Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Dążenie do doskonałości, czyli jak określa się czystość diamentów

 • Diament: najważniejsza rzecz o najważniejszej rzeczy
  • Cztery C.
 • Najczystsze: jak określić jeden z kluczowych parametrów
  • Przejrzystość diamentu: bardziej skomplikowana niż się wydaje
  • Słowo do ekspertów: Międzynarodowa Klasyfikacja Klarowności
  • Jak mistrz gemmolog ocenia czystość kamienia.
  • Praca indywidualna: jak ocenić przejrzystość kamienia?
 • Wybierasz diament: przejrzystość ma znaczenie

Diament jest jednym z tych fascynujących kamieni, których nie trzeba przedstawiać. Najlepszy przyjaciel dziewczyny to minerał z kategorii bardzo, bardzo najlepszych. Legendy o szlifowanych diamentach sięgają czasów przed samymi diamentami. Najtrudniejsze, najpiękniejsze, najbardziej pożądane, najdroższe. Ale czekaj. Czy diament jest zawsze tak drogi, jak się wydaje na pierwszy rzut oka? Wcale nie. Diamenty, których właściwości są dalekie od ideału, mogą być sprzedawane za stosunkowo niewielką cenę. Pozostaje jednak pytanie: czy chciałbyś go kupić? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Ale znajomość teorii pomoże Ci wybrać błyszczący, lśniący kamień i spróbować zaoszczędzić pieniądze w tym procesie.

Diament: Najważniejsze informacje

Nie ma prawie żadnych ludzi w lewo w naszym świecie, którzy nie słyszeli nic o diament, ale dla wygody, pozwól nam odświeżyć pamięć na głównych punktów związanych z klejnotem.

Diament to diament oszlifowany w specjalny sposób, poddany działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. Specjalny szlif diamentu wydobywa wszystkie walory kryształu, zwłaszcza jego barwę, przejrzystość i załamanie światła. Im czystszy jest kamień i im bardziej zręczny jest jubiler, tym cenniejszy staje się oszlifowany diament.

Diament jest słusznie uważany za jedną z najbardziej popularnych inkrustacji jubilerskich. I, niestety, często jest podrabiana. Tak więc kupując akcesoria diamentowe należy być bardzo ostrożnym, kontaktować się ze sprawdzonymi sprzedawcami i zawsze pytać o certyfikaty laboratoriów gemmologicznych.

Cztery C

Gdyby świat był czarno-biały, życie byłoby prawdopodobnie bardzo łatwe. Wiedziałbyś wyraźnie, co jest dobre, a co złe, co powinieneś robić, a czego powinieneś się powstrzymać. Ale to nie jest takie proste - i dotyczy to nie tylko naszego codziennego życia, ale także wyboru biżuterii. Szczególnie drogie, jak szlifowane diamenty.

Mówi się, że jest tyle osób, ile jest opinii. Ale to jest również prawdziwe, jeśli chodzi o wygląd diamentów. Natura jest mądra i pomysłowa, a żaden kamień nigdy nie jest dokładnie taki sam; każdy z nich ma przynajmniej minimalne różnice. Oznacza to, że każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny zestaw cech, od których zależy ostateczna wartość kamienia szlachetnego.

Jubilerzy często oceniają diament na podstawie czterech parametrów.

 • Carat (Karat). Mówiąc prościej, waga diamentu. Jeden karat to około 0,2 g. Historia mówi nam, że nazwa "karat" pochodzi od drzewa, które rosło na starożytnym Wschodzie. Nasiona tego drzewa zdawały się zawsze ważyć tyle samo - 0.2 grama. Czas przeszedł długą drogę do przodu i jest teraz sprzęt, który pozwala na ważenie diamentów i określenie ich wagi z najwyższą precyzją, ale nazwa nasion drzewa "karat" do określenia wagi diamentu nadal pozostaje. Oczywiste jest, że im większy kamień, tym jest droższy. Należy jednak pamiętać, że aby określić cenę, bierze się pod uwagę wszystkie cechy łącznie.
 • Kolor . Najdroższy diament jest, oczywiście, bezbarwny. Ale rzadko można znaleźć idealnie czysty diament. Gemological Institute of America opracował uniwersalny system, który jest używany przez jubilerów na całym świecie. Zgodnie z tym systemem, różne odcienie nominalnie bezbarwnego diamentu są oznaczone literami alfabetu łacińskiego od D do M, a wszystkie kamienie są podzielone na trzy kategorie. Diament o szlifie przezroczystym jest jak najbardziej wartościowy na rynku i oznaczany literami D, E lub F. Znalezienie takich kamieni i możliwość ich zakupu nie jest zadaniem dla każdego. Druga kategoria, oznaczona od G do H, jest również lekko żółtawa i tańsza. Ale to właśnie diamenty w trzeciej kategorii (od I do M) są najczęściej spotykane w biżuterii. Oprócz bezbarwnych diamentów, oczywiście, istnieją inne warianty. Można znaleźć kamienie o różnych odcieniach:
  • niebieski;
  • zielony;
  • złoto;
  • różowy.

Tutaj obowiązuje jedna zasada: im bogatszy odcień, tym droższy będzie oszlifowany diament. Ale ogólnie rzecz biorąc, głównym zadaniem szlifierza diamentów jest określenie koloru i intensywności kamienia w zwykłych warunkach oświetleniowych, a następnie wystawienie oceny w oparciu o istniejące standardy.

 • Jasność. Ten parametr jest bezpośrednio związany z poprzednim. Głównym zadaniem oceniającego jest stwierdzenie, jakie inkluzje znajdują się w kamieniu, czy są jakieś skazy lub pęknięcia. Również, w jakim stopniu te inkluzje wpłyną na zdolność kryształu do świecenia i załamywania światła (a będą one nieuchronnie to zrobić).
 • Cięcie . Istnieje bardzo wiele sposobów cięcia diamentów. Głównym zadaniem szlifierza jest dobranie takiego kształtu kamienia, który najlepiej wyeksponuje jego naturalne walory. Dokładne fasety, rozsądna liczba faset i ogólna proporcjonalność kawałka są tym, do czego dążą profesjonalni jubilerzy. Cena błędu jest niezwykle wysoka: jedna niedokładna faseta może zatrzeć wrażenie całego dzieła. Jubiler musi najpierw dokładnie przestudiować "produkt wyjściowy" i zdecydować, jaki szlif wybrać w każdym konkretnym przypadku. Prawidłowe cięcie nie tylko ujawnia piękno kryształu, ale często ukrywa pewne niedoskonałości. Ekspert ocenia kształt kamienia, jakość cięcia i osobliwości wykończenia.

Łatwo zauważyć, że w języku angielskim każde z tych czterech słów zaczyna się od litery C. Stąd tradycja nazywania zestawu parametrów oceny jakości diamentu "czterema C".

Diamenty, których czystość i inne cechy są bliskie ideału, prawie nigdy nie trafiają na rynek. Kosztują one miliony dolarów i na pewno nie są sprzedawane w najbliższym sklepie jubilerskim. Istnieje prawdziwe polowanie na te kamienie, a jedynym sposobem na ich znalezienie są aukcje i, w wyniku tego polowania, prywatne kolekcje. Ale dla własnej przyjemności lepiej wybrać prostszy diament, zwracając uwagę nie na maksymalną wartość danego parametru, ale na optymalną proporcję każdego z czterech "C". Dla przypomnienia, wszystkie cechy danego kamienia zawsze będą wymienione na metce lub w specjalnym certyfikacie.

Czystość kamienia: jak rozpoznać jeden z kluczowych parametrów

Jaka jest przejrzystość kamienia? Poetycko rzecz ujmując, jest to wolność od wtrąceń, wad i niedoskonałości. Czysty kamień to doskonały kamień. Czy uważasz, że w przyrodzie są takie perełki?

Czystość diamentów: bardziej skomplikowana niż się wydaje

Czystość kamienia jest pojęciem zbiorowym. Rzeczoznawca zwraca uwagę na klarowność i obecność lub brak wad, a jeśli jest obecny, na to, jak się pojawia. Klarowność bezpośrednio wpływa na to, jak kamień będzie świecić, jak swobodnie światło będzie przenikać do wnętrza oszlifowanego diamentu i jak będzie grać, gdy załamuje się w kolorowe promienie.

Samo powstawanie diamentu jest długim i wieloskładnikowym procesem. Podczas długiego okresu wzrostu kryształu w głębi Ziemi, temperatura, ciśnienie i warunki środowiskowe zmieniają się wielokrotnie. Wszystko to prowadzi do tego, że kamień ma swoją własną, niepowtarzalną strukturę, której integralną częścią są wady.

Mogą one występować na powierzchni kamienia (nazywane są "skazami"), lub mogą znajdować się wewnątrz kamienia (specjaliści nazywają je "inkluzjami"). Uszkodzenia nie są zjawiskiem jednorodnym. Rzemieślnik ocenia je pod wieloma różnymi kątami:

 • widoczność (zarówno jasność, jak i kolor wtrącenia odgrywają tu rolę);
 • numer
 • charakter;
 • wielkość;
 • lokalizacja.

Dziś wyraźnie rozróżnia się skazy wewnętrzne (powstałe podczas dojrzewania kamienia) i zewnętrzne (te, które pojawiły się podczas produkcji). Chociaż wśród profesjonalnych jubilerów dokładność tego podziału jest wątpliwa. Na przykład, po przecięciu diamentu może powstać w nim pęknięcie. Jakiego rodzaju jest to pęknięcie? Z jednej strony jest on zewnętrzny, gdyż ujawnia się w trakcie procesu produkcyjnego. A co jeśli na krawędziach diamentu jest wada, ale nie jest to wina szlifierza, tylko natury? Subtelności, jak widać, jest wiele.

W tradycji ukraińskiej, na przykład, przy ocenie czystości, gemmolodzy patrzą zarówno na inkluzje wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Ale Europejczycy są zainteresowani tylko "wnętrznościami" kamienia, a wszystkie zewnętrzne wady zwracają ich uwagę przy ocenie szlifu (a nie przejrzystości). Same wady mogą być bardzo różne.

Istnieją pewne zewnętrzne skazy, które są tolerowane przez mistrzów, ponieważ nie czynią kryształu mniej czystym. Do głównych z nich należą:

 • Brody: bardzo drobne pęknięcia, które są niewidoczne nawet przy użyciu instrumentu optycznego, po prostu sprawiają, że część kamienia jest jaśniejsza;
 • Małe wgłębienia i wyszczerbienia, uszkodzenia podstawy pawilonu: Często są one wynikiem uderzenia, ale nie wchodzą głęboko w kamień i można je łatwo usunąć w procesie cięcia;
 • Linie świetlne na powierzchni kryształu: są to tak zwane linie wzrostu i również nie są uważane za zjawisko "kryminalne".

Jeśli uszkadzają one kamień (nie są na powierzchni, ale występują głęboko w jego wnętrzu), nie można mówić o czystości kamienia.

Skazy wewnętrzne mogą być zarówno estetyczne (co wpływa na wygląd kamienia, a tym samym na jego wartość), jak i głębokie (takie skazy są znacznie poważniejsze, gdyż bezpośrednio wpływają na trwałość kamienia, jego integralność). Do najbardziej popularnych niedoskonałości należą:

 • kropki: minimalne niedoskonałości, w których nie widać objętości;
 • smugi: cienkie linie;
 • pęknięcia: rozdarcia, które mogą być wewnętrzne lub wychodzić na powierzchnię;
 • obrzęk: białawy obszar, który powstaje w wyniku nagromadzenia się małych niedoskonałości;
 • pióra: pęknięcia, które wizualnie przypominają białe pióra.

Pęknięcia są uważane za najbardziej niebezpieczne takie wady, jak w pewnych warunkach mogą po prostu podzielić diament na pół.

Dla rzeczoznawcy liczy się zarówno to, jak bardzo widoczne są wady (tu mamy zakres od ledwo widocznych do bardzo widocznych), jak i to, ile ich jest.

Słowo do ekspertów: Międzynarodowa Klasyfikacja Czystości Diamentów

Gemological Institute of America, znana już Państwu organizacja, opracowała i wdrożyła uniwersalny system pozwalający na ocenę czystości diamentów. I jest to prawdziwie międzynarodowa klasyfikacja, co oznacza, że bez względu na to, gdzie biżuteria jest wykonana, najprawdopodobniej będziesz w stanie określić czystość swoich oszlifowanych diamentów przez te cenne litery.

 • IF (internally flawless). IF (Internally Flawless) to nazwa nadana diamentom, które są naprawdę nieskazitelne. Naturalnie inkluzje w takich kamieniach nie są widoczne gołym okiem. Ale nawet jeśli wyjmiesz standardową lupę, nie będziesz w stanie wizualnie wykryć żadnych wad. Tylko specjalne narzędzia dające dziesięciokrotne powiększenie są w stanie pokazać jubilerowi drobne defekty na powierzchni. Dla nas ma to jednak znaczenie abstrakcyjne, gdyż tylko bardzo zamożni ludzie wchodzą w posiadanie tak nieskazitelnie czystych kryształów. Piękno tego poziomu czystości polega na tym, że wystarczy odrobina dodatkowego polerowania przez prawdziwego mistrza, aby minimalne skazy zniknęły tak, jakby nigdy nie istniały.
 • VVS1 / VVS2 (co oznacza maksymalnie nieznaczne inkluzje). Są to również bardzo czyste kamienie, ale zawierają drobne skazy. Można je dostrzec przy pomocy silnej lupy, patrząc na dolną część kamienia (tzw. pawilon). Niektóre z inkluzji można usunąć, ale niektórych nie da się naprawić. Tak minimalne niedoskonałości nie wpływają jednak na wygląd i świetlistość kamienia.
 • VS1 / VS2 (oznacza to bardzo drobne niedoskonałości). Nieco mniej czyste diamenty, ale ich skazy są również niewidoczne bez specjalnego sprzętu. Silna lupa pozwoli Ci dostrzec inkluzje w postaci piór lub chmur. Te niedoskonałości są również niewielkie i praktycznie nie mają wpływu na jasność kryształu.
 • SI1 / SI2 (co oznacza małe inkluzje). Główną różnicą pomiędzy "nieczystością" takich oszlifowanych diamentów jest to, że wszelkiego rodzaju wady w tych okazach można zobaczyć przy minimalnym powiększeniu lub nawet tylko dla zabawy. Same wady są małe, a ich liczba jest stosunkowo niewielka.
 • I1 / I2 / I3 (niedoskonałe). W tym przypadku wady, które są widoczne nawet dla laika, wpływają bezpośrednio na wygląd diamentu. Ponadto wady te są zazwyczaj liczne. Blask diamentu znacznie się zmniejsza, kamień staje się mniej przejrzysty i nieprzejrzysty, a jego żywotność jest krótsza.

Zauważ, że kamienie w pierwszych trzech kategoriach są rzadkie ptaki, które nie występują w naszych szerokościach geograficznych. Tak więc, osławione kamienie na poziomie IF są głównymi gwiazdami targów Christie's i Sotheby's. Kryształy oznaczone jako VS1-VS2 mogą również brać udział w aukcjach, jeśli są odpowiednio traktowane. A diamenty oznaczone VSVS1-VVS2 to po prostu rzadkie, drogie kamienie, które można znaleźć w luksusowych prywatnych kolekcjach. Ale ci, którzy kupują biżuterię za pośrednictwem sklepu internetowego lub detalicznego, są najlepiej poinformowani, aby wybrać kamienie w następujących kategoriach: SI1, SI2. W przypadku niewielkich rozmiarów inkrustacji (do 0,3-0,5 karata), takie kryształy będą wyglądały bardzo godnie.

Ta ostatnia grupa diamentów jest najmniej kosztowna, a biżuteria z kamieniami o klasach I1, I2 i I3 kosztuje najwięcej. Ale nie męczmy się powtarzaniem: trzeba patrzeć na kombinację wszystkich parametrów jako na całość. I takie nie tak czyste diamenty mogą wyglądać całkiem atrakcyjnie.

Jak mistrz gemmolog ocenia czystość kamienia.

Ocena diamentu, jak każdego innego klejnotu, jest długim i żmudnym procesem, który powinien być powierzony tylko prawdziwym profesjonalistom. Dokładne zbadanie każdego kryształu, wykrycie inkluzji i skaz oraz ich ocena, a także zgodność stwierdzonych niedoskonałości z międzynarodową klasyfikacją wymagają znajomości teorii, uważności, doświadczenia, inicjatywy i profesjonalizmu.

Głównym narzędziem mistrza rzemiosła jest instrument optyczny, który pozwala na dziesięciokrotne powiększenie. Liczba ta - 10 - jest uważana za optymalną. Z jednej strony, jeśli powiększenie jest mniejsze, po prostu przegapisz niektóre skazy, które wpływają na blask kamienia. Z drugiej strony nie jest rozsądne powiększanie więcej niż 10 razy. Inkluzje można znaleźć w każdym przypadku, ale nie ma powodu, aby ich szukać: nie mają one wpływu na wygląd kamienia, który jest widoczny dla naszych oczu.

W naszych szkołach maksymalna ocena, jaką może otrzymać dziecko, to 12 punktów. Jubilerzy, którzy oceniają diamenty, mają tę samą skalę. Nie wdając się w subtelności, zauważmy:

 • 0-3 punkty. Tę niską ocenę otrzymują kamienie nieprzezroczyste, matowe, z wieloma defektami i inkluzjami. To nie jest najlepszy sposób na ich zakup.
 • 4-6 punktów. To nie są złe oceny. Punkty te przyznawane są diamentom szlifowanym z wadami, których zbadanie wymaga specjalnego urządzenia (minimum silna lupa).
 • 7. Diament, który ma inkluzje lub pęknięcia na bokach kamienia, które są praktycznie niewidoczne.
 • 8-12 punktów. Te doskonałe diamenty są najwyższej czystości, a zatem o najwyższej wartości. Zdobycie ich, o ile nie jest się łowcą diamentów, jest niezwykle trudne.

Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że taka praca nie jest bardzo trudna, ilość wariantów inkluzji i skaz jest niemal nieskończona. To sprawia, że ocena diamentu jest dość trudna.

Samodzielne badanie: jak można określić czystość kamienia?

Od razu zaznaczmy, że nie da się precyzyjnie i fachowo ocenić przejrzystości kryształu bez pomocy jubilerów i specjalistycznego sprzętu. Ale jako pierwsze przybliżenie, można spróbować sprawdzić przejrzystość za pomocą szkła powiększającego. Ale uwaga: będziesz potrzebował urządzenia optycznego, które daje co najmniej dziesięciokrotne powiększenie. Lupy pamiątkowe lub dziecięce zdecydowanie nie są odpowiednie.

Tak więc, uzbrojony w narzędzie, zbadaj dokładnie minerał. Należy szukać wtrąceń, wad lub pęknięć. Mogą one znajdować się na jednym z trzech elementów kamienia.

 • Plac. Jest to najłatwiejsze miejsce do szukania niedoskonałości, ponieważ stół jest tak duży, jak to tylko możliwe i łatwo na niego spojrzeć. Niedopuszczalne są rysy, odpryski, otarcia, gdyż wpływają one bezpośrednio na załamanie światła w kamieniu.
 • Pawilon. Jest to nazwa nadana dolnej części kryształu. Jak się pewnie domyślasz, wady tam znalezione są dla Ciebie najmniej traumatyczne, przynajmniej dlatego, że nie ma prawie żadnych szans, aby ludzie wokół Ciebie je zauważyli.
 • Korona. Jest to górna część kamienia, a tutaj liczba inkluzji lub wad jest krytyczna. Korona umieszczona jest na całej powierzchni diamentu, co oznacza, że wszystkie niedoskonałości zostaną wyeksponowane, znacznie zmniejszając blask kamienia.

Ilość i jakość inkluzji, skaz lub pęknięć również określa się "na oko". W końcu w prawdziwym życiu to nie certyfikaty są ważne, ale twój stosunek do danego kamienia. A jeśli jesteś zadowolony ze stopnia połysku kamienia, to jest to najważniejsze.

Ty wybierasz swój diament: przejrzystość ma znaczenie.

Wszystkie te skomplikowane klasyfikacje i liczne obliczenia teoretyczne mogą przerazić laika swoją złożonością. Wydawać by się mogło, że nie ma sensu trzymać w głowie angielskich skrótów, jeśli jedyne czego chcemy to kupić dla siebie lub dostać w prezencie błyszczący kamień. Czy to naprawdę takie ważne?

Niestety (lub na szczęście), tak, jest. Określenie jasności diamentu ma wszystko, aby zrobić z jak to wygląda i ile to kosztuje. Czystość oszlifowanego diamentu jest główną oznaką jego integralności. Czy zgadzasz się z tym, że po co duży kamień, jeśli jest nudny i nieciekawy? I jaki jest sens posiadania fantazyjnego szlifu, jeśli kryształ nie jest w stanie zademonstrować gry światła i wygląda niewyraźnie i nieatrakcyjnie?

Tak więc przejrzystość kamienia jest naprawdę ważna. Ponadto, im mniejszy rozmiar kamienia, tym trudniej jest znaleźć jakiekolwiek inkluzje bez konieczności użycia przyrządów optycznych. Ale to jest, gdzie trzeba zdecydować: przejrzystość i wielkość karata, jak również przejrzystość i cięcia, przejrzystość i kolor są związane.

Aby znaleźć odpowiednią cenę dla diamentu, najpierw zdecyduj, co trzeba kamień dla. Jeśli nie jest to dla biżuterii, ale dla inwestycji, lub jeśli diament cięcie jest ważne dla Ciebie jako wartość stand-alone, nie ma powodu, aby skąpić na jasności. Kamienie z licznymi inkluzjami nigdy nie staną się kryształami pierwszej klasy i nie przyniosą Ci zysku. Tak więc im mniej inkluzji, tym droższy jest diament na początek, tym bardziej opłacalna będzie inwestycja.

Jeśli natomiast interesują Państwa diamenty w biżuterii, to już inna sprawa. Eksperci powiedzą Ci, że nie ma sensu gonić za idealnie czystym kamieniem. Po prostu dlatego, że w większości sytuacji, gołym okiem nie widać różnicy w jasności diamentu. Mówi się, że oszlifowany diament średniej jakości jest wizualnie porównywalny z nieskazitelnym, ale kosztuje co najmniej 40 procent taniej.

Jeśli jest to biżuteria, którą będziesz nosić od czasu do czasu, możesz zdecydować się na mniejsze kawałki o średniej przejrzystości (te same 4-6 punktów). Uwierz mi, jeśli nie ma snobów wśród znajomych, którzy lekceważą właścicieli niedoskonałych diamentów, a jeśli będziesz nosić biżuterię tylko na specjalne okazje, nie ma większego powodu do przepłacania. Nikt nie będzie cię śledził z lupą, prawda?

W przypadku minimalistycznej biżuterii, którą będziesz często nosić, lepiej zdecydować się na mniejsze, ale czyste elementy. Jasne, trudno jest dostrzec kropki i linie w małych kamieniach, ale charakterystyczny blask diamentów powinien być obecny w każdym przypadku. Więc jeśli 0,2-0,3 karatowy kolczyk lub pierścionek jest błyszczący i opalizujący, to jest to dobry dodatek, który warto mieć.

Na koniec kilka małych sztuczek.

 1. Przy wyborze pomiędzy dwoma kamieniami o tej samej barwie, ale różnej przejrzystości, lepiej jest preferować kryształ bardziej przejrzysty. Olśniewający połysk pozwala skorygować nawet niezbyt "ładny" kolor.
 2. Lepiej jest unikać kupowania diamentów, których niedoskonałości można zobaczyć na własne oczy. I nie jest to tylko kwestia "opinii publicznej" (jeśli ja to widzę, to inni też to zobaczą). Niestety, nie całkiem czyste diamenty są również dość kruche. Oznacza to, że nawet najtwardszy kamień (jak podaje skala Mohsa) może łatwo pęknąć, jeśli będzie się z nim obchodzić nieostrożnie.
 3. Jubilerzy radzą rozważyć zakup dużego diamentu z dość dużą liczbą inkluzji. Ze względu na wielkość kamienia, te wady będą "rozpraszać", i tylko ty, lub co najwyżej twoja najbliższa rodzina, będzie ich świadoma. Jednak duży kamień wygląda bardzo statusowo. I, szczerze mówiąc, bardzo europejski. Dbałość o czystość kamienia (jeśli nie mówimy o ekskluzywnych brylantach wystawionych na sprzedaż) jest cechą naszej mentalności. Na Zachodzie podchodzą do tego bardziej poważnie, zwracając uwagę na parametry, które najbardziej przyciągają wzrok: kolor i wielkość kamienia. Jeśli chodzi o inkluzje, beztroscy Europejczycy uważają, że to zwykły drobiazg. To pytanie jest dyskusyjne, ale taka tradycja również istnieje!
 4. Jeśli Twoje zasoby finansowe pozwalają Ci na zakup tylko wadliwych kamieni, wybierz ten, pod którym znajdują się niedoskonałości. Takie niedoskonałości można ukryć, czego nie można powiedzieć o tych w obszarze pasma czy korony.
 5. Nie wahaj się kupić diamenty, które zostały "rafinowane". Ponownie, ta wskazówka jest bardziej istotne dla tych, którzy są skąpe w pieniądze, ale spójrz: producenci nauczyli się teraz ukryć wszelkiego rodzaju "osobliwości" polerowanych diamentów. W ten sposób pęknięcia w wadliwych kryształach są wypełniane specjalnym materiałem, który zapewnia przyzwoity współczynnik załamania światła. Najważniejsze jest to, że należy zdawać sobie sprawę z tych manipulacji jubilerów i być w zgodzie z nimi.

Jak widać, czystość diamentu jest nieco mitycznym parametrem. W tym sensie, że większość z nas może podziwiać doskonałe cięcie diamentów tylko na zdjęciach lub w muzeach. Ale diament to podstępny kamień. Klejnot, który doprowadzał wielu ludzi do takiego szaleństwa, że z łatwością ośmielali się popełnić zbrodnię, dziś diament przypomina nam: nie ma potrzeby dążyć do doskonałości. To jest nieosiągalne! A jeśli wybierzesz kawałek z oszlifowanym diamentem, czystość kamienia sama w sobie nie przyniesie Ci szczęścia. Ale harmonijne połączenie czterech C, plus oryginalny design, plus oko, które jest echem blasku diamentów - to jest to. To jest to. Coś, co może cię uszczęśliwić.