny być złote
W starożytnym Rzymie złote pierścienie były noszone tylko przez szlachetnych patrycjuszy. W tamtych czasach pan młody nie wręczał pierścionka zaręczynowego pannie młodej, lecz jej rodzicom, a wykonany był on ze zwykłego metalu, co symbolizowało solidność pana młodego i jego zdolność do utrzymania rodziny.
Początkowo zaręczyny uważane były za dużo ważniejsze od ślubu, który był tylko końcowym etapem zaręczyn. Z czasem na pierwszy plan wysunął się ślub. Kochankowie zaczęli wymieniać się obrączkami z brązu, a później z złota. Zgodnie z tradycją chrześcijańską (która z jakiegoś powodu przyjęła się również w czasach radzieckich) obrączki ślubne powinny być bez kamieni i jakichkolwiek elementów ozdobnych. Jednak współczesne pary już dawno przymknęły oko na tę zasadę.
Dlaczego więc pierścionki zaręczynowe są dziś przeważnie złote? Przede wszystkim jest to tysiącletnia tradycja, a złoto jest symbolem szczęścia, czystości i dobrobytu; jest to znaczenie pomyślności nowej rodziny. A żółty kojarzy się również z ciepłem, które powinno być w silnym związku. I choć pierścionki zaręczynowe nieco się zmieniły (jubilerzy tworzą modele z kamieniami, nacięciami, wcięciami, a nawet z najróżniejszych kombinacji metali, które już dawno i na stałe weszły do mody ślubnej), to złoto pozostaje w tej sferze nieprzemijającym faworytem.
Czym może być pierścionek zaręczynowy
"Prostota" tej biżuterii nabrała znaczenia w późnym średniowieczu. Wcześniej takie obrączki były bardzo rozbudowane, wykonane w formie połączonych serc, splecionych dłoni i symbolizowały związek dwojga ludzi.
Popularne w tym czasie były również różne grawerunki "magicznych liczb", imion pary młodej i daty ślubu. Jest to popularna tradycja również w dzisiejszych czasach. Jeśli Ci się spodoba, grawerowanie powinno być zarezerwowane z wyprzedzeniem, aby mistrz miał czas na naniesienie interesującego Cię napisu.
Jeśli chcesz uhonorować tradycję, ale nie czujesz się komfortowo z surowym klasycznym stylem, rozważ złoto w różnych stopach (białe, czerwone, różowe) - te obrączki będą wyglądać niezwykłe i nowoczesne, pozostając w granicach ustalonej tradycji.
Pierścionek symbolizuje nieskończoność miłości i szczęścia, stąd jego całościowa forma. Istnieje ciekawe spostrzeżenie socjologów: im droższy pierścionek, tym krótsze małżeństwo. W tej chwili najdroższym pierścionkiem zaręczynowym jest złoty pierścionek z różowym diamentem o masie 11 karatów. Jego wartość szacuje się na 6 milionów dolarów. Był to prezent od Enrique Iglesiasa dla Anny Kournikovej z okazji jej zaręczyn. Niestety, pierścionek, mimo swojej wartości, nie przyniósł szczęścia parze. Tak więc przy wyborze pierścionka najlepiej skupić się na jego symbolicznym znaczeniu, a nie na zewnętrznych atrybutach i wartości.