Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Biżuteria nierozłączna: które kamienie należy łączyć, a które nosić samodzielnie

 

Kombinacja słów "sparowana biżuteria"wyczarowuje ten sam obraz w umyśle każdego - jeden zawierający dwa pierścionki zaręczynowe, większy dla ręki pana młodego i mniejszy, bardziej elegancki jeden dla palca panny młodej. Obrączki ślubne leżące na aksamitnej podkładce, aż dwa lovebirds przysięgają wierność sobie nawzajem jest ostateczną odpowiedzią na pytanie Która biżuteria może być noszona tylko jako para. Główna odpowiedź, ale nie jedyna. Założymy się, że nie wszystkie "pary" biżuterii są Ci znane. A niektóre z nich możesz nosić już teraz bez 'towarzysza', za co dostajesz -1 do karmy. Naprawmy sytuację: nauczmy się nie rozdzielać "nierozłącznych" i nie wchodzić w drogę "singlom".

4 sparowane klejnoty

Wiele cennych i półszlachetnych kamienie mogą być noszone razemNie bój się przynieść pecha lub odstraszyć szczęście. Większość kamieni szlachetnych dobrze współgra z innymi. Ale są tylko cztery kamienie, które dobrze się ze sobą komponują, więc nie powinno być trudno je zapamiętać. W rzeczywistości, trzy z nich zaczynają się na pierwszą literę alfabetu: aleksandryt, ametyst i akwamaryn. Perełki dopełniają listę.

Aleksandryt

 

Ta odmiana chryzoberylu, która została odkryta w jaskini na Uralu w ubiegłym wieku, jest w stanie zmieniać swoją barwę w zależności od pory dnia. Aleksandryt jest taki sam rano, a zupełnie inny wieczorem. I nie chodzi tu tylko o zmianę jednego koloru! Rano aleksandryt mieni się odcieniami zieleni. Gdy nad miastem zapada zmierzch, paleta barw "trawiastego" klejnotu zmienia się na czerwono-fioletowe odcienie.

Aleksandryt jest kamieniem szlachetnym, który stał się imiennikiem samego cara za jego niesamowite zdolności i niezwykłe piękno: klejnot został nazwany na cześć Aleksandra II.

Aby zrozumieć, dlaczego aleksandryt nie powinien być noszony na ciele dumnie sam, trzeba zrozumieć właściwości klejnotu. Oczywiście, właściwości te nie zostały naukowo udowodnione. Ale energia kamienia jest czymś takim, co bez naukowego uzasadnienia wciąż wpływa na losy noszącego go człowieka. Wierzyć w magię kamienia czy nie - to zależy od Ciebie. Warto jednak wiedzieć, co tracimy nosząc aleksandryt w pojedynkę, a co zyskamy, jeśli uzupełnimy go o swoją "drugą połówkę".

 • Magia kamienia. Aleksandryt posiada najsilniejsze właściwości lecznicze. Przede wszystkim korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Znajomość strony które kamienie powinny być noszone jako paraWłaściciel biżuterii będzie mógł obniżyć ciśnienie krwi bez konieczności zażywania leków i w ten sam sposób wzmocnić swój system nerwowy. Uralska odmiana chryzoberylu jest wskazana dla tych, którzy pracują w "nerwowych" zawodach, są stale pod wpływem stresu lub sami są bardzo emocjonalnymi osobami. Mówi się, że kamień ten może ostrzegać przed zbliżającym się niebezpieczeństwem: jeśli kamień nagle zmieni kolor (a zmiana ta nie jest związana z porą dnia), jego właściciel musi mieć się na baczności.
 • Wskazówki dotyczące łączenia i noszenia. Pierścień inkrustowany pojedynczym aleksandrytem to los kobiety, która straciła męża. Pojedynczy aleksandryt może tylko pomóc samotnemu mężczyźnie, który niechcący stracił swoją drugą połówkę. Wszyscy inni mogą nosić aleksandryty wyłącznie jako parę. A najprostszym sposobem na to jest zakup kolczyków. Albo, powiedzmy, bransoletka, upewniając się, że jest w niej więcej niż jeden kamień.

W przypadku aleksandrytu obowiązuje zasada, że dwa lub więcej kamieni może być noszonych na ciele. Można mieć cztery, można mieć sześć, można mieć trzy i pięć - i tak dalej. Innymi słowy, zasady parzystości i nieparzystości nie mają w tym przypadku znaczenia. Ważne jest to, że kamień nie jest noszony sam.

Urocze panie mogą preferować tandem pierścionek i wisiorek na łańcuszku, natomiast panowie mogą nosić pierścionek i spinkę do krawata w tandemie. Lub po prostu kup spinki do mankietów, które zawsze nosi się jako parę.

Aleksandryt jest idealnym wyborem dla osób urodzonych pod znakami zodiaku Lew lub Skorpion. Te znaki, nawiasem mówiąc, są absolutnymi antagonistami. Ale aleksandryt je pogodzi.

Ametyst

 

Ten półszlachetny kamień, będący jedną z odmian kwarcu, był czczony już przez Rzymian. Ten półprzezroczysty, fioletowy klejnot był niedostępny dla zwykłych ludzi. Noszony był tylko przez faraonów. Dlatego Rzymianie nazwali ametyst błogosławionym kamieniem. Z nadejściem chrześcijaństwa ametyst nie stracił, a jedynie zyskał na popularności: był ceniony przez tych, którzy mieli najwyższą rangę kościelną. Stąd też druga nieoficjalna nazwa fioletowej odmiany kwarcu: kamień biskupi.

 • Magia kamienia. Rzymianie, których było na to stać, nigdy nie szli na ucztę bez ametystu na szyi lub w kieszeni. Rzymianie wierzyli, że ten klejnot jest w stanie zrobić coś niewyobrażalnego, aby obniżyć zawartość alkoholu we krwi i zapobiec przedwczesnemu odurzeniu. Tysiące lat później litoterapeuci potwierdzili tę zdolność ametystu, a dziś kamień biskupi jest uważany za najlepszy w swoim rodzaju do "leczenia" różnych uzależnień, czy to od narkotyków, hazardu, czy alkoholizmu. Ametyst pomaga osobom niepewnym siebie. To daje im wewnętrzną siłę i sprawia, że z dumą podnoszą głowę i wznoszą się ponad wszystko, co dzieje się wokół nich.
 • Zalecenia dotyczące łączenia i noszenia. Jeśli pytasz, z którymi kamieniami nie należy nosić Odpowiemy krótko: żadne! Ametyst jest jednym z najtrudniejszych kamieni szlachetnych do łączenia w pary. Nierealne jest znalezienie pary wśród innych klejnotów, ponieważ nie jest gotowa zaprzyjaźnić się z kimkolwiek. Ale noszenie go samego na ciele jest surowo zabronione. Najlepszym połączeniem dla dziewczyny jest srebrny pierścionek i kolczyki z tego samego metalu, inkrustowane ametystami. Dopuszczalna jest również złota oprawa dla kamienia biskupiego, ale niestety ametyst w złocie jest bardzo rzadki. Dzieje się tak dlatego, że kamień ten należy do kategorii kamieni półszlachetnych i złoto nie jest często używane do jego oprawy.

Idealnymi nosicielami ametystu są znaki wodne - Ryby i Wodnik. Dla osób urodzonych pod tymi znakami zodiaku, posiadanie kamienia w pobliżu będzie działać z pełną mocą.

Akwamaryn

 

Akwamaryn zawdzięcza swoją nazwę starożytnemu rzymskiemu pisarzowi polimatowi Pliniuszowi Starszemu. To właśnie on w jednym ze swoich dzieł porównał klejnot do najczystszej wody morskiej. Stąd też termin ten, pochodzący z połączenia dwóch łacińskich słów, tłumaczony jest na język rosyjski jako "woda morska". Wizualnie akwamaryn przypomina kawałek lodu: jest tak przezroczysty i przeszywająco niebieski jak kawałek lodu. Akwamaryn jest tak piękny, że często łączy się go z diamentami i czarnym onyksem. Zwłaszcza te ostatnie są używane do ustalania odcienia góry lodowej akwamarynu. Przykłady takiej biżuterii, którą natychmiast chce się kupić i natychmiast założyć na siebie, można znaleźć w katalogu sklepu internetowego Gold.ua - największy megamarket jubilerski w kraju.

 • Magia kamienia. Pierwszą zaletą akwamarynu jest to, że może on uratować człowieka przed chorobą morską. Zaciskając kamień w dłoni, siedząc w łodzi lub wybierając się na spacer po jachcie - sam docenisz cudowne właściwości tego minerału. Akwamaryn jest również zalecany do trzymania się dla osób cierpiących na dolegliwości tarczycy. Kamień pozbywa się też wielu fobii, a przynajmniej je minimalizuje. Akwamaryn jest również określany jako kamień sprawiedliwości. Uważa się, że to piękno chroni niebiański związek dwojga ludzi przed niewiernością.
 • Zalecenia dotyczące łączenia i noszenia. Noszenie jednego akwamarynu natychmiast wprowadzi niepokój do życia osoby noszącej klejnot. Sen staje się niespokojny, zmartwienia o drobne rzeczy stają się sposobem na życie, niszcząc system nerwowy osoby od wewnątrz. Rezultatem jest życie w ciągłym stresie. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, noś kilka akwamarynów na swoim ciele, jeśli nie masz bratniej duszy. Jeśli jesteś zakochany i zakochana, podziel akwamaryny: jedną zachowaj dla siebie, a drugą podaruj ukochanej osobie. Pozwoli to na wzmocnienie waszej pary poprzez energię kamienia: akwamaryny będą zawsze przyciągać się nawzajem, zapobiegając waszej rozłące na długo. W tej sytuacji, nawiasem mówiąc, logiczne byłoby zajrzeć do katalogu Gold.ua, gdzie można kupić sparowane wisiorki z akwamarynem. Jest to jedyny sparowany element biżuterii, który może być noszony zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

Co ciekawe, akwamaryn jest zupełnie nieodpowiedni dla Strzelców. I nawet jeśli ludzie urodzeni pod tym znakiem zodiaku, będzie nosić, zgodnie z oczekiwaniami, kamień w parze, dużo szczęścia nadal nie przynoszą mu. W przeciwieństwie do Wodnika, Ryb i Skorpiona, które są idealne dla tego klejnotu.

Perły

 

Perły należą do "wielokrotności" biżuterii. Dokładnie klejnotów, a nie kamieni szlachetnych, jako kamień, jeśli pamiętasz, perły nie są. Jeśli wszystkie inne minerały, które wymieniliśmy powyżej, mogą być noszone na ciele w ilościach większych niż dwa, to liczba pereł powinna być zawsze parzysta. Jednak dwa w zupełności wystarczą - na przykład po jednym w każdym kolczyku lub kilka w pierścionku.

 • Magiczny kamień. Uważa się, że perły działają na poprawę stanu serca. Przyciąga w życiu singielki tego, o którym marzy w swoich snach. Ale tylko wtedy, gdy liczba pereł na ciele dziewczyny wynosi 2. Jeśli jednak perła jest samotnikiem, to noszenie takiej biżuterii jest oznaką łez. Przynajmniej tak ludzie mówią od wieków. Jeśli liczba pereł na ciele nie jest podzielna przez dwa, klejnot nie przyczyni się do, ale zapobiec szczęście w sprawach serca.
 • Zalecenia dotyczące łączenia i noszenia. Idealne są kolczyki z perłami: po jednej perle w każdym uchu. Sznur pereł (naszyjnik) nie jest najlepszym wyborem. To zobowiązujący element biżuterii, który dość trudno jest dopasować stylistycznie do ubrań i codziennych dodatków. Jeśli jednak Twoje miejskie bukiety są pełne powściągliwości i arystokratyzmu, nie krępuj się go nosić - na pewno nie przegapisz okazji.

Raki i Wodniki to znaki zodiaku, które powinny mieć perłową biżuterię w swojej szkatułce. Skorpion i Gemini nie zaszkodzi mieć perły.

Top 5 kamieni szlachetnych dla singli

Rozmawialiśmy z Wami o tym, jakie kamienie możecie nosić razem (i powinniście! - co jest jeszcze ważniejsze). Teraz przyszła kolej na pojedyncze perełki, które - wręcz przeciwnie - nie tolerują towarzystwa. Klejnoty, o których dowiesz się poniżej, muszą być noszone z dumą same. A dla niektórych jest to bardzo pożądane, aby być jedynym klejnotem w wyglądzie. Jak na przykład w przypadku biżuterii z rubinami: pierścionek - i nic więcej. W przeciwnym razie klejnot będzie się denerwował.

 1. Piryt. Oryginalne pary pierścionki zaręczynowe Czasami do ich ozdobienia używa się pirytu, a wyglądają one - powiedzmy sobie szczerze - niespodziewanie i pięknie zarazem. Piryt jest popularnie nazywany "złotym obfuscatorem". Ten inkaski kamień jest narcyzem wśród żonkili: nie toleruje żadnego sąsiedztwa, ale jeśli jest umieszczony samotnie na ciele, zaczyna pracować na rzecz poprawy wizerunku swojego właściciela. Piryt dodaje noszącemu pewności siebie i czyni go odpornym na obelgi i plotki rzucane w jego kierunku. Wyznawcy systemu feng shui wierzą, że piryt na ciele jest magnesem na pieniądze i noszą ten kamień tylko po to, aby się wzbogacić. Radzimy jednak nosić piryt tylko wtedy, gdy jest to kamień nietrywialny, który dobrze na Tobie wygląda i który może wydobyć radość z Twojego wyglądu. A jeśli nie możesz nosić go sam, użyj kawałka z serpentynem lub hematytem, które są jedynymi dwoma kamieniami, których obecność w sąsiedztwie pirytu może "przymknąć oko".
 2. Jade. Ten klejnot jest uważany za starożytny chiński symbol władzy. Kamień jest przesiąknięty nieokiełznaną energią, której nie musisz przeszkadzać. W rzeczywistości, to jest właśnie powód narcyzmu jadeitu: kamień działa jako "akumulator" energii, jest w stanie gromadzić ogromne przepływy energii - i to jest jedyny powód, dla którego nie toleruje bycia sąsiadem. Jadeit jest klejnotem osób rozwiniętych duchowo lub tych, którzy chcą pracować w tym kierunku. Jade mówi się, że pomaga radzić sobie z wstrząsami życiowymi, takimi jak odejście ukochanej osoby, poważna choroba lub śmierć bliskiej osoby. Sprzyja wczesnemu powrotowi do zdrowia, przywraca nosiciela do zmysłów i dość szybko stawia go na nogi, przywracając mu pełnię życia.
 3. Morion. Druga nazwa tego kamienia to czarny kwarc. Ze względu na fakt, że ten klejnot od dawna jest ulubionym magików, ogół społeczeństwa nadal patrzeć na ten klejnot z obawy. Nie umniejsza to jednak mocy i siły tego niesamowitego klejnotu nocą. Morian jest absolutnym samotnikiem, który nie potrzebuje sąsiadów. Bardzo słabo łączy się z jasnymi kamieniami. Nie lubi też przezroczystych kamieni, takich jak diamenty. Potężna energia czarnego kwarcu dodaje użytkownikowi biżuterii pewności siebie i pozwala mu na szybkie dostrojenie się do otoczenia w medytacyjny sposób. Mówi się również, że morion pozwala jego właścicielowi kontrolować ludzi wokół niego. Czy jest to prawda, każdy może się domyślać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś sam sprawdził tę właściwość czarnego kwarcu.
 4. Malachit. Ten jasnozielony klejnot nie lubi walczyć o uwagę innych, a w szczególności swojego właściciela. Jest boleśnie wrażliwy na obecność innych klejnotów w obrazie. Zwłaszcza, jeśli są one barwione w odcieniach niebieskiego lub czerwonego. Reakcja bólowa jest wyrażona przede wszystkim przez zmętnienie koloru malachitu. Zanika, szarzeje i staje się wizualnie nie do odróżnienia. Jednak pozostawiony sam sobie na ciele, malachit będzie kwitł i mienił się. Ponadto, nic nie może powstrzymać tego tajemniczego kamienia od wykonywania jego bezpośrednich obowiązków energetycznych: pielęgnowania w Tobie optymistycznego i pozytywnego nastawienia do życia, wykorzeniania melancholii i przyciągania bratniej duszy. Malachit noszony jest przez tych, którzy jeszcze nie spotkali swojej miłości, ale marzą o niej bardziej niż o życiu.
 5. Ruby. Łączenie rubinu z inną biżuterią to mauvais ton. I to jest pierwsza rzecz, która powinna Cię ostrzec przed tworzeniem dziwnych tandemów "lidera klejnotów" z innymi kamieniami, które są niższej rangi. Ale mauveton nie jest jedynym powodem narcyzmu szkarłatnego minerału. Energia rubinu jest tak nieograniczona i potężna, że posiadanie innej energii w jego pobliżu może być szkodliwe zarówno dla niego, jak i dla Ciebie jako użytkownika klejnotu. Rubin jest uważany za zręcznego obrońcę: zmieniając swój kolor, sygnalizuje zbliżające się niebezpieczeństwo. Nie bez powodu w dawnych czasach władcy przed wypiciem z kielicha wkładali do niego pierścień z rubinem. Zmieniający się odcień kamienia wskazywał, że kielich zawierał truciznę i w ten sposób uratował życie jego właścicielowi.

O sparowanej i niesparowanej biżuterii tradycyjnej

I na koniec kilka odpowiedzi na dużo bardziej banalne pytania o sparowane i niesparowane. Ile bransoletek do noszenia? Czy do krzyża trzeba coś nosić? Czy zawsze warto nosić kolczyki, po jednym w każdym uchu? Przekonajmy się.

 • Naszyjnik czy kolczyki? Zarówno kolczyki, jak i naszyjniki są tym rodzajem biżuterii, który często tworzy cenny komplet. Innymi słowy, mogą być bezpiecznie noszone jako para. Ale tylko wtedy, gdy do stworzenia takiego tandemu zostałeś stworzony przez mistrza jubilerskiego. Jeśli natomiast próbujesz samodzielnie skompletować pojedynczy element lub zestaw biżuterii, pamiętaj o prostej zasadzie: naszyjnik i kolczyki muszą się zgodzić co do tego, który element biżuterii nosić na lądzie. Ważne jest, aby pomiędzy poszczególnymi elementami biżuterii istniała harmonia. Jeśli naszyjnik jest dość masywny, kolczyki powinny być małe i zgrabne. Jeśli jednak dodatek na szyi jest dość skromny, kolczyki mogą być nieco bardziej masywne. Nawet duże żyrandole. Ale pamiętaj, że główna rola w obrazie jest tylko jedna. Nie trzymaj ludzi wokół siebie w niepewności, kogo uczyniłeś solistą.
 • Jak połączyć jeden lub więcej naszyjników i dekoltów na ubraniu? Warstwowość jest obecnie w modzie. Biżuteria nie tylko może być noszona w dużych ilościach, ale wręcz musi być. Obecnie bardzo popularne są zestawy kilku łańcuszków, które różnią się od siebie długością, splotem, a czasem nawet kolorem. Ale jednocześnie stanowią one jeden zestaw. Nie bójcie się takich kombinacji. Zanim jednak założysz je na randkę lub spotkanie biznesowe, upewnij się, że: a) zestaw pasuje do motywu przewodniego wydarzenia oraz b) zestaw współgra z dekoltem Twojej bluzki lub sukienki:
  • Kołnierzyk typu choker nie toleruje ozdób;
  • Okrągły dekolt lubi duże koraliki;
  • Dekolty w kształcie litery V idealnie pasują do podłużnych wisiorków.
 • Jak nosić zestaw składający się z trzech lub więcej elementów biżuterii? W skład kompletu mogą wchodzić nie tylko dwa, ale trzy, cztery, pięć, a nawet sześć elementów biżuterii. Nie oznacza to jednak, że musisz nosić wszystko naraz. Jubilerzy po prostu ułatwił to dla Ciebie i pozwalają kupić zestaw nie tylko jeden, ale kilka różnych kombinacji na raz. Na przykład, dzisiaj możesz nosić kolczyki i pierścionek z zestawu. Jutro możesz użyć bransoletki zamiast pierścionka, aby uzupełnić kolczyki. Pojutrze możesz zaskoczyć innych kombinacją bransoletki i naszyjnika; pojutrze możesz rozjaśnić swój codzienny wygląd nosząc tylko pierścionek.
 • Czy kolczyki zawsze noszone są w parach? Z pewnością nie. A dziś nieszczególnie. Faktem jest, że asymetria króluje ostatnio w modzie. Efekt ten można łatwo osiągnąć poprzez wyjęcie kolczyka z jednego ucha, ale pozostawienie go w drugim. Mono-earring (bo tak nazywa się to zjawisko) powinien przyciągać wzrok, być duży i bardzo widoczny. Powinien wyróżniać się na zdjęciu. Duży kolczyk kongo lub żyrandol najlepiej sprawdza się jako monokolor. Ale w zasadzie nawet miniaturowy pousset wyłaniający się z prawego płata spełni swoją rolę.

Z drugiej strony, krzyżyk jest jednym z tych elementów biżuterii, które nie pasują do niczego. Jego tandem z łańcuszkiem, na którym zawieszony jest ozdobny wisiorek wygląda dość wulgarnie. Tak samo jak jej sojusz z cienkim złotym sznurkiem, który pozbawiony jest jakiejkolwiek zawieszki. Jest to ten rodzaj biżuterii, który, podobnie jak malachit czy piryt, powinien być noszony dumnie tylko w pojedynkę. Oczywiście ta zasada działa tylko wtedy, gdy krzyż dla Ciebie jest symbolem prawosławnym, a nie elementem dekoracyjnym. Krzyżyki ozdobne natomiast można łatwo łączyć z biżuterią na szyję i łańcuszkami o różnych długościach i grubościach bez obawy, że zepsują strój.

Dozwolone kombinacje kolorów

Zapomnij o tym, że złota i srebra nie można łączyć. Ten postulat już dawno przestał być aktualny. Kontrast jest modny od kilku lat i ten trend nie zamierza wyjść z mody. Pamiętaj: Chodzi nie tyle o to, by biżuteria pasowała do siebie, ale by wyglądała harmonijnie i spójnie w całym wizerunku, na który oprócz biżuterii składają się buty, torebki i kilka elementów garderoby. A może nawet nakrycie głowy. Poznajcie więc kilka ważnych zasad łączenia kolorów, które choć odnoszą się tylko pośrednio do tematu naszej rozmowy, to jednak mają duży wpływ na jakość końcowego łuku.

 1. Jasny kolor to monochromatyczny look i na odwrót. Jeśli Twój strój jest jaskrawy i krzykliwy, nie przesadzaj z dodatkami. Postaw na coś prostszego, bardziej zwięzłego. Może nawet coś prymitywnego. Jeśli Twój strój jest prosty i nieskomplikowany, daj upust swoim zmysłom i załóż najbardziej efektowną rzecz, jaką masz w swojej szkatułce z biżuterią.
 2. Maksymalna liczba kolorów wynosi pięć. A optimum to trzy. Przynajmniej tak twierdzą styliści. Jeśli główne kolory w twoim stroju to tylko trzy, będziesz wyglądać harmonijnie. Pięć to maksymalna dopuszczalna liczba. Przy dużej ilości kolorów na zabawę i eksperymenty mogą sobie pozwolić tylko profesjonalni styliści. I wtedy, prawdę mówiąc, nie wszyscy profesjonaliści odnoszą sukces.

Kwestie związane z parowaniem i nieparowaniem niektórych kamieni szlachetnych są oczywiście dość kontrowersyjne. Niektórzy uważają, że łączenie w pary kamieni półszlachetnych to nic innego jak przesąd. Inni są przekonani, że ich szczęście i pomyślność zależy od właściwej kombinacji. Jeśli chodzi o ekspertów w tej dziedzinie, litoterapeutów, są oni pewni, że sam kamień podpowie, jak należy postępować z klejnotem, jeśli tylko właściciel będzie go słuchał. Wszystko co musisz zrobić to założyć go na siebie i stać nieruchomo przez kilka sekund. Czy jest ci wygodnie? Czy czujesz się dobrze? Świetnie: A więc dokonałeś właściwego wyboru. Czy coś cię niepokoi? Niepokój pojawia się znikąd? Usuń klejnoty lub zmień kombinację, ponieważ z pewnością coś jest nie tak z Twoją obecną kombinacją.

Więcej na: http://zlota-obraczka.pl