Najnowsze artykuły

Trendy w biżuterii na lato 2022 r.

W 2022 roku wszystko wydaje się być modne! Na wybiegu style są jednocześnie inspirowane latami 50-tymi, 70-tymi, 80-tymi, 90-tymi i retro-futuryzmem Y2K...

Czytaj Więcej

Agonia wyboru: jak wybrać biżuterię z kamieniami, która jest naprawdę Twoja

 • 4 typy wyglądu kolorów i ich minerały
  • Lato
  • Jesień
  • Zima
  • Wiosna
 • 4 najważniejsze sytuacje problemowe
 • Test meczowy: praktyczne wskazówki

Powszechnie wiadomo, że kolor metalu szlachetnego, z którego wykonana jest biżuteria, musi współgrać z kolorem skóry. W przeciwnym razie stworzysz kontrast, który zamiast podkreślać i uwypuklać zalety, będzie akcentował wady. W przypadku kamieni kolorowych sprawa jest jeszcze poważniejsza. Są one jaśniejsze niż metale szlachetne i dlatego zobowiązują o wiele bardziej. Dziś postaramy się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze kolorowych kryształów i jak wybrać kamień szlachetny, który będzie idealnie pasował do Twojego wyglądu.

Cztery typy wyglądu kolorów i ich minerały

Biżuteria, która umiejętnie podkreśli Twój wygląd nie musi być droga i modna. Wystarczy, że idealnie wtopi się w odcień Twojej skóry. To dobrze, jeśli masz wrodzony instynkt, który mówi: "Ten wisiorek świetnie na tobie wygląda, a ten wisiorek sprawia, że twoja skóra staje się bledsza, nie noś go, żeby nie wyglądać jak biała ćma". Ale co jeśli nie masz tego instynktu? A wśród Twoich bliskich znajomych nie ma stylisty, który mógłby skorygować ten wizerunek? Jest tylko jedno rozwiązanie: raz na zawsze nauczyć się wreszcie rozumieć typy kolorystyczne. Być może nie wszystkie (nie potrzebujesz ich wszystkich). Ale znajdź swój własny i pamiętaj, co Ci odpowiada, a czego powinnaś unikać - zdecydowanie warto.

Zanim przedstawimy Wam opis każdego z czterech typów kolorystycznych (jak również ich licznych podtypów), z pewnością zaproponujemy Wam kilka sław, które posiadają dany typ kolorystyczny. Dlaczego? Przynajmniej, aby móc wygooglować zdjęcia celebrytów i spojrzeć na wygląd, którego używają, aby wyjść publicznie. Przecież to oczywiste, że nad ich strojami paradnymi i wyjściowymi pracują profesjonalni styliści. A co za tym idzie, każde z ich zdjęć jest dla Ciebie źródłem nowych pomysłów i inspiracji, z których możesz korzystać bezpłatnie.

Dodatkowo, przed opisem każdego typu kolorystycznego, zaproponujemy Państwu listę kolorów pasujących do danego typu kolorystycznego. Dzięki temu, gdy już określisz swój typ kolorystyczny, będziesz wiedział dokładnie, którym kamieniom przyjrzeć się bliżej. Gotowa? No to jedziemy!

Lato

 • "Summer looks: Blake Lively, Kate Garry Hudson, Laura Jeanne Reese Witherspoon, Natasha Vodianova.
 • "Letnia biżuteria: akwamaryn, szafir, różowa perła, kamień rakietowy.

Zwykło się uważać, że letni styl to nie tylko blond włosy, ale także platynowe. Jeśli nadal tak myślisz, czas przekonać się, że ten osąd jest błędny. W rzeczywistości letnia dziewczyna jest zarówno blondynką, jak i blondynką w odcieniach brązu. Jednak w drugim przypadku, właścicielka letniego typu kolorystycznego musi mieć włosy blond. Innymi słowy, tylko najlżejsze bakłażany można uznać za letnie. A te, które są ciemniejsze, nie mają znaczenia. Istnieje ważny niuans, który powinniśmy zawsze pamiętać: nie ma przedstawicieli letnich pań z ciepłym odcieniem włosów, to zawsze jest zimno lub przynajmniej, dość chłodno. Jako podstawę tego układu współrzędnych warto zastosować odcień popielaty. To dla przedstawicieli letniego wyglądu typ koloru jest, że tak powiem, miernik.

Letnie dziewczyny prawie zawsze mają bladoróżowe usta. Ich oczy mogą być mieszane lub monochromatyczne. Ale zawsze są albo szare, albo niebieskie, albo zielone (lub mieszanka tych odcieni). Dopuszczalne jest łączenie powyższych kolorów z brązowymi oczami. Jednakże, czysto brązowe oczy nie są o letnich dziewczyn.

Letnie dziewczynki mają bardzo delikatną skórę. Jest on albo jasnoróżowy, albo wyraźnie przezroczysty. Czasami nazywana jest również porcelanową skórą. Ze względu na bliskość naczyń krwionośnych i żył, skóra może mieć lekko niebieski odcień. To kolejna cecha wyróżniająca letnie panie.

3 podtypy "letnie

Typ kolorystyczny "Lato" dzieli się na trzy podtypy. Są dziewczyny, których wygląd określany jest jako "zimne lato". Są przedstawiciele "łagodnego lata" i są "lekkiego lata". Każdy z podtypów ma, co prawda niezbyt istotne, ale jednak w niektórych przypadkach ważne niuanse.

 • Delikatne lato. Ten podtyp jest wizualnie bardzo podobny do drugiego podtypu, miękkiej jesieni (o której z pewnością opowiemy poniżej). W porównaniu z miękką jesienią, miękkie lato jest jednak znacznie mniej kontrastowe.
 • Lekkie lato. Odcień skóry w tym podtypie ma niewielki lub żaden kontrast z kolorem włosów. Liczby te prawie się łączą. Najczęściej dziewczyna "jasnego lata" to blondynka, której skóra wyróżnia się wyraźnym różem. Jednak już z samej nazwy tego podtypu wynika, że odcienie i kolory, które dominują w jej wyglądzie to solidny blond. Nie ma czegoś takiego jak brązowowłosa kobieta należąca do tego podtypu.
 • Chłodne lato. Chłodne lato charakteryzuje się umiarkowanym kontrastem i przewagą stonowanych odcieni. Z podtypem lata wygląda dokładnie tak samo. Chociaż członkowie tego podtypu charakteryzują się kontrastującymi cechami, takimi jak kolor włosów, oczu i skóry, trudno jest określić ten kontrast jako wyraźny i oczywisty. Jest on z pewnością obecny, ale balansuje gdzieś na granicy przeciętności.

Najlepszymi przyjaciółmi letniej dziewczyny są platyna, srebro i białe złoto. Przy wyborze kamieni szlachetnych, zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na naturalne i hodowane w laboratoriach minerały, które mają dymny, niebieski i różowy odcień (lub kolor). Idealnie byłoby, gdyby kolor kamienia i kolor Twoich oczu pasowały do siebie. Jeśli masz niebieskie oczy, podkreśl je topazem, jeśli zielone - szmaragdami, jeśli mieszane - hiacyntami.

Jesień

 • "Jesienne gwiazdy: Julia Fiona Roberts, Lindsay Dee Lohan, Julianne Moore
 • "Jesienne kamienie: agat, topaz, onyks, bursztyn, granat.

Jesienną dziewczynę można łatwo rozpoznać po kolorze włosów. Przecież to oczywiste, że włosy blond nie mają nic wspólnego z tym typem kolorystycznym. W przeciwieństwie do właścicieli czerwonych i złotych włosów, jak również z odcieni brązu i panie, które są używane do barwienia włosów w różnych odcieniach miedzi. Im cieplejszy i jaśniejszy kolor, tym bliżej jesieni. To samo można powiedzieć o innych cechach wyglądu. Cera jesiennej dziewczyny ma ciepły odcień, najczęściej beżowy. Usta są takie same. A kolor oczu zawsze ma odcień bursztynowy lub leszczynowy. Sporadycznie pojawia się też trawiasty odcień, ale znacznie rzadziej niż dwa poprzednie.

3 podtypy "jesienne

Jak fajna może być jesień? Zgadza się, ciepłe. Może być również łagodna i ciemna. W rzeczywistości, tutaj wymieniliśmy trzy główne podtypy tego typu kolorystycznego.

 • Ciepła jesień. Wśród wszystkich jesiennych podtypów, ten ma średni kontrast. Jest dość jasny i ciepły. Ale nie jest też tak jasna jak ciemna jesień i nie tak ciepła jak łagodna jesień. Czy mylimy cię? Nie martw się. W praktyce, zrozumienie tych niuansów nie jest takie trudne.
 • Ciemna jesień. Najbardziej kontrastowy z jesiennych podtypów. Oznacza to, że włosy, oczy i kolor skóry przedstawicieli tego podtypu kontrastują ze sobą tak bardzo, jak to tylko możliwe, nie wychodząc poza podstawowe "jesienne" cechy. Cechą charakterystyczną tego podtypu jest głębia ciepłych odcieni.
 • Delikatna jesień. Podtyp, który ma minimalny kontrast i jak najbardziej przypomina wrzesień. To już nie jest lato, ale jeszcze nie całkiem jesień.

Najlepszymi przyjaciółmi jesiennej dziewczyny są mosiężne dodatki i biżuteria, biżuteria z tradycyjnego żółtego złota oraz aurum o czerwonawym odcieniu. Wybór klejnotów jest ogromny (w przeciwieństwie do letnich pań, które muszą wybierać z dość krótkiej listy). Znajdziesz tu kamienie w kolorach zielonym, żółtym i brązowym. Jesienne dziewczyny, przy okazji, mogą śmiało nosić biżuterię z białego i srebrnego złota. Ale wybieraj takie produkty z myślą o kontraście: biżuteria nie powinna się wyróżniać, musi uzupełniać wygląd. Jeśli jest odwrotnie, lepiej zrezygnować z noszenia takich rzeczy.

Zima

 • "Zimowe celebrytki: Penelope Cruz, Megan Denise Fox, Monica Anna Maria Bellucci.
 • "Zimowe klejnoty: szafir, diament, rubin, szmaragd.

Najsłynniejszą kreskówką reprezentującą typ kolorystyczny "Zima" jest Królewna Śnieżka Disneya. Dziewczyna o podobnym typie kolorystycznym ma albo bardzo ciemne włosy, albo zupełnie czarne. Warto zauważyć, że kolor oczu może się znacznie różnić, od zielonego do niebieskiego. Nie jest rzadkością, że zimowe dziewczynki mają niebieskie oczy. A jeśli przedstawicielka płci pięknej ma orientalny wygląd, jej oczy mogą być brązowe (często ciemniejsze niż jasne, ale wszystko może się zdarzyć).

Mówiąc o skórze "zimowych" pań, nie mają one żółtego pigmentu, co oznacza, że Śnieżka nie może mieć piegów. Ich kolor skóry jest albo blady i porcelanowy, albo oliwkowy, jakby opalony.

3 podtypy "zimowe"

Zimowa dziewczyna może być zimna, ciemna lub jasna. Każdy z tych podtypów ma charakterystyczne różnice i jest łatwo rozpoznawalny wśród innych.

 • Mroźna zima. Ciepłe kolory i odcienie są nieobecne w tym podtypie. Spośród wszystkich podtypów zimy, ten jest najbardziej "mroźny". Skóra może mieć charakterystyczny rumieniec (mróz to jest coś). Oczy, z drugiej strony, są prawie zawsze zimnego koloru. Nie brązowe czy zielone, ale niebieskie czy błękitne jak lód.
 • Mroczna zima. Ten podtyp, wręcz przeciwnie, prawie zawsze ma ciepłe odcienie w swojej kompozycji. Skóra, na przykład, może mieć bursztynowy połysk. A oczy są często brązowe. Ten podtyp to wyśmienite połączenie grubych i bogatych, żywych ciemnych odcieni.
 • Jasna zima. Rozpoznaj dziewczynę jasną zimą na kontrastujących ustach, które zawsze wyróżniają się na tle reszty zewnętrza, a także jej wrodzoną opaloną skórę.

Najlepszych przyjaciół zimowej dziewczyny raczej trudno wymienić, bo jest ona tak kochana, jak to tylko możliwe. Oczywiście, jeśli chodzi o metale szlachetne. Co do reszty, nie jesteśmy pewni. Wszystko, co się mieni i błyszczy pasuje do zimowych pań, niezależnie od koloru, odcienia i kosztu. Wybór dla tych pań jest więc ogromny: największy ze wszystkich możliwych wyborów. Jeśli chodzi o kamienie, preferowane są czyste kryształy, jak również intensywnie niebieskie, zielone i winne minerały. Doskonale eksperymentuje się łącząc zimowy look z czarnym onyksem lub delikatnymi, mętnymi perłami.

Wiosna

 • Gwiazdy "Wiosny": Hilary Erhard Duff, Nicole Mary Kidman, Emily Jean "Emma" Stone
 • "Kamienie wiosenne: perły, kamień księżycowy, turkus, niebieski i żółty topaz

Miód i pszenica to dwa główne kolory włosów, którymi mogą się pochwalić wiosenne dziewczyny. Fryzura wiosennej dziewczyny może być dowolna, ale jej kolor zdecydowanie powinien być ciepły. Nie jest zimno! Inaczej niż w tegorocznym sezonie wiosennym. Kolor oczu to najczęściej błękit nieba, ale nie jest to regułą i nie jest stałe. Oczy mogą mieć zielony lub brązowy odcień, więc lepiej nie kierować się kolorem tęczówki. Usta zimowych pań mają delikatny róż, a skóra jest zawsze z jakimś odcieniem, nie może być biała a priori. Ale może być brzoskwiniowy, żółtawy lub rumiany.

3 podtypy "wiosenne

Przedstawiciele tego typu kolorystycznego wyglądu nie są zbyt "nasyceni", a jeśli przyciąga wzrok, to tylko ze względu na swój łagodny wygląd i harmonię kolorów.

 • Jasna wiosna. Ten podtyp jest doskonałym przykładem tego, co zostało napisane powyżej. Dziewczyny, które posiadają ten wygląd charakteryzują się wrodzonymi lśniącymi odcieniami. Taki, jakiego używają ilustratorzy książek dla dzieci, by przedstawić wiosnę.
 • Ciepła wiosna. W tym podtypie nie ma ani jednego zimnego tonu. Każdy kolor jest ciepły. Jest to chyba najbardziej wyciszony z podtypów. Wciąż jednak pachnie czułością i przejrzystością.
 • Lekka wiosna. W porównaniu z pierwszym podtypem, ten jest mniej jasny. W porównaniu z drugim, bardziej. Lekka wiosna to coś pomiędzy jasną a ciepłą wiosną. Dominują w nim ciepłe i łagodne kolory.

Niebieskooka wiosenna dziewczyna może podkreślić swój czysty wygląd topazami. Zielonooka piękność - biżuteria z turkusem. W ogóle, jasne kamienie półszlachetne dla wiosennych dziewczyn są absolutnym must-have: z ich pomocą, świeże piękności mogą umiejętnie ustawić akcenty w obrazie. Ciemne, gęste kamienie, przeciwnie, są lepiej unikać. Są one ciężarem dla wiosennej stylizacji. Jako alternatywę dla jasnych minerałów można użyć klejnotu emalii: wielobarwne klejnoty akcent nie tylko uzupełni strój, ale także będzie ozdobić go nie gorzej niż kwiaty dzikiej ozdobić świeżą łąkę wiosny.

Jeśli chodzi o metale, nie ma specjalnych ograniczeń. Ale jeśli masz do wyboru, tradycyjne żółte złoto jest najlepsze. Wszystkie inne metale szlachetne powinny być wybierane w zależności od tego, co dokładnie masz na sobie i jaki rodzaj makijażu masz na ten czas. A biżuteria z żółtego złota, inkrustowana różowymi lub pomarańczowymi kryształami, jak również zdobiona ziołowymi szmaragdami czy błękitnymi szafirami, stworzona właśnie dla dziewczyny-wiosny, która z kamieniami w wizerunku rozkwita bardziej niż kiedykolwiek.

4 najważniejsze sytuacje problematyczne

Teraz już wiemy, jak dobrać kolorowe kamienie do swojego typu urody. Co oznacza, że możemy przejść do spraw drugorzędnych. Powiedzmy, że masz już niepowtarzalny "swój" egzemplarz biżuterii z kolorowymi kamieniami. Czy to oznacza, że jesteś zabezpieczony przed błędem? Wcale nie. Przecież problemy z doborem biżuterii mogą pojawić się nagle. Poniżej znajduje się lista sytuacji, w których występują one najczęściej.

 1. Przypadek pierwszy: zdecydowałaś się na broszkę, która ma pasować do przedmiotu, który już posiadasz.
 2. Sytuacjadruga: zdecydowałaś się połączyć swoją broszkę z przedmiotem, który już posiadasz.
 3. Sytuacjatrzecia: chcesz w jakiś sposób pobawić się biżuterią, którą masz w swoim zestawie biżuterii i decydujesz się na kawałek z kolorowym kamieniem.
 4. Sytuacja czwarta: Potrzebujesz stworzyć nietypową stylizację i chcesz to zrobić również za pomocą biżuterii.

Kluczem w każdej z tych sytuacji jest trzymanie się tzw. zasady jedności. Kamienie w biżuterii mogą być różne, ale muszą mieć ze sobą coś wspólnego. Na przykład, mogą być identyczne pod względem koloru. Na przykład, mogą mieć ten sam szlif (jednak kolor i odcień minerałów może się znacznie różnić). Na przykład kryształy mogą mieć podobny kształt. Coś musi ich wszystkich łączyć. W przeciwnym razie osiągnięcie harmonii nie będzie możliwe.

Test dopasowania: praktyczne wskazówki

Teoria jest oczywiście dobra. Ale chciałbym poćwiczyć, powiecie pewnie po przeczytaniu tego. Cóż, w takim razie czas przejść do praktycznych wskazówek i porad. Oto kilka sprytnych odpowiedzi, jak stworzyć harmonijne połączenie minerałów o różnych kolorach.

 • Odcienie dzielą się na ciepłe i zimne. Ważne jest, aby o tym wiedzieć i nie ignorować tego faktu przy wyborze kamieni. Jeśli minerały należą do tej samej grupy temperaturowej, na pewno będą do siebie pasować. Kamienie miodowe będą dobrze komponować się z kamieniami cytrusowymi, a kamienie koralowe z różowymi. Właściwie jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego akwamaryny, szafiry i topazy są zawsze w doskonałej harmonii ze sobą: ponieważ należą do tej samej grupy temperaturowej i nie zaprzeczają wyglądowi swoich "sąsiadów".
 • Przy ich wyborze warto posłużyć się kręgiem Johannesa Ittena. Nazwisko tego kolorysty mogło być Wam do dzisiaj nieznane. Cóż, w takim razie czas się o nim dowiedzieć. Itten stworzył krąg podzielony na kilkanaście sektorów. Podstawę koła stanowią trzy sektory: niebieski, czerwony i żółty. Są one otoczone kolorami uzupełniającymi. Skorzystaj z kilku wskazówek, aby dokonać bezbłędnego wyboru biżuterii.
  • Kolory uzupełniające. Kolory, które w kole Johannesa Ittena znajdują się naprzeciwko siebie, mimo kontrastu dobrze ze sobą współgrają. Ta zasada działa bez zarzutu.
  • Triada analogowa. Jest to nazwa nadana trzem kolorom, które znajdują się obok siebie. One również są harmonijne i mogą tworzyć piękne trio w jednolitym wyglądzie. Jeśli trzy kamienie to dla Ciebie za dużo, wybierz dwa minerały, kierując się tą samą zasadą: weź parę sąsiadujących ze sobą odcieni.
  • Klasyczna triada. Zasadniczo jest to trójkąt równoboczny, można go stworzyć poprzez połączenie trzech równo rozmieszczonych kolorów w okręgu. Styliści zalecają przy tym, aby jeden z kolorów był kolorem dominującym, a dwa pozostałe służyły jako kolory pomocnicze.
 • Bezbarwne kamienie są uważane za uniwersalne. Cały artykuł poświęciliśmy jaskrawym kolorom i zupełnie zapomnieliśmy, że istnieje wiele tzw. kamieni achromatycznych. Wśród takich kamieni są przezroczyste diamenty, bezbarwne cyrkonie, czarne onyksy, perły... Co zrobić z takimi kryształami? Nic szczególnego. Pracuje się z nimi o wiele łatwiej niż z minerałami kolorowymi, ponieważ kamienie achromatyczne są z natury uniwersalne. Można je łączyć bez obawy popełnienia błędu. Można je też łączyć z kolorową biżuterią.
 • Metal niekompletnych elementów biżuterii musi być taki sam. Jeśli zamierzasz połączyć w jednym obrazie biżuterię, która nie jest kompletem, ale jest inkrustowana kryształami, które nie do końca do siebie pasują, zastosuj prostą zasadę. Zwróć uwagę na metalową podstawę. Jeśli metal, z którego wykonane są te kawałki jest taki sam, harmonia zostanie osiągnięta bez zbyt wielu problemów. Ale pamiętaj: żółte złoto w tym przypadku musi pasować dokładnie do tego samego żółtego, czerwone do czerwonego, białe do białego. I nawet nie ma najmniejszych różnic w kolorystyce!

To chyba wszystkie praktyczne porady, jakich potrzebujesz. Są one po prostu wystarczające, aby w każdej sytuacji móc stworzyć niesamowicie atrakcyjną kombinację kolorowych kamieni bez pomocy profesjonalisty. Od tej pory jesteście swoimi własnymi stylistami i projektantami. Masz całą wiedzę, której potrzebujesz.

Jedyną rzeczą, którą warto powtórzyć, wyruszając w wielką podróż jubilerską, są zasady obowiązujące na każdą pogodę. Jeśli biżuteria ma kamienie, to nie więcej niż trzy w jednym spojrzeniu. Optymalna ilość sztuk to dwie, a maksymalna to trzy. Jeśli jeden z klejnotów przyciąga wzrok swoim blaskiem, niech dwa pozostałe będą bardziej dyskretne i wyciszone. I oczywiście, tworząc kompletny strój, nie zapominaj o łączeniu stylów. Ponieważ te same kamienie, włożone do biżuterii "z różnych oper", nie mogą pretendować do tytułu "Udany wybór". Etno-paciorki i futurystyczny pierścionek to przecież mieszkańcy różnych planet. I o tym też trzeba pamiętać.