Najnowsze artykuły

Szafir naturalny i syntetyczny:...

Szafir, to niezwykle rzadko spotykany minerał. Jest on jednak bardzo popularny i pożądany. Jego nietuzinkowy, niebieski odcień, sprawia że cieszy się...

Czytaj Więcej
Misja "Podkreśl...
10 listopada 2021

10 INTERESUJĄCYCH FAKTÓW NA TEMAT PALLADU

 
Być może widziałeś w wiadomościach, że cena palladu konsekwentnie idzie w górę w ciągu ostatnich kilku lat, a nawet bardziej w ostatnich tygodniach. Pomyśleliśmy, że będzie to dobry moment, aby powiedzieć Ci trochę więcej o tym metalu, dlaczego ten wzrost kosztów jest ważny i co to oznacza dla Twojej biżuterii. 
 
1. Pallad jest pięknym jasnym białym metalem, który dzieli wiele cech, w tym kolor, z platyną. Gdybyś chciał uzyskać ten sam rześki biały kolor w białym złocie, musiałoby ono być rodowane wiele razy w ciągu swojego życia, ale oczywiście ponieważ pallad jest w tym kolorze przez cały czas, jasny odcień nie zmieni się.
 
2. Jest ceniony za swoją wytrzymałość, odporność na zarysowania i lekkość. Obrączka palladowa będzie ważyć 40% mniej niż identyczna obrączka w platynie, co oznacza, że jest to świetne rozwiązanie dla dużych męskich obrączek i kolczyków, które byłyby cięższe i potencjalnie bardziej niewygodne dla niektórych osób, gdyby były wykonane w platynie. 
 
3. Nazwa palladium pochodzi od greckiej bogini "Pallas Atena" i tradycyjny symbol finezji, który może być częścią hallmark pokazuje ją noszącą jej hełm. Wielu ludzi kocha ideę posiadania bogini mądrości i wojny reprezentowanej w ich biżuterii, oferującej siłę i radę, kiedy jest to najbardziej potrzebne.
 
4. Znak rozpoznawczy dla palladu został wprowadzony w 2010 roku, chociaż wielu jubilerów bało się pracować z tym metalem, ponieważ nie używali go wcześniej. W rezultacie, nawet dziś nie jest on tak często spotykany na głównych ulicach miast jak białe złoto czy platyna. Pracujemy z palladem od prawie 14 lat i zdobyliśmy wiele doświadczenia w pracy z tym niezwykłym metalem. Arcydzieło" naszego złotnika Willa zdobyło złoty medal na rozdaniu nagród GCDA, częściowo dlatego, że wyjątkowe wykończenie palladu było lepsze niż sędziowie kiedykolwiek widzieli!
 
5. Dla tych, którzy mają wrażliwą skórę, pallad jest hipoalergiczny i nie powinien powodować podrażnień. Słyszeliśmy doniesienia, że niektórzy ludzie, którzy są uczuleni na nikiel mogą być również wrażliwi na pallad, jednak nie doświadczyliśmy żadnych takich przypadków u naszych klientów. Stwierdziliśmy, że wszelkie reakcje pochodzą od mydła w płynie uwięzionego za pierścionkiem, a nie od samego pierścionka. 
 
6. Jest on wydobywany głównie w RPA i Rosji, i jest stosowany głównie w przemyśle motoryzacyjnym, przy czym ponad 80& idzie na produkcję katalizatorów.
 
7. Ogólnie rzecz biorąc, pallad jest wydobywany jako produkt uboczny platyny i niklu, co czyni go interesującą alternatywą etyczną, ponieważ nie ma miejsca nowe wydobycie. 
 
8. Kiedy po raz pierwszy wprowadzono halmark dla palladu, był on znacznie mniej kosztowny niż obecnie. Cena palladu gwałtownie wzrosła o prawie 400% od 2016 roku i jest teraz dwukrotnie wyższa niż cena złota i ponad dwukrotnie wyższa niż cena platyny. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest zwiększone zapotrzebowanie na pallad ze strony przemysłu samochodowego. Coraz więcej osób przechodzi na samochody benzynowe, które wykorzystują pallad do katalizatorów, w porównaniu do samochodów z silnikiem diesla, które wykorzystują platynę. Były ostatnio przypadki kradzieży samochodów, aby zebrać pallad w ich katalizatorach!
 
9. Pallad jest również używany w 18ct białym złocie jako jeden z metali stopowych z tym metalem, aby nadać mu biały kolor. Zmieniająca się cena palladu miała znaczący wpływ na cenę 18ct białego złota.
 
10. 10. Każdy, kto kupił pierścionek z palladu lub 18-karatowego białego złota w ciągu ostatnich 15 lat lub później, zauważy, że jego wartość ubezpieczeniowa znacznie wzrosła, nawet jeśli pierścionek ma zaledwie rok. Proszę sprawdzić, czy posiadają Państwo aktualną wycenę swojej biżuterii, aby mieć pewność, że są Państwo odpowiednio zabezpieczeni na wypadek, gdyby coś niefortunnego stało się z Państwa biżuterią.