Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Burza wspomnień: jaką biżuterię zwyczajowo daje się jako biżuterię rodzinną lub pamiątkową

 

"To pamiątka!" - oznajmiła z dumą, zerkając na swój pierścionek. A może medalion? A może łańcuszek z symbolicznym wisiorkiem lub jakieś rzadkie kolczyki? W każdym dziewczęcym pudełku jest w szkatułce z biżuterią każdej dziewczynyW swojej szkatułce każda dziewczynka ma pamiątkową biżuterię podarowaną przez matkę (ojca, kochankę, prababkę - podkreśl to). I to nie są byle jakie akcesoria, które sprawiają, że wyglądasz bajecznie i kompletnie. Są to przedmioty, które przenoszą noszącą je osobę do pewnego momentu w jej życiu. Jak Basen Pamięci, w którym Harry Potter od czasu do czasu zanurzał się po uszy. Co pamiątki Czy we współczesnym świecie zwyczajem jest dawanie biżuterii na pamiątkę? Jakie cechy powinien mieć klejnot, który udaje symboliczny? Jak i według jakich zasad należy tworzyć rodzinną kolekcję biżuterii?

O tym, że biżuteria może być podarowana jako pamiątka lub przekazywana w spadku, przypominamy sobie najczęściej przy okazji głośnych królewskich ślubów. Kiedy księżniczka Eugenie z Yorku wychodziła za mąż, nosiła na głowie ozdobiony klejnotami kokoshnik. Tak, tak, to jest ta sama tiara, która należała do Elżbiety II, a przed Elżbietą należała do jej matki. Brytyjska królowa odziedziczyła tiarę, robiąc symboliczny i bajecznie drogi prezent swojej wnuczce z okazji jej ślubu.

Meghan Markle miała jeszcze więcej szczęścia. O wiele cenniejszy prezent otrzymała od babci męża. Amerykańska aktorka, która niedawno stała się częścią rodziny królewskiej, otrzymała diamentową tiarę. Jego pierwszą właścicielką była Maria z Teck, babka królowej Elżbiety. Sama królowa odziedziczyła diamentową tiarę i przekazała klejnot w dokładnie taki sam sposób.

Okazje na cenny prezent

Przez długi czas zwrot "kolekcja rodzinna" słyszeliśmy tylko w filmach. Na przykład w filmach o muszkieterach czy Sherlocku Holmesie. Albo w dramatach historycznych o minionych epokach. Jednak wraz z nadejściem XXI wieku spojrzenie na rodzinne kolekcje biżuterii nieco się zmieniło. Najpierw na Zachodzie, a dziś w naszym kraju. Po raz kolejny, nawet najzwyklejsze rodziny o najzwyklejszych dochodach mogą sobie pozwolić na obdarowywanie się nawzajem cennymi prezentami, z lub bez powodu. W ten sposób powstają kolekcje spadkowe, które mają być łącznikiem między różnymi pokoleniami tej samej rodziny i służyć jako rodzaj poduszki finansowej. Jeśli coś się wydarzy, biżuterię można sprzedać, przywracając w ten sposób wypłacalność rodziny i chroniąc ją przed wpadnięciem w głęboki dół finansowy.

Dlaczego biżuteria, można zapytać, a nie na przykład nieruchomości lub samochody? Po pierwsze dlatego, że biżuteria Biżuteria jest o wiele bardziej spersonalizowanym prezentem. Po drugie, w rzeczywistości są one wieczne. A rynek światowy z roku na rok pokazuje nam stały wzrost cen biżuterii. Więc takie inwestycje finansowe są nie tylko właściwe tu i teraz, ale także mądre w dłuższej perspektywie.

Dobry powód, aby dać ukochanej osobie osoba Powodów, dla których warto podarować bliskiej osobie pamiątkę może być wiele. Pierwszym, który przychodzi na myśl jest ślub lub narodziny dziecka. Aby spersonalizować niezapomniany prezent i z czasem zwiększyć jego wartość, należy zamówić ekskluzywny egzemplarz. Najlepiej jest udać się do jubilera z zamówieniem na miarę, a nie do zwykłego sklepu jubilerskiego. Ale jeśli nie masz na to czasu, wystarczy wpisać w przeglądarce adres Gold.ua i wybrać coś ekskluzywnego na rynku masowym. W największym ukraińskim sklepie internetowym z biżuterią znajdziesz każde pragnienie i marzenie bliskiej osoby, którą chcesz zadowolić niezapomnianym kawałkiem biżuterii.

Ale wracając do powodów, których w rzeczywistości może być bardzo wiele. Na klasyczną listę składają się tradycyjne święta: imieniny, chrzciny, Boże Narodzenie, Nowy Rok, rocznica ślubu, ukończenie szkoły, matura czy jubileusz. Nie zapominajmy jednak, że każda rodzina ma swoje własne tradycje, a wraz z tradycjami pojawiają się dni przełomowe. Dzień, w którym spotkasz swoją ukochaną osobę. DzieńW dniu, w którym para dowiedziała się, że spodziewa się dziecka. Dzień, w którym wyjdziesz z ciężkiej choroby. Dzień, w którym córka lub syn wypowiada swoje pierwsze słowo... Te przełomowe dni długo by wymieniać. I są one różne dla każdej rodziny. A niektóre daty są jasne tylko dla niej, i są ważniejsze i cenniejsze niż reszta "wspólnych" świąt. Dlatego w impulsie do podarowania bliskiej osobie pamiątki nie kieruj się zwykłym kalendarzem z pedantycznie namalowanymi na czerwono datami. Skup się na swoim osobistym kalendarzu rodzinnym, w którym prawdopodobnie jest o wiele więcej świąt.

Opcje cennych prezentów

Tak, co dokładnie jest zwyczaj dać jako symboliczny, cenny prezent. Możliwe, pamiątkowa bransoletka? A może wisiorek? A może pierścionek? W tym biznesie nie ma ścisłych granic. Głównym punktem odniesienia są marzenia i życzenia osoby, której chcemy podarować prezent. Jeśli jednak zastanawiasz się, co mają inni i co mówią o tym statystyki, oto co pierścionki, wisiorki i kolczyki stają się niezapomnianymi prezentami znacznie częściej niż inne rodzaje biżuterii. Na drugim miejscu pod względem popularności znajdują się naszyjniki, bransoletki i broszki. Te ostatnie, nawiasem mówiąc, są częściej klejnotami rodzinnymi, czyli takimi, które są przekazywane przez starszych przedstawicielom młodszego pokolenia. A dokładniej - do przedstawicielek płci pięknej.

Mężczyźni mają nieco inną listę prezentów, ponieważ z definicji nie noszą kolczyków, a wisiorki i pierścionki są noszone rzadziej niż kobiety. Ich "rodzinnym przeznaczeniem" są spinki do mankietów i obrączki. Jeśli jednak Twój wybranek lub Twój syn nosi wisiorki na łańcuszku, pamiątkowy wisiorek będzie również świetną opcją na symboliczny prezent. Precz ze stereotypami i opinią publiczną, krótko i na temat.

I wreszcie ostatnia i najrozsądniejsza, pod względem inwestycyjnym, opcja: biżuteria z kamieniami naturalnymi. Wysokiej jakości minerały kolorowe nie są tanie. Jednak z czasem ich cena wzrasta wielokrotnie. Jeśli kamień jest duży, to 70% kosztu biżuterii będzie stanowiła cena kamienia i jego fasetowania. Metal szlachetny i towarzysząca mu praca jubilera będzie stanowić tylko 30%, i nie więcej. Projekt biżuterii, w której duże kamienie szlachetne odgrywają główną rolę, jest tylko uzupełnieniem centralnego elementu. Projekt jest zbudowany wokół kamienia, a nie odwrotnie. To właśnie minerał, a nie metal szlachetny, jest sercem biżuterii kolekcjonerskiej, która z czasem będzie tylko droższa.

Top 8 elementów biżuterii, które warto rozważyć jako pamiątkę

Przez długi czas uważano, że dziedziczenie biżuterii jest przeznaczeniem rodzin błękitnej krwi. Ale ten stereotyp już dawno został obalony. Dzisiaj biżuteria jako pamiątka dawać jako pamiątkę nie tylko w królewskich, ale i w zwykłych ukraińskich rodzinach. Bo ten prezent to nie tylko troska, uwaga i miłość. Jest to prezent, który zachowuje cząstkę pewnej epoki, z jej gustami, tradycjami, zasadami i modą, która jak wiadomo ma skłonność do zmian tak szybkich jak pogoda na początku kwietnia. Zredagowany przez Gold.ua Redakcja Gold ua postawiła sobie za zadanie stworzenie listy ośmiu sztuk biżuterii, która mogłaby stać się częścią rodzinnej kolekcji biżuterii lub pamiątką dla bliskiej osoby.

 1. Złote kolczyki z brylantami, szafirami i uvarovitem. Wybierając biżuterię na pamiątkę, należy skupić się na klasyce. Ultramodne produkty niestety nie poradzą sobie w tej roli. Ponieważ rok lub dwa później przestaną być istotne. I niezależnie od tego, jak właścicielka chciałaby je nosić i nosić bez zdejmowania, po prostu nie może tego zrobić, ponieważ biżuteria straci wtedy swoją dawną modność. Złote kolczyki inkrustowane diamentami, szafirami i dość rzadkimi kamieniami uvarovit mają klasyczny design. Będą doskonałym uzupełnieniem każdej wieczorowej kreacji, niezależnie od jej stylu i pory. Każdy kamyczek w tej szlachetnej kompozycji ma swoją dekoracyjną rolę i spełnia ją doskonale. To jedna z tych biżuterii, w której zarówno babcia jak i prawnuczka będą mogły pięknie i równie królewsko błyszczeć w różnych momentach.
 2. Złoty łańcuszek. "Nie wszystko co się świeci jest złotem!" - tak mówi powiedzenie. Nie będziemy się spierać z tą popularną mądrością. Ale to jest tylko przypadek, gdy to połysk wskazuje najwyższy poziom wartości akcesorium. Są jednak inne charakterystyczne cechy pamiątkowego łańcucha. Na przykład, nietypowy projekt. Oczywiście, nikt nie zabrania Ci zdjąć z szyi najzwyklejszego łańcuszka - i podarować go na pamiątkę bliskiej osobie, jeśli wymaga tego chwila, a Ty nie byłeś w tym momencie przygotowany. Jeśli jednak masz czas, aby w sposób przemyślany i celowy wybrać idealną pamiątkę, świetnym rozwiązaniem będzie złoty łańcuszek, wykonany w klasycznej technologii splotu kotwicowego, ale o nietypowym wzorze. Biżuteria waży 21 gramów i może być traktowana jako prezent unisex, czyli odpowiedni zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
 3. Złoty pierścionek z kwarcem dymnym i brylantem. Nie tylko wygląda nadzwyczajnie, ale i brzmi nadzwyczajnie. W naszym dzieciństwie dziewczynkom często dawano pierścionek o nazwie "Kissy Ring". To było takie cienkie i proste, z dwoma kulkami w środku, pamiętasz? Ale jeśli masz środki finansowe, pamiątkowy pierścionek powinieneś wybrać bardziej luksusowy. Naszym zdaniem, powinna to być wieczorowa wersja biżuterii: lakoniczna i dyskretna, ale nie skromna, a wręcz przeciwnie, dość jaskrawa w swoim arystokratyzmie. Przy wyborze kamienia centralnego należy jednak pamiętać o zasadach łączenia naturalnych minerałów z kolorem oczu i włosów osoby noszącej.
 4. Złota bransoleta z szafirami i brylantami. Klejnot na nadgarstek to mądra inwestycja. Bransoletka nie jest zwykłym elementem biżuterii i dlatego zawsze wyróżnia się finansową wypłacalnością właścicielki. Drogi produkt, który jednocześnie ma powściągliwy i raczej minimalistyczny design, wyróżniają jego użytkowniczkę na tle innych osób, częściowo wywyższają ją ponad tłum i podkreślają nienaganność jej gustu. I nienaganny gust osoby, która podarowała jej taką bransoletkę na pamiątkę.
 5. Pierścionek z białego złota z brylantem. Dla tych, którzy szukają droga prezent na świąteczny prezent dla bliskiej osoby, ale jednocześnie postrzega pamiątkowy prezent jako rzecz codzienną, polecamy zwrócić uwagę na pierścionki z pasjansem. Klasyczny design tych "piękności" pozwala nie rozstawać się z biżuterią ani na chwilę. Jednak krąg osób, które mają prawo do wręczania takich prezentów jest nieco ograniczony. Uważa się, że pasjans może przedstawiać tylko ukochanego młodzieńca lub męża. Otrzymanie takiego prezentu od dziewczyny czy matki byłoby dziwne. Z wyjątkiem sytuacji, gdy pasjans jest dziedziczony z matki na córkę w przeddzień ślubu.
 6. Złote kolczyki z rubinami i szafirami. W tym modelu kolczyków nie ma zbyt wielu kamieni. Mają one jasny układ i nie zamieniają biżuterii w uosobienie cennego chaosu. Pomimo obecności wisiorków, projekt jest dość zwięzły. Każdy z kolczyków zawiera dwa różnokształtne rubiny i jeden szafir. Zbagatelizowana jasność kolczyków, która zazwyczaj jest charakterystyczna dla modeli wieczorowych, zmienia je w coś pomiędzy biżuterią casualową a dodatkiem, który mieni się w świetle podsufitki, czyli czyni je jak najbardziej uniwersalnymi.
 7. Złoty naszyjnik z szafirami. Miłość występuje w wielu formach. Może być ciepły i matczyny lub namiętny i jasny, pochodzący od ukochanej osoby i zanurzający w zupełnie innym świecie. Dlatego naszyjnik inkrustowany wielobarwnymi szafirami i wykonany w formie napisu Love można podarować w prezencie rodzicom, prawnie poślubionemu mężowi lub ukochanemu chłopakowi, którego związek nie został jeszcze zalegalizowany przed urzędnikiem stanu cywilnego, ale został zalegalizowany przed Bogiem. Krótki łańcuszek sprawia, że naszyjnik wygląda jak choker. Ale to właśnie długość sprawia, że biżuteria staje się ponadczasowym prezentem. Podstawowy naszyjnik będzie dobrze współgrał z "tymczasowymi" elementami, które znalazły się na Twojej szyi pod dyktando moda. Na przykład z długim łańcuchem ozdobionym masywnym wisiorkiem lub z zestawem podobnie zaprojektowanych łańcuszków o różnych długościach.
 8. Diamentowa bransoletka. Aka bransoletka tenisowa - rozsławiona na całym świecie przez Chris Evert i US Open 1987 US Open. Patrząc na ten kawałek, trudno powiedzieć, z której epoki pochodzi. Diamenty, godne samej królowej, oraz arystokratyczny design sprawiają, że bransoletka tenisowa jest tymczasowym dodatkiem, grawitującym w stronę przeszłości i przyszłości jednocześnie. Czy nie jest to powód, by zrobić z niego pamiątkową ozdobę lub uczynić z niego integralną część rodzinnej kolekcji biżuterii, przekazywanej z matki na córkę?

Katalog największego sklepu jubilerskiego na Ukrainie zawiera tysiące wariantów biżuterii okolicznościowej. Zaproponowaliśmy Państwu tylko osiem z nich jako przykład. Że nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie można wyróżnić klejnoty, które mogą stać się osobistym symbolem lub najdroższą pamiątką.

Pamiątka

Jeśli chcesz wybrać kamień szlachetny jako swoją pamiątkę, ważne jest, aby kupować mądrze. Aby uniknąć dewaluacji kamienia lub spadku jego wartości w czasie, należy wybierz Zgodnie z określonymi kryteriami. Musi być rzadki (bardzo pożądany), piękny (obowiązkowo), dobrej jakości (bezsprzecznie), naturalny (na początek) i certyfikowany, co oznacza, że musi posiadać dokument potwierdzający jego autentyczność, pochodzenie i inne istotne cechy kamienia szlachetnego.

Dlaczego te kryteria? Jest to dość proste: na świecie nie ma tak wielu dużych, wysokiej jakości kamieni pochodzenia naturalnego. I z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Jednocześnie zawsze znajdzie się nabywca na takie towary: popyt na duże minerały nie słabnie nawet w czasie kryzysu gospodarczego, czy to globalnego, czy lokalnego - czyli takiego, który dotknął dany kraj lub region.

Rarytas

Z rzadkością jako kryterium Jako kryterium wyboru jesteśmy dość jednoznaczni. Im rzadszy jest kamień, tym bardziej jego wartość wzrośnie z biegiem czasu w kategoriach pieniężnych. Ale pamiętaj: eksperci nie zalecają, aby wybrać minerały o rzadkiej nazwie, która nie jest znana jako klejnot rodzinny. Wokół ciebie nie ma tak wielu koneserów. A jeśli pewnego dnia zdecydujesz się sprzedać swój klejnot, nie możemy zagwarantować, że będziesz w stanie znaleźć kupca. Wybierając kamień, daj pierwszeństwo kryształom, które każdy zna, które brały udział w dużych kolekcjach znanych domów jubilerskich i w jakiś sposób mogą być uznane za popowe.

Jakość i "wygląd".

Są to dwa kryteria, według których tylko prawdziwy profesjonalista będzie w stanie ocenić kamień. Można jednak próbować dokonać własnej, powierzchownej oceny klejnotu. Rozważ następujące kwestie.

 1. Kamienie o jasnej barwie są zawsze bardziej cenione niż te matowe, wyblakłe, pastelowe.
 2. Liczba pęknięć w minerale powinna być minimalna.
 3. Należy również pamiętać o tym, aby liczba inkluzji w ciele kamienia była jak najmniejsza: im więcej inkluzji i pęknięć, tym mniej wartościowy jest kryształ.
 4. Wyszczerbienia i zarysowania są ogromną wadą. Jest to korzystne nie tylko ze względu na wygląd kamienia, ale również na jego cenę.
 5. Obróbka musi być idealna, proporcje fasetek muszą być idealne, symetria musi być idealna, tak samo jak polerowanie.
 6. Jest również bardzo pożądane, aby waga kamienia była rzadka. Jeśli kryształy o podobnej masie są bardzo często spotykane na światowym rynku, nie ma szans na sprzedanie w przyszłości pamiątki za duże pieniądze. W przeciwieństwie do przypadków, których masa uważana jest za rzadką (czytaj "jest imponująca").

Przy okazji, jeśli chodzi o wagę, w tym przypadku, ważne jest, aby nie iść zbyt daleko. Waga kamienia powinna być taka, aby mógł on być stosowany w przemyśle jubilerskim. W przeciwnym razie nie ma sensu sprzedawać kryształu "po cenie". Po co komu to, skoro nie może tego nosić? Po to, by zbierał kurz w pudle? O co chodzi? Jeśli mówimy o turmalinów, to odpowiednia masa jest cokolwiek z dziesięciu karatów. A jeśli mówimy o rubinach, to nawet pięć karatów to już waga godna przytoczenia.

Dodatkowa obróbka

W tym przypadku jest to kwestia uszlachetnienia kamienia. Nie należy mylić ze standardowymi etapami obróbki kryształu: cięciem, polerowaniem i polerowaniem. Te metody uszlachetniania mają jeden cel: uczynić kryształ bardziej przejrzystym i poprawić jego właściwości kolorystyczne. Ale zacznijmy od odwrotnej strony: czysty kolorowy kamień, który został obdarzony swoim pięknem przez naturę i nie został uszlachetniony, jest zawsze bardziej wartościowy niż ten, którego cechy zostały sztucznie poprawione. Ale kiedy już dojdzie do nobilitacji, trzeba się upewnić, że w dłuższej perspektywie takie leczenie nie przyniesie odwrotnych skutków. Kamienie, które zostały napromieniowane i obecnie wyglądają idealnie, mają tendencję do blaknięcia z czasem, na przykład.

Certyfikat

Certyfikat eksperta jest ważnym dodatkiem do kamienia, który chcesz zamienić w rodzinną pamiątkę. Ważne jest, aby certyfikacja została przeprowadzona przez renomowane laboratorium gemmologiczne. Wydawać by się mogło, że to tylko kawałek papieru. Ale nie. Taki dokument automatycznie podnosi lojalność kupującego wobec kryształu i dodatkowo uwiarygodnia kamień jako wartościowy towar. W przyszłości, obecność lub brak certyfikatu z pewnością wpłynie na cenę klejnotu.

Pięć najlepszych zachodnich laboratoriów gemmologicznych:

 • GIA;
 • Gubelin;
 • Gem Lab;
 • SSEF;
 • AGL.

Oprócz nich wysoko cenione są również niektóre azjatyckie firmy certyfikujące. Takich jak GRS, AIGS i GIT.

Top 3 obiecujące kamienie

 

Teraz musimy się zastanowić, jakie kamienie, z punktu widzenia nowoczesnego marketingu, można uznać za najlepszą opcję zarówno dla pamiątki, jak i udanej inwestycji. Przeanalizowaliśmy dane z największych centrów marketingowych z ostatniej dekady i okazuje się, że najbardziej obiecujące w tej chwili są spinele, i to nie byle jakie, ale różowe i czerwone. Spinel jest rzadkim minerałem syngonii sześciennej. Głównymi ośrodkami wydobycia spineli są Tanzania, Wietnam, Tadżykistan i Birma. Istnieje bardzo niewiele czerwonych i różowych kamieni, a przewiduje się, że będą one droższe każdego roku.

Drugie miejsce zajmują rubiny. A wydobywa się je nie byle gdzie, ale w Birmie. Birmańskie rubiny są swego rodzaju marką. Aby otrzymać w swoje ręce klejnot o najwyższej wartości, musi on mieć kolor handlowy. Kolor ten ma nawet swoją specjalną nazwę: "Krew gołębia". Ponadto, kamień nie powinien być poddawany działaniu wysokiej temperatury podczas obróbki. Wyjątkiem są rubiny ciepłe, wydobywane w Mozambiku i Birmie, gdyż na kryształy takiego pochodzenia jest zawsze duży popyt.

Na trzecim miejscu w naszym rankingu najbardziej obiecujących naturalnych minerałów znalazł się turmalin. Najdroższy i najrzadszy jest turmalin o jaskrawych niebieskich i różowo-czerwonych odcieniach. Na drugim miejscu znajdują się kamienie zielone, kryształy o niebiesko-zielonym zabarwieniu i czyste niebieskie minerały. Nieoszlifowane turmaliny, które mienią się niebieskim neonem i są wydobywane w Brazylii, są porównywalne cenowo do diamentów.